DAMIR KRAJAC/CROPIX
LIJEPA GESTA

Rukometne memorabilije darovane Hrvatskom športskom muzeju. Stigla donacija četvorice naših velikana

Zovko, Červar, Balić i Šola dali su brojne različite predmete koji ukazuju na njihove igračke i trenerske uloge
Piše: Dean BauerObjavljeno: 16. siječanj 2025. 17:51

Svjetska rukometna krema je u Hrvatskoj, u Zagrebu, Poreču i Varaždinu igraju se skupine Svjetskog prvenstva koje uz našu zemlju organiziraju i Danska i Norveška. Hrvatska odabrana vrsta pod vodstvom Islanđanina Dagura Sigurdssona uvjerljivo je startala pobjedom u Areni Zagreb protiv Bahreina i sad želi uz podršku navijača doći do novog zapaženog ostvarenja na velikoj sceni, kakvog nije bilo od 2020., srebrne medalje na EP-u. Posljednje odličje sa SP-a osvojeno je 2013., bronca u Španjolskoj, a mnogi pamte i srebro iz 2009. stečeno pred domaćim navijačima na SP-u koje je prvi put igrano u Hrvatskoj, u Areni posebno izgrađenoj za tu prigodu. Važno je podsjetiti da se ove godine navršava i 30. obljetnica prvog iskoraka rukometaša na velikim natjecanjima. Na SP-u na Islandu su 1995. osvojili srebrnu medalju.

U povodu toga velikog jubileja i u povodu ovogodišnjeg SP-a, Hrvatski športski muzej u Zagrebu s ponosom ističe kako je dobio donaciju četvorice naših rukometnih velikana. Zdravko Zovko, Lino Červar, Ivano Balić i Vlado Šola dali su brojne različite predmete koji ukazuju na njihove igračke i trenerske uloge, ali govore i o sportu iz prvog lica, izbliza.

Zovko je kao izbornik prvi rukometaše doveo na tron, na Islandu je 1995. bio kovač prve velike medalje nakon koje su slijedili olimpijski uspjesi 1996. s nažalost pokojnim Velimirom Kljaićem, da bi od 2003. do 2010. reprezentacija osvojila još 5 medalja na različitim natjecanjima, od čega 2 zlata, a sve s potpisom Line Červara (s kojim su osvojena i odličja 2018. i 2020.).

Zovkova građa datira još iz 1984. kad je bio član državne reprezentacije pobjednika na OI u Los Angelesu, a obuhvaća tekstil, fotografije i memorabilije iz vremena prvih (i do danas jedinih) naslova klupskih prvaka Europe 1992. i 1993. s RK Zagreb, te s islandskog SP-a 1995. godine.

Červar je dao majice, trenirke i jaknu koje je nosio na putu do "zlata iz inata", a dodao je i šalicu sa svojim likom, zviždaljku i krunicu koju je držao na utakmicama. Izbornici su donacije Muzeju osigurali neovisno jedan o drugom, a isto su učinila i dvojica znamenitih igrača. Legendarni Ivano Balić, jedan od naših najboljih igrača svih vremena, dao je dres i tenisice s OI u Londonu 2012. i pokal primljen za najboljeg igrača svijeta 2006. Nesavladivi vratar Šola donio je velik broj majica u kojima je kao pauk skidao udarce i čuvao mrežu nekad znanih ‘Kauboja‘.

- Drago mi je što sa svojim trofejima i sjećanjima koja sam sačuvao mogu doprinijeti da muzej ima svoju svrhu. Ja sam sportaš cijeli život i to mi puno znači, isto kao i svaki moj ili uspjeh mojeg tima - smatra Zdravko Zovko i nastavlja.

- Medalja je najveće priznanje i smisao bavljenja sportom. Osim održavanja zdravog duha i zdravog tijela nama kao profesionalnim sportašima cilj je osvajati medalje. Imao sam sreće i prilike sudjelovati na velikim natjecanjima koja ostaju u sjećanjima za mene, moju obitelj, sve sportaše i one koji su doprinijeli tim mojim uspjesima", poručuje tvorac europskih klupskih titula i islandskog podviga.

Lino Červar je naš najuspješniji rukometni trener i jedan od najboljih izbornika koje je Hrvatska imala u svim sportovima. Što ga je nagnalo na donaciju?

- Moramo ostaviti mali kamenčić pored puta kao sjećanje na velebne uspjehe našeg sporta. Mi smo bili olimpijski pobjednici, kao počasni građani Atene, u gradu gdje je rođena demokracija, umjetnost, pradomovina olimpijskih igara gdje se pobjednici okrunjuju maslinovom granom - nadahnuto će Červar.

Vlado Šola poručuje da je majice darovao Muzeju jer želi da "donacija bude izvor nadahnuća za mlade sportaše".

- Sportski muzej je najbolje mjesto za očuvanje kolektivnog sjećanja na sportske uspjehe i zajedničke trenutke, a za mene je osvajanje medalja mnogo više od samog uspjeha na natjecanju, one su simbol predanosti, inspiracije i zajedništva - rekao je Šola.

U fundusu ustanove već je građa Velimira Kljaića, a s novim donacijama je Muzej koji čuva najvrjedniju domaću sportsku baštinu znatno obogatio građu koja odražava sjećanje na blistave trenutke najznačajnijih rezultata najboljih hrvatskih rukometaša u klubovima i nacionalnom timu. (hšm)

16. siječanj 2025 17:52