LUKASZ KALINOWSKI/SHUTTERSTOCK EDITORIAL/PROFIMEDIA Lukasz Kalinowski/shutterstock Editorial/profimedia
POČINJE SPEKTAKL

Orlovi kreću u novu borbu: Kraft na lanjskom snijegu iz skladišta počinje veliki lov na Nykänena i Malysza

U norveškom Lillehammeru ovaj se vikend otvara 46. sezona Svjetskog kupa u skijaškim skokovima
Piše: Vedran BožičevićObjavljeno: 23. studeni 2024. 09:18

Norveški Lillehammer, najsjeverniji grad ikada koji je bio domaćin Olimpijskih igara, ovih dana ne odaje dojam zimskog središta. Snijega nema ni za lijek, osim onog lanjskog koji su mudri Norvežani sačuvali i održali u posebnim spremištima kao da su znali da će im dobro doći krajem studenog. Upravo taj lanjski snijeg spasio je početak nove sezone u skijaškim skokovima koja ove subote kreće na skakaonici Lysgårdsbakken. Točnije, krenula je već u petak natjecanjem mješovitih ekipa, ali ono pravo - pojedinačna nadmetanja - na rasporedu je u subotu i nedjelju.

Više će se cijeniti lijepo

Za skakače će ovo biti 46. sezona Svjetskog kupa, dok će se skakačice 14. put boriti za Kristalni globus, a kao branitelji naslova u Lillehammer su doputovali Austrijanac Stefan Kraft i Slovenka Nika Prevc. Nema sumnje da muški dio karavane i dalje privlači puno veće zanimanje navijača, ali Međunarodna skijaška federacija (FIS) pokušava ublažiti tu razliku, pa će od sezone 2026/27 muški i ženski kalendar biti objedinjeni. Trenutno je samo nekoliko stanica u sezoni, uključujući ovu u Lillehammeru, na kojima će istovremeno biti muškarci i žene, a ubuduće bi to trebao postati standard. U FIS-u vjeruju da će to povećati popularnost ženskih skokova, ali puno je kritičara koji tvrde da navijači sigurno neće htjeti sate i sate provoditi na skakaonici, gledajući najprije dvije ženske, a potom i dvije muške serije.

image
JURE MAKOVEC Afp

Druga velika novost, ona koja je već stupila na snagu, jest da svaki natjecatelj smije koristiti najviše deset skakačkih odijela tijekom sezone. Dosad je ta brojka bila neograničena, a neki su ih mijenjali i između dviju serija, što je po novome zabranjeno. Proizvodnja i korištenje odijela pretvorili su se posljednjih godina u pravu znanost, otprilike kao i konstrukcija bolida u Formuli 1. Svi traže neke detalje koji im mogu donijeti koji centimetar više, a velike su reprezentacije na lageru imale desetke kostima za sve moguće uvjete. Ograničavanjem broja odijela, koja će biti čipirana pa ne bi trebalo biti prijevara, FIS sada pokušava smanjiti razliku između manjih nacija i onih velikih i bogatih koje su ulagale značajna sredstva u razvoj tehnologije i tako stjecale prednost.

Još jedna promjena, koja je izazvala možda i više polemika, odnosi se na strože ocjenjivanje doskoka. Za nečisti doskok sada će se oduzimati tri boda umjesto dva, što znači da tehnika, odnosno ljepota slijetanja dobiva još više na značaju.

- Nije ovo umjetničko klizanje ili dresura. Želimo da pobijedi najduži skok - ističe Nijemac Karl Geiger.

Ipak, ni u samoj njemačkoj reprezentaciji ne vlada jedinstveno mišljenje, pa tako Andreas Wellinger ima posve drugačiji stav.

- Više će se cijeniti ono što je lijepo, a ono što je loše, bit će kažnjeno. Mislim da je to pošteno - poručuje Wellinger.

Vrlo brzo ćemo doznati kako će se skakači prilagoditi svim promjenama, a ono što obožavatelje skijaških skokova već dugo kopka je pitanje hoćemo li napokon dobiti skakača koji će obraniti naslov. Naime, još od legendarnog Janne Ahonena koji je osvojio Kristalni globus u sezonama 2003/04 i 2004/05 nitko nije uspio obraniti naslov ukupnog pobjednika Svjetskog kupa. Imali smo otada veliki broj dvostrukih, pa i trostrukih osvajača Globusa (Morgenstern, Schlierenzauer, Stoch, Kobayashi, Granerud, Kraft), ali nijedan od njih to nije bio dvije godine zaredom.

Sada je ponovno na redu pokušaj 31-godišnjeg Krafta. Iza Austrijanca je doista briljantna sezona u kojoj je treći put osvojio Svjetski kup, te postao svjetski prvak u letovima. Kraft je jedan od najkonstantnijih skakača u povijesti, u svakoj od posljednjih 12 sezona barem je jednom bio na postolju, a skupio ih je dosad u karijeri čak 118, više od bilo koga u povijesti. Tri puta je bio i svjetski prvak, drži i službeni svjetski rekord u dužini skoka (253,5 m), osvojio je Novogodišnju turneju, ima i ekipno olimpijsko zlato... Pa opet, uza sve to, nikad nije izabran za najboljeg sportaša Austrije, a ove mu je godine nagradu “oteo” jedriličar Valentin Bontus, zlatni olimpijac iz Pariza.

- Ne želim obezvrijediti Bontusa koji je napravio nevjerojatan posao, ali ne razumijem takav izbor. Motivira li me to sada još više? Ne, jer sam ionako uvijek motiviran - rekao je Kraft za Kleine Zeitung.

Svjetski rekord s Islanda

Itekako ima razloga biti motiviran jer bi se osvajanjem četvrtog Kristalnog globusa izjednačio s rekorderima Mattijem Nykänenom i Adamom Malyszem.

- Još uvijek nemam veliko samopouzdanje, jer su posljednja četiri tjedna posebno bila teška, ali to ne mora biti loše jer mi je pomoglo da se pregrupiram. Nikako se ne bih opisao kao favorita u Norveškoj, ali kod nas se stvari mogu promijeniti jako brzo, u bilo kojem smjeru.

Drugi je u prošlosezonskom poretku bio Japanac Ryoyu Kobayashi koji je posebno nadahnut kad krene Novogodišnja turneja Četiri skakaonice. Triput je osvajao Zlatnog orla, uključujući prošlu zimu, a nakon sezone je otišao na Island gdje je na posebno dizajniranoj skakaonici na glečeru postavio neslužbeni svjetski rekord - 291 metar. Priznao je da mu takvi odvažni i riskantni letovi nisu nimalo smanjili strah od skakanja na “običnim” skakaonicama.

- Tri tjedna nakon skokova na Islandu, skakao sam kod kuće na normalnoj skakaonici. I opet sam bio prestravljen - otkrio je uoči početka nove sezone u kojoj će loviti treći Globus.

Do istog dosega u teoriji mogu i Norvežanin Halvor Egner Granerud i Poljak Kamil Stoch. Granerud je, međutim, nakon ukupnog trijumfa u sezoni 2022/23. zimus bio daleko od postolja, dok je veteran Stoch (37) već dugo daleko od najboljih dana. Uoči nove se sezone “odcijepio” od poljske reprezentacije i trenira u vlastitom aranžmanu, vidjet ćemo može li mu to donijeti pomak.
Što se Nijemaca tiče, njihovo prvo ime je Andreas Wellinger koji je prošle sezone 11 puta bio na postolju. On, međutim, ne skriva da mu je ove zime veći cilj trijumf na Novogodišnjoj turneji, na kojoj je već dvaput bio drugi, nego u ukupnom poretku Svjetskog kupa. Norvežani, osim od Graneruda, puno očekuju i od Mariusa Lindvika koji je bio vrlo dobar tijekom ljetnog Grand Prixa, dok su Slovenci zasad malo nedorečeni, a u novoj sezoni nakon više od desetljeća u njihovom sastavu neće biti legendarnog Petera Prevca koji je otišao u mirovinu.

Linker
23. studeni 2024 09:19