Croatia's Ivica Kostelic looks on at the arrival of the men's slalom race at the FIS Alpine Skiing World Cup on January 12, 2014 in Adelboden. Austrian Marcel Hirscher won the men's slalom at Adelboden, his third consecutive victory on the slope seeing him go atop the overall World Cup standings. AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI
 AFP
NEDOSANJANO ZLATO

Društvo 'vječnih srebrnih': Kostelić uz bok Fredericksu, Csehu i Franziski van Almsick

Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 15. veljača 2014. 09:35

Četiri olimpijske medalje - četiri srebra. Pothvat ili “pothvat” koji je prije Ivice Kostelića ostvario samo Frankie Fredericks. “Vječni srebrni” Namibijac je u Barceloni 1992. ostvario srebrni sprinterski “double” (100 i 200 metara), a isto ponovio i u Atlanti 1996. Ispred Fredericksa su u Barceloni bili Linford Christie (100) i Michael Marsh (200), a u Atlanti Donovan Bailey i Michael Johnson. OI 2000. propustio je zbog ozljede, a u Ateni '04. je na 200 m bio - četvrti.

Po četiri olimpijska srebra, a bez zlata, imaju još tri djevojke. Velika njemačka plivačica Franziska van Almsick je od 1992. do 2004. osvojila 10 olimpijskih medalja - četiri srebra, šest bronci, no od ukupnog broja “samo” su tri medalje pojedinačne, ostale su stigle u štafetama.

Dvije štafetne (srebro i bronca), ali u atletici, osvojila je i Merlene Ottey, još jedna bez olimpijskog zlata. Ottey je u Atlanti '96. uzela dva pojedinačna srebra - 100 i 200 metara, a ima i još pet bronci u razdoblju od 20 godina, od Moskve 1980. do Sydneya 2000.

Pet pojedinačnih olimpijskih medalja - tri srebra i dvije bronce - ima mađarski plivač Laszlo Cseh, međutim, Cseh ima jako dobro opravdanje jer se borio s najtrofejnijim olimpijcem svih vremena - Michaelom Phelpsom.

Ivica Kostelić definitivno je u sjajnom društvu, a u ovoj priči treba spomenuti još tri djevojke, relativno nepoznate široj sportskoj javnosti. Miho Takeda i Miya Tachibana zajedno su osvojile četiri srebra i jednu broncu u sinkroniziranom plivanju; u Sydneyu '00. i Ateni '04. su dva puta bile srebrne kao duet te dva puta u japanskoj ekipi s kojom su '96. osvojile broncu.

I za kraj, jedan primjer iz ekipnog sporta. Argentinka Luciana Aymar osam puta je proglašavana najboljom na svijetu u hokeju na travi, no, nikad svoju reprezentaciju nije odvela do zlata. U Sydneyu i Londonu je gubila finala te uzimala srebra, a iz Atene i Pekinga se vratila s brončanim medaljama...

Linker
22. studeni 2024 18:11