Olimpijska godina obično izvlači najbolje iz sportaša, svima je u četverogodišnjem ciklusu cilj biti na najvišoj razini kad se upali olimpijski plamen. Za očekivati je stoga da bismo ove godine mogli svjedočiti brojnim fantastičnim pothvatima, i u Parizu, ali i prije njega. Neki su već krenuli tom stazom, pa smo tako u Kraljici sportova vidjeli već četiri svjetska dvoranska rekorda ili kako ih od ove godine službeno zove Svjetska atletska federacija (WA) - “short track” rekorda, odnosno rekorda na kratkim stazama. Ideja je da se pod istu kapu stave svi rezultati postignuti na 200-metarskim stazama, bili oni pod krovom ili na otvorenom, premda je jasno da će se i dalje većina natjecanja na takvim stazama održavati u dvoranama.
Čula spikera kako ‘nešto’ priča
Kako god ih nazivali, činjenica je da su ove zime pala četiri svjetska rekorda i to unutar samo osam dana. Krenula je sezona pomalo rezultatski “sramežljivo”, ali onda se dogodila eksplozija. A najbolje od svega je da vrhunac zimske sezone tek dolazi, Svjetsko dvoransko prvenstvo u Glasgowu se održava od 1. do 3. ožujka, tako da bismo mogli svjedočiti i novim povijesnim postignućima.
Najveće iznenađenje ove nam je godine priredila utrka na 60 metara prepone u ženskoj kategoriji. Svjetski rekord Šveđanke Susanne Kallur (7.68) trajao je punih 16 godina, a onda je taj rezultat nadmašen dvaput unutar samo šest dana! I to u režiji dviju atletičarki koje bi vjerojatno malo kome bile prva oklada uoči sezone.
Prvo je zablistala Devynne Charlton, 28-godišnja atletičarka s Bahama, koja iza sebe ima srebro s posljednjeg dvoranskog SP, ali to joj je i jedina velika seniorska medalja u karijeri. No, Charlton je malo-pomalo posljednjih godina gradila put prema samom vrhu. Bila je šesta na 100 m prepone na Olimpijskim igrama u Tokiju, a lani i četvrta na SP-u u Budimpešti. Od početka zime je bila u sjajnoj formi, a svjetski rekord na 60 m prepone srušila je 11. veljače na mitingu u New Yorku, projurivši kroz cilj u vremenu 7.67, dakle stotinku brže od dotadašnje rekorderke Kallur. Ostavila je pritom iza sebe dvostruku svjetsku dvoransku prvakinju Niju Ali i dvostruku svjetsku prvakinju na otvorenom Danielle Williams.
- Čula sam spikera kako izgovara nešto što je zvučalo kao ‘svjetski rekord’, ali nisam shvatila sve dok nisam vidjela svoje ime i vrijeme na semaforu. Ne mogu opisati taj trenutak. Kad sam vidjela rezultat, osjetila sam olakšanje. Kada postavite cilj i radite za to cijelu godinu, a onda ga ostvarite, osjećate se kao na vrhu svijeta - opisala je Charlton.
U New Yorku je pobijedila i Tiju Jones (23) koja će joj se samo pet dana kasnije pridružiti na vrhu vječne ljestvice. Amerikanka je na nacionalnom prvenstvu u Albuquerqueju već u kvalifikacijama istrčala 7.67, a nešto kasnije je slavila i u finalu sa stotinkom slabijim rezultatom. Jones je 2018. bila svjetska juniorska prvakinja na 100 m prepone, a prvo veliko seniorsko odličje još uvijek čeka. Možda ne još dugo jer u Glasgow dolazi kao jedna od favoritkinja, a njezin okršaj protiv Charlton će nakon ovakve uvertire zasigurno biti jedan od šlagera prvenstva.
- Bilo je lakše nego što sam mislila i zbog toga znam da mogu biti još brža - samouvjereno je poručila Jones.
Ako smo u Charlton i Jones dobili pomalo neočekivane rekorderke, autori drugih dvaju rekorda su nam dobro poznati. Štoviše, oboje su popravili svjetske rekorde koji su i dosad bili u njihovom vlasništvu.
Na spomenutom američkom prvenstvu u Albuquerqueju u fantastičnom je izdanju bio i Grant Holloway (26), također na 60 m prepone. U kvalifikacijama je pobijedio sa 7.27 i za dvije stotinke poboljšao rekord koji je postavio 2021. u Madridu, pa potom i izjednačio godinu kasnije na SP-u u Beogradu. Zvuči pomalo nevjerojatno, ali Holloway na 60 m prepone nije poražen punih deset godina, a ova utrka u Albuquerqueju bila mu je 60. u nizu u kojoj je bio prvi! Na ljestvici svih vremena drži 11 od najboljih 14 rezultata. Ako ikakve dvojbe još postoje, osvoji li u Glasgowu drugi naslov svjetskog prvaka, bit će posve jasno da se radi o najboljem dvoranskom preponašu svih vremena.
S tri svjetska zlata na otvorenom također spada među najveće na 110 m prepone, ali dvije stvari mu još uvijek nedostaju - olimpijski naslov i svjetski rekord. U Tokiju nije bio na najvišoj razini i izgubio je u finalu od Jamajčanina Hanslea Parchmenta, tako da ne sumnjamo da će u Parizu biti silno motiviran.
Poslastica u Glasgowu
A jednako motivirana će biti i Femke Bol (23), aktualna svjetska prvakinja na 400 m prepone, koja u dvorani drugu godinu zaredom pomiče granice na “čistih” 400 metara. Čudesna Nizozemka lani je na nacionalnom prvenstvu u Apeldoornu istrčala senzacionalnih 49.26, čime je za čak 33 stotinke poboljšala svjetski dvoranski rekord koji je 41 godinu držala Jarmila Kratochvilova. Ove je godine Bol u istom gradu i na istom natjecanju bila još dvije stotinke brža.
- Ponovno srušiti svjetski rekord je ostvarenje sna, a posebno je lijepo kad iza sebe imate domaće navijače koji uživaju u najljepšem sportu na svijetu - rekla je Bol.
Leteća Femke sada drži šest od 12 najboljih rezultata svih vremena na dvoranskih 400 metara i jasno je da će biti velika favoritkinja za zlato u Glasgowu. No, njezina glavna disciplina je 400 m prepone i u Parizu bi njezin okršaj protiv svjetske rekorderke Sydney McLaughlin-Levrone trebao biti jedna od najvećih poslastica Olimpijskih igara. I pritom ne mislimo samo na atletski program.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....