
Jedan će se Scouser na ljeto preseliti u Real Madrid, raširiti Ancelottijevu paletu opcija na desnom krilu i usput na simboličkoj razini pojmu "galacticosa" udahnuti novo značenje. Scouse je izvorno gulaš s krumpirom, mrkvom, lukom i komadićima govedine ili janjetine, krepko varivo koje je industrijske radnike u Liverpoolu nekoć držalo sitima od početka do kraja tvorničke smjene. Dakle, posljednja stvar koju biste očekivali na "fine dining" meniju najuspješnijeg kluba na svijetu, ali predsjednik Florentino Pérez voli eksperimente, pa je tako upalio zeleno svjetlo za transfer Trenta Alexander-Arnolda.
Ovaj 26-godišnjak iz okolice Liverpoola proizvod je klupske akademije "redsa" i sada već zaštitno lice generacije koja je 2019. godine na Anfield donijela pehar Lige prvaka, a sezonu poslije prekinula 30-godišnji post u Premier ligi preotevši napokon žezlo klubovima iz Manchestera. Osvojio je ukupno sedam trofeja i upravo se sprema isporučiti osmi, ali njegov se odnos s matičnim klubom putem očito potrošio. Poput Mohameda Salaha i Virgila van Dijka, Alexander-Arnold je ljetos zakoračio u posljednju godinu ugovora. Mediji su kroz sezonu često osvježavali ovu temu, ali na izlazu iz ožujka nema značajnijeg pomaka u pregovorima. Sve ukazuje na to da se Liverpool odlučio na zaokret i da će se na kraju sezone rastati od trojice kultnih igrača.
Iz perspektive Realova predsjednika, ovo je sjajna vijest. Premda je na putu do slave razmazio navijače rušeći transferne rekorde (Cristiano Ronaldo, Gareth Bale) i režirajući prave otmice u prijelaznim rokovima (Luis Figo), Pérez se u zrelim godinama predsjedničkog mandata okrenuo održivoj ekonomiji. Na tragu politike Beppea Marotte u Interu - on je bez odštete doveo etablirane zvijezde poput Mhitarjana, Çalhanoğlua, Taremija - madridski predsjednik je kao slobodne igrače angažirao prvo Davida Alabu, prošle godine Kyliana Mbappéa, a u sljedećem naletu pokupit će Alexander-Arnolda. Namjeravao je Pérez u istom paketu na jednak način zgrabiti i Alphonsa Daviesa, rješenje za lijevu stranu terena, ali je Kanađanin na koncu pronašao zajednički jezik s Bayernom i produljio ugovor.
Reklo bi se da je Pérezov revolveraški instinkt zahrđao otkako je predsjednik zagazio u sedamdesete, ali samo do trenutka kada shvatite da je za Judea Bellinghama na račun Borussije Dortmund preselio već 113 milijuna eura (računajući dosad ostvarene bonuse). 21-godišnji engleski reprezentativac u međuvremenu se nametnuo kao poster-lice Realove svemirske utrke u naoružanju. U prvoj sezoni s "kraljevskim klubom" osvojio je pet trofeja, a do ovog je trenutka postigao već 34 gola. Njegov je marketinški apel takav da će ubrzo iza njega u koloni stajati i Mbappé i Vinícius Júnior jer na većoj mapi.
Florentino Pérez se za svjetsku dominaciju bori upravo protiv Engleza i njihovih superbogatih klubova. Ali marketinški apel nije sve: Pérez je na tom mjestu već bio kada je kupio Davida Beckhama. S Bellinghamom kao liderom i Alexander-Arnoldom u ulozi njegova asistenta predsjednik računa na nešto više, na projekt Galacticos 3.0 kojim će zacementirati svoju ostavštinu najvećeg predsjednika u nogometnoj povijesti.
Kroz proteklih dvadesetak godina naučili smo ismijavati "galacticose" i sve to obijesno rasipništvo vezano za njihovu priču, ali 2000. je godine, kada se Pérez prvi put kandidirao za predsjednika, ova pompozna ideja zapravo predstavljala jedini način da bogati građevinski poduzetnik dođe na prijestolje. Vladajući gazda Lorenzo Sanz trebao se prošetati do pobjede jer upravo je bio isporučio drugu Ligu prvaka u tri sezone, tako da Pérez nije vidio drugi put do pobjede osim obećanja - izaberite me i kupit ću Luisa Figa iz Barcelone! Kada su ga Realovi sociosi na izborima u srpnju zaista izabrali za predsjednika, 53-godišnjak više nije mogao uzmaknuti. Iskoristio je napetost u odnosu Barcelone i Figa te nagovorio portugalskog asa na dolazak u Real Madrid. Tim činom Pérez je de facto preuzeo obvezu svakog ljeta dovesti barem jednog novog superstara.
S Figom je Real odmah osvojio La Ligu, a godinu kasnije zahvaljujući opjevanom voleju Zinedinea Zidanea stigla je prva Florentinova Liga prvaka. Originalni "debeli" Ronaldo nastavio je seriju kada se kao svjetski prvak s Brazilom vratio iz Japana 2002. godine, ali onda je red stigao jedan Englez i koncept se iznenada počeo raspadati. David Beckham je 2003. došao kao najpoželjniji svjetski nogometaš tih dana, jamstvo za rasprodane azijske turneje i milijune od prodanih dresova, ali trenere je od viška "galacticosa" već ozbiljno boljela glava.
Momčad komponirana od "Zidanea i Pavona" - termin kojim se javnost rugala neravnoteži u kvaliteti igrača - nije funkcionirala na terenu. Nova zvjezdana pojačanja poput Michaela Owena i Robinha samo su pogoršavala krizu, a prodaje važnih igrača poput Claudea Makelelea narušavale su predsjednikov rejting među navijačima. "Makelele ne zna igrati glavom i dodaje lopte suigračima na tri metra udaljenosti. Doći će mlađi i brzo ćemo zaboraviti Makelelea", odmahivao je Pérez na kritike.
Rezultat? Real Madrid u naredne je četiri sezone (od 2003. do 2007.) zadesila najgora trofejna suša još od 1953., uslijed čega je Pérez izgubio živce i abdicirao. Gotovo tri godine klubom je upravljao Ramon Calderon prije nego što se u siječnju 2009. gladni Florentino vratio u arenu s obećanjem da priprema novu generaciju "galacticosa". Odmah na ljeto doveo je Cristiana Ronalda i Kaku, ali ovaj put je ipak igrao racionalnije pa su ubrzo na Santiago Bernabéu stigli i defenzivno odgovorni graditelji igre Xabi Alonso i Sami Khedira.
Guardiolina Barcelona na pogon Messija, Inieste i Xavija nametnula se dotad za najbolju europsku momčad (tri osvojene Lige prvaka od 2009. do 2015.), ali Pérez se vratio na trofejnu stazu i, još važnije, nastavio pametno zidati momčad. Cijela plejada nogometaša koje je Real Madrid kupio u drugom predsjednikovu mandatu u međuvremenu je izrasla u Realove velikane. Dolazili su Raphaël Varane i Dani Carvajal, Toni Kroos, Luka Modrić i Casemiro, Isco i Gareth Bale.
Odvrtimo li zvjezdani orkestar iz prethodnog odlomka unazad, Bale je odustao od nogometa i posvetio se golfu, dok je Isco razinu aspiracija prilagodio svojoj dobi i igra vrlo solidan nogomet u dresu Betisa. Casemiro je uvenuo ubrzo po dolasku na Old Trafford, pa je mudri Toni Kroos odlučio otići na vrhuncu i poštedjeti sebe i navijače slične priče. Luka Modrić je endemska vrsta i na pragu 40. rođendana trči za novim jednogodišnjim produljenjem, Varane se umirovio, a Carvajal izgubio sezonu uslijed teške ozljede koljena nakon čega se zapravo pojačao interes kluba za Trenta Alexander-Arnolda. Carvajal je 33-godišnjak i upitno je može li poslije duge stanke dosegnuti nekadašnju formu.
Zacijelo pod dojmom impresivne Barcine sezone - "blaugrana" trči za trostrukom krunom - Florentino Pérez odlučio je da osovina Bellingham - Vinícius - Mbappé zaslužuje odgovarajuću nadogradnju. Kako Real Madrid samo iznimno trguje u siječnju tako je sljedeći iskorak u priči o novoj generaciji "galacticosa" odgođen za ljeto. Osim o talentiranom Scouseru, kao kandidatu za mjesto desnog beka sve glasnije se govori o Martínu Zubimendiju, 26-godišnjem defenzivnom veznom igraču Reala iz Sociedada. Posljednji put kada je u San Sebastianu tražio veznog igrača, Pérez se zaustavio pored Asiera Illarramendija i nije se usrećio (prodan nakon dvije sezone), ali Zubimendi djeluje kao raznovrsniji igrač i nije slučajno na radaru više premierligaških klubova koji su licitaciju već otvorili ponudama od 60 milijuna ura.
Druga (ili treća) potencijalno važna meta ljetnog prijelaznog roka zove se Dean Huijsen. Ovaj 19-godišnjak, sin nizozemskih roditelja odrastao u Marbelli, prerastao je u svjetsku senzaciju kada je prekrižio Nizozemsku i prihvatio poziv španjolskog izbornika (u međuvremenu debitirao za A reprezentaciju). U sljedećem koraku Florentino Pérez bi stopera volio preseliti iz Bournemoutha u Madrid (otkupna klauzula 100 milijuna eura). S njima na broju predsjednik bi za godinu ili dvije mogao odgoditi sljedeći bundesligaški šoping, koji bi se zavrtio oko Floriana Wirtza čija se otkupna klauzula u Leverkusenu vrti oko iznosa od 120 milijuna eura.
U kojem god pravcu nastavio graditi momčad, Pérez sebi ne smije dopustiti pogrešku iz ranih predsjedničkih dana kada je smjenom Vicentea Del Bosquea otvorio vrata neredu, slažu se Realovi kroničari. Drugim riječima, još ćemo neko vrijeme na klupi gledati Carla Ancelottija, čiji mirni nastup dokazano hipnotički djeluje na svlačionicu tako da niti jedan ego na terenu ne strši. U dva mandata Ancelotti je s "kraljevskim klubom" osvojio 15 trofeja, među njima tri Lige prvaka, i na ulasku u posljednja dva mjeseca sezone ponovo djeluje kao prvi favorit za podizanje klempavog pehara...
Komentari (2)