Katar koji je još prije pedesetak godina bio Pag s viškom pijeska danas opasno prijeti Dubaiju na vrhu rang-liste prestižnih lokacija Bliskog istoka. Izgleda bolje nego ikad, iako ga nisu uspjeli dotjerati kako su željeli. Svjetsko prvenstvo počinje, infrastruktura koja je izravno s njim povezana uglavnom bliješti i djeluje odlično, ali pojedini kranovi u gradu stoje jer utrku s vremenom nisu do kraja dobili.
Novinar koji je u ožujku bio ovdje na turniru čija je pobjednik bila hrvatska reprezentacija sada vidi drugačije, ušminkano lice Dohe. Tada smo se probijali među građevinskim strojevima, hodali po fosnama i pitali se kako će uopće završiti radove na vrijeme. Grad je vrvio radnicima iz Bangladeša, Indije, Nepala... i možemo samo zamisliti kako su na pedeset ljetnih stupnjeva prolijevali znoj da bi dobrostojeći turisti-navijači, hedonisti, ovih dana mogli uživati, a oni su – nestali.
Ne, nema više na vidiku tih šljakera za 300-400 dolara mjesečno, koji žive od riže i pikantnih umaka da bi nešto poslali obiteljima, njih su na tri mjeseca "spakirali" kući i njihove privremene domove prodali nogometnim fanovima. U Kataru su svi poslovi stali, ovdje nitko ništa ne radi osim temeljnih i uslužnih službi, samo se slavi nogomet i meteorski uspon daleko najmanje države koja je ikad ugostila nogometni World Cup.
Ceste, trgovi, hoteli, poslovne zgrade... sve je okićeno znamenjem zemalja sudionica, hrvatska zastava vije se na brojim udarnim mjestima, zato što smo u nogometu netko ili nas simpatiziraju, tko bi znao.,..
- Ooooo, Hrvati! – srdačno smo dočekani na hotelskoj recepciji.
Ayache je odmah sve objasnio:
- Ja sam Marokanac. Neće vam biti lako protiv Maroka? Ili mislite da hoće? - zagonetno nas je gledao, pa na upit što očekuje ispalio:
- Maroko može pobijediti Hrvatsku. Nemojte se ljutiti, ali vidjet ćete da može.
Katar je oličenje današnjeg svijeta - bogate elite koje imaju sve i upravljaju svjetskim tijekovima, stručnjaci koji će za vrhunsku plaću činiti čudesa gdje god ih se angažira i sve brojnija sirotinja čiji su životi na marginama zanimanje prvih, ali i drugih. No, Katar je napravio velike ustupke Zapadu, brzinom kakva niti približno nije uobičajena za arapski i islamski svijet mijenjao je zakone i podizao radnička prava, želi se svidjeti sve do svoje granice. Koju nije ni pomišljao proći glede LGBTQ+ zajednice i još pojedinih pitanja...
Za Hrvatske navijače je najbitnije da ovdje vlada savršen red, država je gotovo bez kriminala, zaborave li slučajno novčanik polomit će se da ga nađu i vrate ga, kocka i droga su zabranjeni, alkohol samo djelomično. Dopustili su da se toči oko stadiona, u većini fan zona, a već od ranije ima ga u licenciranim hotelima. Cijene piva su paprene, od desetak do petnaestak eura, ali u Supermarketu, jedinom koji ga prodaje, može se naći za tri dolara. Samo za rezidente. U navijačkim područjima predvidjeli su i sobe za trežnjenje, no nitko tko popije ne mora se brinuti. Policija za alkohol ne pita, čak niti u prometu, dräger ne postoji, međutim, napravite li incident, odvedu vas u postaju i izvade krv. Ako ste pod utjecajem, loše vam se piše... Za novinare je napravljen najveći press centar koji je ikad postojao na nogometnim natjecanjima koji ima i pivski vrt, ali nisu nam dali popust. Jedno pivo - 80 kuna!
U zapadnim medijima sasute su svakakve optužbe na račun Katara, mnogi su ponudili viđenje da je njegovo domaćinstvo najvećoj nogometnoj smotri pogreška, čak se oglasio i Sepp Blatter, koji je bio predsjednik FIFA-e kad se, kako on kaže, dogodila korupcija kod odabira organizatora, međutim, dojam je novinara da se u nekim stvarima pretjeruje. Tako nam je zazvučala i alarmantna poruka AZOP-a, Agencije za zaštitu osobnih podataka, koja može samo proširiti paniku među hrvatskim navijačima, a bez pravog razloga. Za dolazak u Katar nužno je svima, ne samo navijačima, nego i novinarima, prijaviti se na aplikaciju Hayya, pa kad sletite u zračnu luku prođete granicu kao u Europskoj uniji.
Bez da ste vidjeli policajca. Prislonite putovnicu, skenira se i otvore se vrata. Ide brzo i glatko, bez procedura i provjera, bez umaranja i nerviranja. Aplikaciju Ehteraz više nije potrebno podizati, ona je nužna još samo za ulazak u zdravstvene ustanove, to je kao naša Covid potvrda. Sad ispada da su te dvije aplikacije opasne kao sam vrag, mogu čitati, brisati i mijenjati sadržaj u mobitelu, kao i pristupiti korisnikovim podacima. Toliko je dramatično da bi trebalo po povratku kući uništiti mobitel.
Imali smo tu aplikaciju na mobitelu u ožujku, štoviše, dugo je nakon povratka u Hrvatsku autor ovog teksta nije deinstalirao i nikakvih problema nije bilo. Razgovarali smo s brojnim Hrvatima koji žive u Kataru, nitko nam nije ponudio negativno iskustvo. Tko je krajnje oprezan može i zapaliti mobitel, no ne treba plašiti ljude.
A kako će točno Svjetsko prvenstvo funkcionirati s organizacijskog aspekta, znat ćemo sljedećih dana... Tek smo stigli. Doha je još prazna, navijači tek polako "kaplju".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....