Bruno Marić

 DRAGO SOPTA/HNS
SUDAČKI EKSPERT

‘Nikad, pa ni danas, suce ne smiju određivati klubovi! Da je tako, ja nikad ne bih ni htio biti predsjednik‘

U razgovoru s Marićem startali smo s pitanjima o kojima se uglavnom najviše raspravljalo
Piše: Davorin OlivariObjavljeno: 28. siječanj 2024. 18:56

O suđenju i nogometnim sucima raspravlja se “otkako je svijeta i vijeka”, djelitelji pravde najvažnije sporedne stvari na svijetu uvijek su u fokusu. Njihove odluke tema su specijaliziranih nogometnih emisija, svih drugih medija, društvenih mreža, javnosti, klubova... Često su zapravo nogometne zvijezde u sjeni, ali kad kardinalno griješe onda postaju i glavni glumci. Nema velikih natjecanja ili bilo koje lige na globusu da suci prije ili kasnije ne postanu priča. Nažalost po njih, uvijek u negativnom smislu, jer kad odsude dobro, onda ih se i ne spominje. Što i jest logično, uostalom, sigurno znate onu staru mudrost: “Najbolji je sudac onaj kojeg se ne vidi na terenu”.

Startao je drugi dio HNL-a, odigrane su dvije zaostale utakmice, one Dinama i Lokomotive, te Gorice i Rijeke, a u petak su igrali Varaždin i Slaven Belupo. Na početku nastavka iznimno uzbudljivog nogometnog proljeća u Hrvata porazgovarali smo s Brunom Marićem, predsjednikom Komisije nogometnih sudaca. Čovjek koji je višestruko za svoje sudačke karijere izabran za najboljeg suca u Hrvata nikad nije imao dlake na jeziku i uvijek je spreman odgovarati na pitanja kad se radi o suđenju u HNL-u. Ovog proljeća suci će sigurno biti pod velikim povećalom, budući da je sasvim jasno da će se voditi velika borba za naslov prvaka u trokutu Hajduk - Rijeka - Dinamo, pa će svaka sporna odluka sigurno biti kirurški secirana, suci će definitivno biti pod velikim pritiskom. Jesu li za to spremni? U to ćemo se brzo uvjeriti...

image

Bruno Marić

DRAGO SOPTA/HNS

U razgovoru s Marićem startali smo s pitanjima o kojima se uglavnom najviše raspravljalo na našoj nogometnoj sceni. Krenuli smo s jednim dosta značajnim...

Zašto suci s opetovanim lošijim suđenjima ponovno sude?

- Ova konstatacija naprosto nije točna. Naime, postoje lošije i bolje izvedbe sudaca. Ne samo kod nas, nego svuda u svijetu. Mi smo smanjili listu sudaca na deset. A stav Komisije, HNS-a, kao i UEFA-e, jest da suci nakon lošije ocjene ne idu na “led” jer time gubimo suce, ispadaju iz forme. Kao i nogometaši, koji ponekad imaju lošije izvedbe, ne izbacuju se s popisa igrača jednog kluba, nego se s njima radi da postanu bolji. Ukoliko procijenimo da netko od sudaca ne može dostići zahtijevanu razinu, onda znamo koji je scenarij jer mladi čekaju kao zapete puške i, hvala Bogu, imamo ih za budućnost.

Komisija kojoj ste vi na čelu jedne te iste odluke tumačila je na različite načine, čemu to?

- Uvijek postoje odluke za koje će dio javnosti reći da su ispravne, a dio da nisu, to je nogomet. Niti jedna situacija na utakmicama nije u potpunosti ista. Naša Komisija broji sedam ljudi, ponekad niti mi nismo identičnog mišljenja o pojedinoj situaciji. Ali, uvijek imamo konačan stav jer imamo obvezu imati stav. Jesmo li nekad pogriješili? Naravno da jesmo, ali u toj količini rada koji ova Komisija obavlja, poneka pogrešna odluka je prihvatljiva. Ne mislim da smo ih imali puno, ali morate imati na umu da mi svaki dan, doslovno svaki dan, radimo na poboljšanju svega što se tiče suđenja, uključujući i nas. Komisija radi sa sucima svih razina, suđenje kao i nogomet ne čini samo HNL, nego i ostale utakmice na kojima sude hrvatski suci.

image

Bruno Marić

Cropix

Stekli smo dojam da se detaljnije analizira suđenje kad su veći klubovi ljuti, a kad su manji nezadovoljni onda niti nema analize?

- Opet vas moram ispraviti jer niti ta konstatacija nije točna. Prije svega, za nas ne postoje veći i manji klubovi. Svi su nam isti, za sve vrijede ista pravila. Svjedoci smo bili da se u medijskom prostoru ponekad pojavljuju upitnici oko nekih situacija, a mi ih nismo komentirali jer smo smatrali da ih ne treba komentirati. U toj količini analiza i priopćenja bili su uključeni baš svi klubovi, barem ponekad. Podsjećam samo sve kako smo mi najtransparentniji od svih naših prethodnika i ne želimo skrivati naše pogreške.

Odakle tako veliki nesrazmjeri u kriterijima, sankcijama, kaznenim udarcima?

- Kazneni udarac ili, kolokvijalno, najstroža kazna, uvijek će biti najvažnija tema i zato je tako i nazivamo. Jer, te odluke su najteže za suce, ali i za sve aktere. Kako takve odluke imaju najveće reperkusije na rezultate, na plasman, na natjecanje, o njima će se uvijek najviše raspravljati. To je prirodno. Ali, razina naše uniformiranosti i dosljednosti dosuđivanja kaznenih udaraca je na velikoj razini. O tome identičan stav ima i UEFA kad su u pitanju hrvatski suci.

Pao nam je na pamet Duje Strukan. Često je bio meta analiza, pa je pao u formi...

- Duje Strukan je sudac koji je skoro najmanje bio predmet prijepornih situacija. Duje je perjanica hrvatskog suđenja. Sudi velike utakmice i sudit će još veće u Europi! On je ponekad u boljoj, a ponekad u lošijoj formi, kao i svatko, ali razina njegovog suđenja je Liga prvaka i iza te tvrdnje čvrsto stojim!

Je li istina da neki nisu prošli norme?

- Kao i kod svakog trenera, izbornika, tako i kod nas, ono što je bilo u svlačionici - ostaje u svlačionici. Ali, najvažnije za vas, kao i za javnost, naravno, i klubove kojima sudimo, sudac nikad nije sudio utakmicu na nekoj razini koju nadzire Komisija, a da nije položio norme i sva testiranja. To je jedino važno.

Koliko je Komisija odrezala kazni sucima najesen?

- Mi ne kažnjavamo suce, to nije naša uloga. Mi činimo sve da oni budu bolji i da služe nogometu na najbolji mogući način.

image

Bruno Marić

GORAN SEBELIC Cropix

Kako ste zadovoljni s arbitrima koji obavljaju ulogu VAR-a?

- Zadovoljan sam. Naravno, uvijek može bolje i bit će. Ali, činjenica da smo imali tri VAR-a na FIFA-i i UEFA-i, a od ove sezone sedam, govori da su krovna svjetska i europska nogometna organizacija jako zadovoljne s kvalitetom VAR-a iz Hrvatske.

Imaju li ljudi u VAR sobama svu potrebnu tehničku podršku, dovoljan broj kamera, aparaturu?

- To je tema za dva izdanja Sportskih novosti, ali na tu temu mogu reći da radimo na tome da imamo bolje tehničke uvjete. Hvala predsjedniku Kustiću i IO HNS-u na tome, a ovo s čime raspolažemo maksimalno iskorištavamo.

Kakvo suđenje očekujete na proljeće? Jesu li današnje suđenje i suci bolji od onih od prije desetak-petnaest godina?

- Kako ćete me pitati jesu li bolji današnji suci od nas koji smo sudili tada, ha, ha... No, mogu samo reći da radimo na tome da oni budu puno bolji. VAR je u tome najveći saveznik, senzacionalan alat da pomogne sucima i zaštiti nogomet. Suci samo moraju služiti nogometu, to im je fundamentalan zahtjev. I samo za kraj ovog pitanja - dojam o suđenju danas i prije tri godine je neusporediv, a kamoli s usporedbom od ranije. To moram jasno reći i ustvrditi, a za to imamo apsolutno suglasje FIFA-e i UEFA-e, koji u ogromnoj količini koriste usluge hrvatskih sudaca, neusporedivo s ranijim razdobljem - zaključio je Bruno Marić.

Duge nadoknade su opasne za igrače, a i za suce

Zašto su tako velike razlike u sudačkim nadoknadama?

- Hvala na ovom pitanju jer je vrlo dobro da to pojasnimo javnosti. Naime, postoji pristup koji ima FIFA, ali i pristup koji ima UEFA. Ja sam već artikulirao naš stav koji je bliži UEFA-i i njega slijedimo. A to nisu duge nadoknade, budući da su one opasne prije svega za igrače koji su najvažniji, a onda i za suce. Jer, onda kad su mišići i koncentracija na izdisaju, morate još puno, ponegdje i dvadesetak minuta, izlagati tijelo naporu i potencijalnim ozljedama. S aspekta suđenja, sve odluke koje su teške, a događaju se u zadnjim trenucima utakmice, izazivaju i velike emocije. Ne kažem da mi zbog toga ne trebamo imati nadoknade kakve smo imali dosad, ali ne da se ide prema efektivnom vremenu jer to bi za igrače koji imaju sve više utakmica bilo pogubno. Mi u Hrvatskoj nastojimo držati ritam Europe i mislim da u tome imamo uspjeha.

Teško ćemo imati suca na Euru 2024.

Hoćemo li imati kojeg suca na nadolazećem Euru 2024. u Njemačkoj?

- Na ovom sada teško, ali ubuduće ćemo imati, duboko vjerujem da hoćemo. Jer, kvaliteta nije tema, ona je neupitna, ali o tome odlučuje bezbroj faktora, a odluka je u konačnici na UEFA-i.

2,5

godine odradio je Bruno Marić kao šef Komisije sudaca

Kad bi klubovi određivali tko će suditi, ja ne bih bio predsjednik Komisije

Zašto se dopušta delegiranje sudaca s kojim je nedugo prije neki klub imao prijepore i sumnje? Nekad su suci dobili i sankcije zbog lošeg suđenja, pa su opet sudili istom klubu?

- Nikad, pa ni danas, suce ne smiju određivati klubovi! Suce određuje povjerenik Ivan Novak. Kad bi klubovi određivali tko će suditi, ja ne bih ni htio biti predsjednik Komisije nogometnih sudaca.

Žale li se suci na pritiske iz klubova?

- Meni ne.

Standings provided by SofaScore LiveScore
Linker
23. studeni 2024 12:00