KHALED DESOUKI Afp
OD KANTE DO VRHA

Tko je čovjek iza senzacije o kojoj bruji svijet: Sreću je tražio u smeću, a sad je srušio Argentinu

‘Ustajao sam u pola tri ujutro, pa radio do podneva. Onda sam u pet popodne odlazio na trening‘
Piše: Dražen KrušeljObjavljeno: 22. studeni 2022. 14:19

Budio bih se u 2.30, prisjeća se Herve Renard svojih trenerskih početaka, "a s poslom sam završavao oko podneva. Na trening sam odlazio u pet popodne. I u tom sam ritmu živio osam godina."

Izbornik Saudijske Arabije, reprezentacije koja je u utorak šokirala Argentinu (2:1), vlasnik je originalne priče o uspjehu. Prije nego što se afirmirao kao trofejni trener, Francuz je svoju sreću doslovce tražio u smeću. Objesivši kopačke o klin krajem devedesetih, Renard je osnovao kompaniju za čišćenje, što možete shvatiti kao eufemizam za boravak u smeću do laktova.

image
KHALED DESOUKI Afp

"Čistio sam tepihe, radio druge poslove čišćenja u industriji, praznio kante. Bio je to fizički zahtjevan posao, i vjerojatno najbolja životna škola koju sam mogao dobiti, kada se iz ove perspektive osvrnem na put koji sam prošao. Nekad je dobro iskusiti neuspjeh, proći kroz teška razdoblja u životu. Takva iskustva ojačaju čovjeka", objašnjava 54-godišnjak, koji je iz kante za smeće odletio na vrh Afrike. Osvojio je dva Afrička kupa nacija: svoje prvo kontinentalno prvenstvo sa Zambijom 2012. godine, kada je u finalu pobijedio moćnu Obalu Bjelokosti, a tri godine poslije ponovio je pothvat vodeći s klupe upravo Drogbu, Yayu Tourea, Gervinha i druge proslavljene "slonove" koji su figurirali kao zvijezde velikih svjetskih klubova, ali nisu imali uspjeha s nacionalnom momčadi. Tako je postao prvi izbornik koji je s dvije različite reprezentacije osvojio AFC.

Pristojna igračka karijera

Nešto je u Renardovu životu otišlo stranputicom, jer on je prije čistačkog posla imao pristojnu nogometnu karijeru. Odškolovan u Cannesu, gdje je imao priliku upijati znanje na treninzima mladog inovatora Arsenea Wengera, neko je vrijeme igrao za klub s Azurne obale, a onda odrađivao ugovore u trećeligaškim klubovima. Kao mlad trener probijao se preko niželigaškog Draguignana, pokušavao u Cambridge Unitedu i u Vijetnamu, prije nego što ga je Claude Le Roy pozvao da mu se kao pomoćnik pridruži u Gani.

"Bilo je to 2007. godine. Vratili smo se u Ganu iz pripremnog kampa u Abu Dhabiju, a na dočeku se okupilo šest tisuća navijača. Nakon toga, postao sam siguran da želim ostati u Africi i samostalno voditi neku afričku reprezentaciju."

image
JUAN MABROMATA Afp

Čistač protiv inženjera

Kao afrički nomad, Renard je prije četiri godine s Marokom stigao na SP u Rusiju, gdje je u skupini s Iranom, Portugalom i Španjolskom osvojio jedan bod (2-2 sa Španjolskom).

Usput je shvatio kako se teško otarasiti etikete "iz prethodnog života": priča dana nije bio onda kada je otrgnuo bod Španjolcima, nego na dan utakmice s Portugalom, koju su mediji najavljivali kao okršaj dvojice zanatlija: čistač protiv inženjera.

Prije nego što se okušao kao trener, tadašnji Renardov suparnik Fernando Santos radio je kao glavni tehnički nadzornik u hotelu u Estorilu. Otpustivši trenera, a upoznat sa Santosovim entuzijazmom za nogomet, vlasnik hotela i lokalnog kluba ponudio mu je mjesto privremenog šefa momčadi. Umjesto šest mjeseci, Santos se na klupi Estorila zadržao šest godina. Doveo je klub do prve lige, nakon toga vodio Porto, Benficu i Sporting, pa se u nastavku priče afirmirao i kao izbornik, kada se s Grčkom kvalificirao na Svjetsko prvenstvo.

image
JUAN MABROMATA Afp

Santos je u Rusiji tijesno pobijedio Renarda (1-0) i ubrzao njegov oproštaj od klupe marokanske reprezentacije, ali već krajem 2019. on je novog poslodavca pronašao u Rijadu. Reprezentaciju Saudijske Arabije uvjerljivo je proveo kroz kvalifikacijsku skupinu za Katar 2022, a od početka rujna brusio je formu za SP kroz gusto nakrcan raspored u kalendaru.

Pogledajte naš novi Mundocast u kojem je Stjepan Tomas komentirao nove dvojbe Dalića oko početne postave za utakmicu protiv Maroka, ali i sve druge aktualnosti oko Vatrenih i SP-a u Kataru:

Saudijci ušli na listu najvećih iznenađenja u povijesti

Pobjeda Saudijske Arabije protiv Argentine na otvaranju natjecanja u skupini C Svjetskog prvenstva u Katru, sasvim sigurno jedno je od najvećih iznenađenja u povijesti World Cupa.

"Gauči" su u Dohu doputovali kao jedan od glavnih favorita za naslov i s nizom od 36 utakmica bez poraza.

Sjajan niz je počeo u srpnju 2019. pobjedom protiv Čilea u susretu za 3. mjesto na Copa America, a okončao neočekivanim porazom od Saudijaca na startu ovogodišnjeg SP-a. Rekord tako još uvijek drži Italija koja je pod vodstvom izbornika Roberta Mancinija bila bez poraza u 37 utakmica.

Saudijska Arabija, koja se nalazi na 51. mjestu FIFA-ine ljestvice, dok je Argentina treća, ovom je pobjedom otvorila vrata prolaza u osminu finala gdje je do sada bila samo jednom, na SP-u 1994. u SAD kada su ispali od Švedske (1-3).

Nakon toga još su četiri puta sudjelovali na svjetskim prvenstvima i u 12 susreta ostvarili samo jednu pobjedu i devet poraza. U skupini C još se nalaze Meksiko i Poljska.

Trijumf Saudijaca može se usporediti s pobjedom Sjeverne Koreje protiv Italije (1-0) na SP-u Engleskoj 1966. godine, ili SAD protiv Engleske s 1-0 na SP-u u Brazilu 1950.

LISTA NAJVEĆIH IZNENAĐENJA

SJEVERNA KOREJA - ITALIJA 1-0 (19. 7. 1966, Engleska)

Za brojne nogometne stručnjake pobjeda sjevernokorejske vrste protiv Italije na SP-u u Engleskoj 1966. godine najveća je senzacija u povijesti nogometa. Očekivalo se da će Sjeverna Koreja u skupini završiti bez bodova, posebice nakon što je u prvom kolu izgubila od Sovjetskog Saveza s 0-3. "Azzurre" su tada predvodili Giacinto Facchetti, Sandro Mazzola i Gianni Rivera, no Koreja je slavila golom Pak Doo-ika. Talijani su natjecanje zaključili već u skupini, a Sjeverna Koreja se plasirala u četvrtfinale gdje je vodila 3-0 protiv Portugala, no Eusebio i društvo uspjeli su okrenuti rezultat i pobijediti 5-3.

SAD - ENGLESKA 1-0 (29. 6. 1950, Brazil)

Bio je to susret u kojem je bivša kolonija pobijedila naciju koja je izmislila nogomet. Amerikanci to i danas smatraju jednom od najvećih sportskih pobjeda, dok je za Engleze to najveća nogometna sramota. Reprezentaciji SAD-a je na prvenstvo stigla sa sedam uzastopnih poraza uz očajnu razliku pogodaka. Pogodak odluke zabio je Joe Gaetjens u 38. minuti. Jedne su engleske novine smatrajući kako je vijest koja je stigla iz Brazila telegrafom pogrešna, pa su objavile kako je Engleska slavila 10-1. Engleska je ispala sa SP-a dva dana kasnije kada ju je porazila Španjolska. Reprezentacija SAD-a također je ispala u grupnoj fazi jer su izgubili svoja druga dva meča.

KAMERUN - ARGENTINA 1-0 (8. 6. 1990, Italija)

Nakon što je na krilima Diega Maradone osvojila svjetski naslov 1986. godine, Argentina je i u Italiju stigla kao jedan od favorita. Međutim, aktualni svjetski prvak je World Cup otvorio porazom od Kameruna. Strijelac jedinog pogotka bio je Omam Biyik. "Gaučima" nije pomogao niti veliki Diego Maradona, niti činjenica što je suparnik zaključio utakmicu s devetoricom igrača nakon što su isključeni Andre Kana Biyik i Benjamin Massing. Argentina je kasnije ipak stigla do finala u kojem je izgubila od Njemačke, dok je Kamerun svoj put završio u četvrtfinalu nakon 2-3 poraza od Engleske nakon produžetaka. Kamerunci su tada postali prva afrička nacija koja je ikada stigla četvrtfinala.

SENEGAL - FRANCUSKA 1-0 (31.5. 2002, Južna Koreja)

Dvanaest godina nakon što je Kamerun šokirao Argentince, isto je načinio i Senegal porazivši tada svjetske prvake Francuze. Junak utakmice bio je Papa Bouba Diop postigavši gol u 30. minuti. Zanimljivo, tada su praktički svi igrači iz senegalske vrste igrali u francuskim klubovima, a momčad je vodio Francuz Bruno Metsu. Bila je to očajna obrana naslova za Francusku jer su ispali u skupini, dok je Senegal na svom debitantskom turniru izgubio od Turske u četvrtfinalu.

ZAPADNA NJEMAČKA - MAĐARSKA 3-2 (4.7. 1954, Švicarska)

Nezaustavljiva mađarska "Laka konjica" ipak je "pala" u Bernu. Mađari predvođeni Ferencom Puskasom nisu izgubili utakmicu skoro četiri godine, u natjecanju po skupinama razbili su Njemačku 8-3, a u finalu su vodili 2-0 nakon svega osam minuta utakmice. No, ‘elf‘ je preokrenuo rezultat i priredio senzaciju. Nadu Zapadnoj Njemačkoj donio je Max Morlock smanjivši u 10. minuti. Helmut Rahn je u 18. minuti izjednačio, a u 84. minuti pogodio za pobjedu. Njemačka pobjeda u finalu proglašena je "čudom u Bernu", a Mađari su označeni kao najbolja momčad koja nikada nije osvojila svjetski naslov.

DDR - ZAPADNA NJEMAČKA 1-0 (22.6.1974).

Jedina utakmica u povijesti između Istočne Njemačke i Zapadne Njemačke na svjetskim prvenstvima je odigrana u Hamburgu 1974. godine, a slavio je DDR s 1-0. Pogodak odluke zabio je Jurgen Sparwasser u 77. minuti. DDR je osvojio prvo mjesto u skupini, te potom ispao u drugom krugu, dok je Zapadna Njemačka stigla do naslova svjetskog prvaka porazivši u finalu Nizozemsku s 2-1.

BRAZIL - URUGVAJ 1-2 (16.7. 1950, Brazil)

Sve je bilo spremno za veliko brazilsko slavlje. Na tribinama legendarne Maracane u Rio de Janeiru natiskalo se 200.000 ljudi očekujući brazilsko osvajanje svjetskog naslova. No, Urugvaj je slavio 2-1. Zanimljivo, Brazilu je za naslov svjetskog prvaka trebao samo bod. Domaćin je poveo u 47. minuti golom Fraiace, no Urugvaj je okrenuo rezultat golovima Juana Alberta Schiaffina (66 i Alcieda Ghiggija (79). (PIŠE: HINA)

Linker
23. studeni 2024 20:20