ANNE-CHRISTINE POUJOULAT Afp
HEROJI HRVATSKE NA SP-U

Ovo je Dagurovih 20 Veličanstvenih: Prvi među jednakima, čudovište na vratima, hladnokrvni Clark Gable, bombarder...

Svaki od 20 Dagurovih izabranika na ovom SP-u dao je svoj obol u čudesnom uspjehu
Piše: Robert KrnjićObjavljeno: 01. veljača 2025. 09:28

Tijekom trijumfalnog juriša do finala ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva, izbornik Dagur Sigurðsson koristio je usluge 20 različitih igrača. Iako hrvatski rukometni reprezentativci već neko vrijeme ne nose nadimak "kauboji", povući ćemo paralelu s kultnim vesternom Johna Sturgesa iz 1960. godine i nazvati ih dvadesetoricom veličanstvenih, od kojih je svaki dao svoj obol u pisanju ove čudesne rukometne bajke.

Domagoj Duvnjak

Prvi među jednakima, kapetan i lider reprezentacije, kako na parketu tako i izvan njega. Na ovom je prvenstvu odigrao neke od ključnih sekvenci (kao kada je bombom s poda rasparao rašlje u prijelomnim trenucima utakmice protiv Slovenaca ili izborio sedmerac u završnici trilera s Mađarima), ali istodobno je bio i motivator, savjetnik te figura koja dodanu vrijednost donosi samom svojom ikonskom pojavom.

Igor Karačić

Na izbornikov poziv nakon utakmice protiv Argentine, s trosjeda spremno uskočio u tenisice, preuzeo dirigentsku palicu i poveo hrvatske trupe prema prvom finalu Svjetskog prvenstva nakon 16 godina. Kad su nam se Francuzi primaknuli na minus tri u polufinalu, a sudac podigao ruku označujući našu pasivnu igru, preuzeo odgovornost, junački se zaletio na obranu "tricolora" te ih ohladio važnim (i teškim) dijagonalnim pogotkom s pozicije desnog vanjskog.

image
BERTRAND DELHOMME/PANORAMIC/BESTIMAGE/PROFIMEDIA

Dominik Kuzmanović

Hrvatska hobotnica, vratar elitne kategorije i jedan od najzaslužnijih za plasman Sigurðssonove momčadi u finale. Ovaj inače skromni, pristojni i odmjereni 23-godišnjak na parketu navlači ruho energičnog golmanskog čudovišta čiji ekstremiteti surovo razbijaju suparničke pokušaje, ambicije i snove. Apsolutna je golmanska klasa, što potvrđuje i činjenica da je na ovogodišnjem SP-u prikupio najveći broj obrana (84) nakon danskog čuvara mreže Emila Nielsena.

image
ANNE-CHRISTINE POUJOULAT Afp

Ivan Martinović

Nakon što Duvnjak otpleše svoj posljednji ples u finalu, a onda i odjaše u suton reprezentativne karijere, liderska baklja ostat će u rukama ovog klasnog desnog vanjskog sa širokim napadačkim arsenalom. Martinović zabija izvana, prolazi jedan na jedan, poteže s poda i iz šasea, servira lopte na crtu i krilo te je prototip elitnog i modernog beka. Otisnuo je golemi pečat na podvig Sigurðssonovih trupa, što dokazuje impresivna statistika u kojoj stoji njegovih 35 golova i 23 asistencije koje je isporučio na putu do finala.

image
GORAN MEHKEK Cropix

Zvonimir Srna

Istu onu borbenost, srčanost i požrtvovnost koju je nekada na travnjaku demonstrirao njegov stric Darijo Srna, na parkete sada donosi i hrabri Zvonimir. Balićevska asistencija kojom je proigrao Šipića za pobjednički gol nad Mađarskom pronaći će mjesto u svim "highlightsima" Mundijala, a još će se dugo pričati i o njegovih sedam pogodaka Francuzima. Iako je dio javnosti sumnjao u njegove kvalitete, 27-godišnji lijevi vanjski, koji sjajno igra u oba smjera, elegantno je začepio usta kritičarima i prometnuo se u jednu od naših ključnih karika (26 golova, osam asista), a čak ga je i veliki Nikola Karabatić apostrofirao kao igrača za velike stvari.

Filip Glavaš

Clark Gable hrvatske rukometne reprezentacije, poliglot (govori pet jezika) te diplomirani inženjer strojarstva i brodogradnje. S 37 pogodaka na kontu najbolji je strijelac naše nacionalne vrste na ovom Mundijalu, uvijek pouzdan na desnom krilu i hladnokrvan sa sedam metara, a spreman potegnuti i šut preko cijelog terena, kao što je to napravio protiv Mađarske zabivši im na taj način dva gola u razmaku od samo 19 sekundi!

Mario Šoštarić

Nemilosrdni egzekutor koji uz Glavaša čini pakleni tandem na desnom krilu i nastavlja bogatu hrvatsku tradiciju vrhunskih igrača na toj poziciji. Na SP je stigao s laskavom referencom najboljeg strijelca dosadašnjeg dijela ovosezonske Lige prvaka (72 pogotka iz 92 udarca), ostavivši iza sebe jednog Mathiasa Gidsela (68/96), a onda je nastavio trpati i tijekom posljednja dva tjedna (29 golova). Romantične 2018. godine navijao je, na Trgu bana Josipa Jelačića, za "vatrene" u finalu nogometnog SP-a, a sada će na istom mjestu biti dočekan kao jedan od nacionalnih junaka.

Marin Jelinić

Još jedno akademsko krilo (magistar ekonomije) koje leti parketom i kirurški precizno trpa suparničke mreže (27 golova na ovom SP-u), kako sa svoje pozicije u lijevom kutu tako i iz kontranapada. U reprezentaciju je de facto upao igrom slučaja, odnosno zbog brojnih ozljeda i zaraza koronavirusom koje su diktirale reprezentativni kadar na EP-u 2022, no otkad se pridružio nacionalnoj selekciji, postalo je kristalno jasno da mu je upravo ondje i mjesto. Pored ofenzivnih karakteristika, ovog metkovskog fajtera krasi i sposobnost kvalitetnog igranja obrane na nekoliko različitih pozicija.

image
Damir Krajac/Cropix

Marin Šipić

Dobri duh reprezentacije, Mađarima rezervirao karte za povratak kući spektakularnim pogotkom u posljednjoj sekundi četvrtfinalnog obračuna, a ukupno na ovom prvenstvu zabio 27 vrijednih golova. S fizičkim predispozicijama idealnim za hrvača ili MMA borca, ovaj iznimno snažni, ali i okretni 28-godišnji pivot radio je dar-mar suparničkim obranama u svim dosadašnjim utakmicama. Kada Šipić primi loptu na liniji, to je u većini slučajeva gol - ili sedmerac.

Mateo Maraš

Klasični bombarder, cijepljen protiv treme i pritiska, koji s pozicije desnog vanjskog oduševljava svojom hrabrošću i sportskom drskošću. Iako su mu 23 godine, ne libi se potegnuti haubicu iz skok-šuta s 11-12 metara i silovito torpedirati loptu u suprotni kut. Na ovogodišnjoj smotri zabio 25 golova (uz četiri asista) i najavio da će Hrvatska u budućnosti imati još jednog sjajnog desnog beka (što su ranije prepoznali i ljudi iz PSG-a), ali i čvrstog obrambenog halfa.

Marko Mamić

Jedna od ključnih varijabli Sigurðssonove defenzivne formule, osobito na poziciji prednjeg u obrambenoj formaciji 5-1. Na toj je poziciji Mamić svojim tjelesnim gabaritima i kretnjama najprije učinio da Islanđani izgledaju kao mlađi kadeti koje hvata panika kad im prednji izađe duboko i remeti protočnost napada, a onda, uz kompaktnu podršku ostatka naše obrane, u očaj bacio i moćnu francusku vanjsku liniju. Iznimno pouzdan i zahvalan igrač, obrambeno otkriće ovog turnira.

Leon Šušnja

Bilo da se igrala obrana 6-0 ili 5-1, centralu je držao upravo ovaj 31-godišnji štemer i odradio je lavovski posao u tom segmentu. Neopjevani junak Sigurðssonove momčadi, čvrst i agresivan, jedan je od najzaslužnijih što je granitna obrana ponovo zaštitni znak reprezentacije. Ruku pod ruku s Mamićem suvereno je preuzeo resor ministarstva obrane, nastavio gdje su svojedobno stali Davor Dominiković i Denis Špoljarić, odnosno Jakov Gojun, a što i ne čudi budući da su njih dvojica još kao tinejdžeri četiri godine dijelili svlačionicu u Moslavini i pritom izlili temelje aktualnog hrvatskog obrambenog zida.

Ivan Pešić

Kad god je trebalo, uskakao među vratnice umjesto Kuzmanovića i poprilično uspješno odrađivao svoje role. Ukupno je na ovom natjecanju skupio 28 obrana (uz 32,6 posto učinkovitosti), a posebno će se pamtiti njegova dionica protiv Mađara, kada je u posljednjih pet minuta utakmice potpuno spustio roletu i posljedično nam omogućio da dođemo do punog plijena u infarktnoj završnici.

Tin Lučin

Baš kao i ranije spomenuti Jelinić, hrvatski je dres navukao na EP-u 2022., uslijed specifičnih okolnosti izazvanih pandemijom covida, a onda je osvojio simpatije hrvatskih navijača, kako svojom igračkom kvalitetom tako i odvažnošću kojom je neumoljivo punio suparničke mreže. Sada je ponovo podsjetio na svoje najbolje dane i odlično koristio minutažu na lijevom vanjskom te se ukupno 17 puta upisao među strijelce, upisavši pritom i 12 asistencija.

Ivano Pavlović

Debitant u hrvatskoj reprezentaciji, na čija se leđa sručila nemala odgovornost uslijed ozljeda naših prvih violina na poziciji srednjeg vanjskog. Unatoč tom i takvom bremenu, odradio vrlo dobru premijeru na najvećoj sceni i pokazao da je budućnost nacionalne vrste. Posebno mu treba skinuti kapu za sekvence koje je režirao protiv Slovenaca, kada je ni iz čega zabio tri gola i zadržao nam glavu nad vodom u kritičnim trenucima. Ukupno je na ovom natjecanju osam puta zatresao suparničku mrežu i upisao 12 asistencija.

Josip Šimić

Još jedan debitant koji je imao vatreno krštenje, ali je iz ognja izišao na nogama i solidno se predstavio široj hrvatskoj javnosti. Svaki njegov udarac na ovom SP-u završio je u mreži (4/4), a koristan je bio na drugoj strani terena, gdje je u defenzivi povremeno radio dobar posao na poziciji drugog igrača u obrani. Ima sve predispozicije da u narednom razdoblju dodatno osnaži hrvatski pivotski ešalon.

Veron Načinović

Pivotskom ešalonu pripada i Načinović koji je na ovom SP-u imao manju minutažu nego što je to bio slučaj na prethodnim velikim natjecanjima, no također je bio kotačić Sigurðssonova stroja koji se ne smije izostaviti i u mundijalsku priču ugradio dva pogotka. Podredio se momčadi čiji će član zasigurno biti i ubuduće te pružati širinu među kružnim napadačima, kako svojim ofenzivnim kvalitetama i fizičkim karakteristikama tako i sposobnošću da kvalitetno odrađuje defenzivne zadaće.

Luka Cindrić

Ozljeda kvadricepsa udaljila je 31-godišnjeg playmakera od parketa tijekom najvećeg dijela natjecanja, ali njegovih pet golova i tri asistencije u početnim utakmicama s Bahreinom i Argentinom ostaju trajno zapisane. S obzirom na to da se Duvnjak i Karačić nakon finala opraštaju od reprezentativnog dresa, Cindrić ostaje kao posljednji član nekadašnjeg hrvatskog "high class" terceta na srednjem vanjskom, a njegove će nam usluge na toj poziciji ubuduće itekako koristiti - samo da je zdravlja.

David Mandić

Uz Cindrića, još jedan pehist u reprezentativnim redovima. Zbog ozljede lista propustio je prve četiri utakmice na ovom turniru, a onda se vratio u okršajima s Islandom i Slovenijom, da bi tijekom potonjeg ogleda pretrpio lom šake i završio na operaciji. U spomenutim je nastupima, međutim, pokazao koliko znači hrvatskoj u obrambenom segmentu, poglavito protiv Islanđana kada je isporučio pravi defenzivni masterclass i bio jedan od najzaslužnijih za dominantnu pobjedu nad Palmarssonom i društvom, nakon koje je bilo jasno da je ova Hrvatska spremna doseći ozbiljne visine.

Luka Lovre Klarica

Pored Martinovića i Maraša, također je bio u službi momčadi i uletavao na desnog vanjskog kada se to od njega tražilo. Zabio četiri gola i upisao isto toliko asistencija, a iako se na prvu čini da je to skroman učinak za igrača njegova kalibra, treba imati na umu da nas je Klarica pomalo i razmazio svojim ranijim izvedbama te da sa svoje 23 godine savršeno odgovara onome što volimo nazivati jamstvom za budućnost.

01. veljača 2025 09:29