Jhon Duran i Denny Bara

 PRIVATNA ARHIVA Privatna Arhiva
SENZACIJA U ENGLESKOJ

Dinamo i Rijeka ga odbili, sad vrijedi 40 milijuna € i hit je na Otoku: ‘Hrvatska mu je zvučala kao Man. City‘

‘Normalno je da naši klubovi neće kupovati na neviđeno, tako da nema zamjerke‘
Piše: Marko CrnjakObjavljeno: 27. prosinac 2024. 10:38

Ako su se u Birminghamu ovih dana, uz ‘All I want for Christmas is you‘, zabavljali i u ritmu Durana Durana, male su šanse da se ples i pjesma odnose na hitove poznatog pop rock sastava, pa čak i ako znamo da su Stephen Duffy i ekipa 1978. osnovali bend upravo u ‘Gradu od tisuće obrta‘. Vjerojatnije je da ih je na plesne korake natjerao iznenadni frontmen Aston Ville, 21-godišnjak kojeg bez zadrške možemo proglasiti svojevrsnim otkrićem premierligaške sezone - Jhon Duran.

- Dečko je inače povučen i šutljiv, no prepun je samopouzdanja. Za sebe misli da je Messi, ma i bolji od njega. Od početka je toliko vjerovao u sebe da uopće nije iznenađen ovime što radi, jasno mu je kao dan da će biti veliki igrač. Ne čudi ga, stoga, što zabija Bayernu ili Cityju - govori nam Denny Bara, agent koji je već krenuo stopama starijeg brata Andyja, te u začetku menadžerske karijere potegao do Kolumbije, vjerojatno ne znajući da će u startu uhvatiti "posao života" u liku Jhona Durana.

Dinamu dvaput, Rijeci jednom

No, prije nego što nam braća Bara u hotelu Westin, gdje su unatoč Badnjaku "šaltali" stranke pa nam ponudili 20-ak minuta, ispričaju kako je senzacionalni napadač Ville mogao završiti na Maksimiru ili Kvarneru - nekoliko riječi o izvrsnoj polusezoni. Duran je do Boxing daya izbrojao 12 golova (7 u Premier ligi, 3 u Ligi prvaka, 2 u Liga kupu), zabio najviše pobjedonosnih u PL (5, Wood 4) i izazvao glavobolju Unaiju Emeryju. Španjolski trener i sam je nakon pobjede nad Cityjem (2:1), u kojoj je Duran zabio prvi pogodak, kazao da će promijeniti taktičke ideje jer ne može takvog asa i dalje držati na klupi, a ne može ni Ollieja Watkinsa, godinama najkvalitetnijeg pojedinca momčadi i engleskog reprezentativca.

image

Jhon Duran i Ollie Watkins

MANJIT NAROTRA Dppi Via Afp

Vrijedi spomenuti da je Duran startao u posljednje tri utakmice, a Watkins zagrijao klupu. Zagrijani pratitelji, pak, znaju koliko su minorne šanse da takvo što gledamo na Villa Parku. Čisto zarad slikovitosti, to je kao da neki novak odjene dres Dinama i nakon godinu i pol-dvije (Duran u Villi od siječnja 2023.) preuzme mjesto Bruni Petkoviću. Paralela s Maksimirom, međutim, nije slučajna, jer prije nego što je iz kolumbijskog Envigada prešao u Chicago Fire (siječanj 2022.), uvelike se Duran, sada vrijedan 40 milijuna eura prema Transfermarktu, spominjao na našim prostorima.

- Prethodno smo ga nudili Dinamu. Oni nisu pokazali interes, pa sam se čuo s Damirom Miškovićem da bismo ga prodali u Rijeku. No, Duran je bio klinac, tek je trebao napuniti 18, razumio sam zašto netko neće uložiti traženih 500 tisuća eura u mladića kojeg nikada nije vidio. Možda su, s obzirom na povijest našeg poslovanja, u Dinamu trebali imati više povjerenja u moju riječ. Ali kažem, nema tu zamjerke, sve je to normalno - govori Andy Bara, objašnjavajući kako je Duran završio u MLS-u, gdje se u početnim mjesecima nije istaknuo, pa se na ljeto 2022. opet kucalo na maksimirska vrata.

image

Jhon Duran prilikom potpisa ugovora

Privatni Arhiv

- Ovaj put htjeli smo da zaigra na posudbi. No, što sam mogao reći kad je tako loše startao, a Chicago je bio zadnji na tablici? U Dinamu su nam poručili: "Dobro da ga nismo doveli". Dakle, dvaput smo ga nudili Dinamu i jednom Rijeci. Baš sam neki dan komentirao to s Miškovićem, putem WhatsAppa sam mu poslao Duranove uspjehe u Villi, na što se on samo nasmijao. Razumijem zašto ga nitko od hrvatskih klubova nije uzeo, a Duran je na kraju s osnovicom i bonusima donio Chicagu preko 24 milijuna eura - dodaje Andy Bara, što znači i da je Villin centarfor po osnovici treći, a s dodacima sad već vjerojatno i najskuplji izlazni transfer u povijesti MLS-a.

Nesuđena maksimirska družina

Bitna stavka, sve je prvo ponuđeno Dinamu! Nešto su uzeli, poput Olma, a nešto nisu - govori Andy Bara, pa prelazi na imena.

- Nitko ne zna da je Inaki Pena, sada golman Barce, stigao na probu u Dinamo godinu dana nakon Olma.

Ubacuje se Denny Bara:

- Australac Nestroy Irakunda ove je godine završio u Bayernu za tri plus milijuna eura, a mi smo ga prije godinu dana nudili Dinamu za 300 tisuća. U prosincu 2020. nije im odgovarao ni Moises Caicedo, danas prvotimac Chelseaja. Međutim, želimo još jednom naglasiti da u svim tim slučajevima potpuno razumijemo Dinamo i ostale hrvatske klubove, teško je uzimati igrače na neviđeno. No, s obzirom na naš skauting, vjerujemo da ćemo s vremenom imati i više povjerenja.

Andy Bara će potom zaključiti:

- Naši klubovi uglavnom usmjeravaju snage na naša područja. To je u redu i normalno. Međutim, držim da je potrebno proširiti vidike. Hrvatska je postala premala, nema dovoljno mladih igrača visokog nivoa. (mc)

Hrvatska kao Manchester City

Zanima nas, naravno, kako je jedan Kolumbijac reagirao na mogućnost igre u Hrvatskoj.

- Ma, njemu je to bilo kao Manchester City! - reći će Andy Bara, a Denny dodati:

- Duran u Kolumbiji nije imao neku plaću, svaki korak prema Europi izgledao je izvrsno. Hrvatska mu je djelovala bolje od Chicago Firea.

Braća Bara drže 50 posto prava na Durana, druga polovica ide Kolumbijcu Jonathanu Herreri, koji je radio za njihovu Niagaru kao skaut, pa otvorio vlastitu agenciju. Duran je, inače, odrastao u slabije stojećoj obitelji u selu do Medellina. Radi se o afričkom Kolumbijcu, etnička skupina naziva se Palenquero, takvih je u Kolumbiji oko 10,5 posto. Prema internetskoj biografiji, njegovi pradjedovi i prabake bili su dio afričkih robova koje su u Latinsku Ameriku doveli španjolski kolonijalisti, zaposlivši ih u rudnicima i na plantažama.

- Kad smo ga počeli pratiti, imao je 15 godina i tek počeo igrati za seniore. Bio sam na jednoj utakmici, posebno su se istaknuli on i Yaser Asprilla, današnji igrač Girone. Nazvao sam Andyja, rekao mu da ovdje postoje izvanserijski talenti, no tko bi računao da će obojica postati top? Odlučili smo se za jednog, za Jhona Durana - objašnjava Denny Bara prvu poveznicu s današnjim premierligašem.

Kaže i da su pregovori s Villom tekli glatko, iako je Duran imao niz opcija, od Benfice, RB Salzburga i RB Leipziga, do Ajaxa.

- Mi smo mu sugerirali Benficu ili RB Salzburg, koji je nudio 20 milijuna, dakle, bio spreman oboriti vlastiti rekord.

- Ispalo je dobro, no možda bi bilo puno bolje, brže i lakše da je otišao u Benficu. Tamo bi zabio 30 plus golova i sada vrijedio 100 milijuna eura - zaokružuje Andy Bara.

Međutim, presudile su želje Durana i njegovih roditelja, a podrazumijevale su najveću nogometnu scenu, na kojoj Kolumbijac ove sezone (opet do Boxing daya) zabija jednom na svake 82 minute, što je prema TNT-u najučinkovitiji prosjek ikad viđen u Engleskoj! Naravno, za očekivati je da će na većem uzorku utakmica taj prosjek pasti, ali mnogo nam govori o potencijalu novog hita Premier lige. Koncert je, čini se, tek počeo...

Spakirao je kofere i znao da se ne vraća

Denny Bara i Jhon Duran poznaju se otkad je nogometašu 15, u stalnom su kontaktu i jako se dobro slažu, stoga nam je mladi menadžer znao ispričati i pokoju zgodu iz Duranova djetinjstva. Tako i onu prilikom potpisa za Envigado.

- To je klub, recimo, razine Rijeke u SHNL-u. Oni skupljaju djecu posvuda, tako su došli u Duranovo selo i pozvali ga na trodnevnu probu. Kaže on majci: "Spakiraj sve stvari, odlazim". Ništa joj nije bilo jasno, zvala je Envigado, koji joj je savjetovao da ipak spremi osnovne stvari jer tri dana i nije tako puno. Međutim, Jhon joj je već, dakle kao 12-godišnjak, poručio da se više ne vraća. Znao je da će uspjeti. (mc)

16. siječanj 2025 02:34