Bode Miller je jedan od najboljih skijaša u povijesti. Šest olimpijskih medalja među kojima je i jedno zlato, dva velika Globusa, 33 pobjede u Svjetskom kupu ostvarene u svih pet disciplina i četiri svjetska zlata dovoljna su potvrda za to, ali Amerikanac je za skijanje značio puno više od onoga što se može izreći brojkama. Osebujan lik, dijete hipija koje je odraslo u brvnari bez električne energije, uvijek spreman pomicati granice, jedan od onih za koje nikad niste znali što će napraviti na stazi ili izvan nje. Njemu medalje i pobjede nikad nisu bile sve, uostalom uspio je razbiti jedan svoj veliki Globus jer ga je nemarno pospremio u prtljagu na putu iz Europe u SAD i zaboraviti jednu od svojih medalja na šanku tijekom noćnog provoda.
Marginalni u SAD-u
Miller je uvijek bio i zanimljiv sugovornik jer se nikad nije ustručavao reći i ono što je bilo nepopularno ili što mu je nanosilo štetu u nekim trenucima. Rijetko je nakon kraja karijere na utrkama Svjetskog kupa, ali bio je prošli vikend u Söldenu i zanimljivo je čuti neka njegova razmišljanja o skijanju danas koja je podijelio u intervju za Laola1.
Njegova sunarodnjakinja Mikaela Shiffrin je najveća skijašica svih vremena po rezultatima koje je ostvarila, ali kao što je Miller svojedobno bio puno veća zvijezda u Europi nego u domovini, isto je i s njom...
- To se nije puno promijenilo od mojih vremena. Mislim da Amerikanci vole da je najbolja skijašica svih vremena Amerikanka, to je dobro za njihov ego. No, za razliku od nekih drugih sportova, skijanje je još uvijek marginalna tema u SAD-u jer nema utrka na televiziji.
Miller ima petero djece sa suprugom Morgan Beck i još dvoje iz prijašnjih veza, svi oni skijaju i često dijeli fotografije s njima na stazama, ali ne vidi ih kao natjecatelje.
- To je stvarno težak sport, skup je i velika je muka za roditelje. Ne znam hoće li se netko od njih odlučiti za to, ali mislim da neće. Jer iskreno, to je sranje. Skijanje je samo po sebi super, ali profesionalna karijera mu oduzima zabavu. Toliko je ljudi u poslu koji samo uzimaju, uzimaju, uzimaju, dok stvarno više nije zabavno. A teško je biti uspješan ako ne uživate u sportu.
Otprilike zbog toga je prije nekoliko dana iz skijanja otišao Lucas Braathen.
- Ne znam Lucasa dobro, ali mislim da je to šteta jer je on zvijezda u ovom sportu. Njegov odlazak je loš za sve, on gubi, norveški tim gubi, skijanje gubi, navijači gube. Mislim da u konačnici sportaši trebaju, a o tome govorimo godinama, malo više utjecaja, više kontrole. U skijanju postoje određeni autoriteti koji sve kontroliraju. Ali sportaši su ti koji riskiraju ozljede ili čak smrt kako bi radili ono što vole. Ako sve kontroliraju određeni ljudi, ne možete imati nikakav utjecaj. To su negativni aspekti skijaškog sporta.
Skijanje nije ugroženo
I nije baš optimističan da bi se to moglo promijeniti...
- Skijaši se već dugo bore s istim problemima - nemaju pravo glasa i mogućnosti da bilo što promijene. Niti jednu odluku ili promjenu ne donose sportaši, a to je pogrešno. U svakom drugom sportu na svijetu postoji nešto poput sindikata sportaša, imaju glas i mogu reći ono što im je važno. U skijanju sportaši uopće nemaju glasa. Ja sam bio glasan tijekom karijere, uvijek je bilo onih koji su digli glas, ali na kraju nije bilo nikakve razlike. Nema utjecaja na stvarne odluke. Sportaši imaju puno drugih stvari za raditi, nemate dovoljno vremena i energije za političku debatu dok ste natjecatelj.
Za razliku od mnogih koji tvrde da je budućnost skijanja crna zbog klimatskih promjena, Miller ne misli tako.
- Ne mislim da je skijanje ugroženo. Skijanje će uvijek postojati samo će biti malo teže skijati u određenim područjima i u određenim razdobljima. Klima će nas natjerati na promjene, u kalendaru utrka i načinu na koji se one planiraju.
Za razliku od mnogih, on ima dobro mišljenje o trenutačnom predsjedniku FIS-a Johanu Eliaschu.
- Mislim da je on pametan čovjek i da ima modernije razumijevanje o smjeru u kojem skijanje treba ići. No, to je još uvijek veliki izazov jer svatko gleda svoju dobrobit i zbog toga nekad nisu spremni donijeti odluku koja bi bila u interesu svih, a to znači da se sve mijenja jako sporo. Postoje stvari koje su davno trebale biti promijenjene. Ali ako ne postoji uvjerljiv čimbenik, ništa se ne događa. Sve je reaktivno.
Što bi Miller poboljšao?
- Evo vam samo jedan primjer, ne postoji nijedan drugi sport na svijetu koji ima dvosatnu pauzu u poluvremenu. Kada bi svi igrači na nogometnoj utakmici otišli u hotel za vrijeme poluvremena, ručali i onda odrijemali prije povratka na utakmicu, na stadionu više ne bi bilo nikoga. Ludo je da skijanje to nije davno promijenilo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....