Aleksander Čeferin

 FABRICE COFFRINI Afp
OGLASIO SE ČEFERIN

Velika promjena u europskom nogometu: UEFA predstavila nova pravila financijskog fair-playa

‘Evolucija nogometne industrije, uz neizbježne učinke pandemije, pokazala je potrebu za reformom‘.
Piše: Dražen AntolićObjavljeno: 07. travanj 2022. 17:50

UEFA je napravila prvu veliku reformu sustava financijskog fair-playa otkako je uveden 2010. godine. Na Izvršnom odboru u Nyonu usvojila je nove uredbe o licenciranju klubova i financijskoj održivosti. Najveća inovacija bit će uvođenje pravila o troškovima momčadi kako bi se ustanovila bolja kontrola u odnosu na plaće igrača i izdatke kod transfera. Uredba ograničava potrošnju na plaće, transfere i naknade agentima na 70% prihoda kluba. Procjene će se provoditi na vrijeme, a kršenja će rezultirati unaprijed definiranim financijskim kaznama i sportskim mjerama.

Novi propisi stupit će na snagu u lipnju 2022. Postupno će se implementirati tijekom tri godine kako bi se klubovima omogućilo potrebno vrijeme za prilagodbu.

Aleksander Čeferin, predsjednik UEFA-e, kazao je:

- Prvi UEFA-ini financijski propisi, uvedeni 2010., poslužili su primarnoj svrsi, pomogli su povući europske nogometne financije s ruba i revolucionirali način upravljanja klubovima. Međutim, evolucija nogometne industrije, uz neizbježne učinke pandemije, pokazala je potrebu za reformom.

Potom je istaknuo:

- UEFA je surađivala sa svojim dionicima diljem europskog nogometa kako bi razvila ove nove mjere te pomogla klubovima da se suoče s novim izazovima. Ti će nam propisi pomoći da zaštitimo igru ​​i pripremimo je za sve moguće buduće šokove, istovremeno potičući racionalna ulaganja i izgradnju održivije budućnosti.

Ključni cilj novih propisa postizanje je financijske održivosti. To će se ostvariti kroz tri ključna stupa: solventnost, stabilnost i kontrolu troškova. Po pitanju solventnosti, novo pravilo o dospjelim obvezama (prema nogometnim klubovima, zaposlenicima, socijalnim/poreznim tijelima i UEFA-i) osigurat će bolju zaštitu vjerovnika. Kontrole će se obavljati svaki kvartal i bit će manje tolerancije prema kašnjenju s plaćanjem.

Više će paziti i na rentabilnost. Kako bi se klubovima olakšala provedba, izračun nogometne zarade sličan je izračunu rezultata rentabilnosti. Dok se prihvatljivo odstupanje povećalo s 30 milijuna eura tijekom tri godine na 60 milijuna eura tijekom tri godine, što znaći da će se moći nešto više zadužiti, zahtjevi za osiguranjem vrijednosti transakcija, poboljšanjem bilance klubova i smanjenjem dugova koji prelaze tu granicu značajno su ojačani.

Linker
28. studeni 2024 04:31