Otkad je Nasser Al-Khelaifi, danas ‘težak‘ nešto više od osam milijardi eura, preuzeo Paris Saint-Germain (lipanj 2011.), za njega se vežu nebrojive afere, sumnje, optužbe i istrage. Zato malo koga iznenađuje da se u ponedjeljak ponovno podigla prašina u francuskoj prijestolnici, gdje su imenovana tri istražna suca zbog moguće povezanosti katarskog moćnika s otmicom i fizičkim zlostavljanjem poduzetnika Tayeba Benabderrahmanea, koji tvrdi da je posjedovao kompromitirajuće informacije o Al-Khelaifiju i zato pretrpio ‘mučenje‘ u pritvoru, piše AFP.
Francusko-alžirsi lobist i poduzetnik Tayeb uhićen je početkom 2020. godine u Dohi s još dvojicom bivših policajaca, a ako je njegova priča točna, razlog je posjedovanje spisa koji se dotiču sumnjivih radnji Al-Khelaifija prilikom dodjele domaćinstva Svjetskog prvenstva Kataru i dodjele TV prava tvrtki BeIN Media za nadolazeća dva Mundijala. No, u službenim spisima koje je objavio francuski list Liberation, stoji da je Tayeb uhićen zbog "krivotvorenja dokumenata, korištenja krivotvorina, korupciju, prikrivanje i suučešništvo u zlouporabi spisa". Ti spisi, prema Tayebovoj verziji priče, sadrže "činjenice o prikrivenom radu šefa PSG-a u vezi s atribucijom Svjetskog prvenstva 2022, te informacije o njegovom privatnom životu". Javnost, naravno, zasad ne zna koja je verzija točna, odnosno je li Tayeb krivotvorio dokumente o ilegalnim radnjama Al-Khelaifija. Kako bilo, on tvrdi da je zbog istih u pritvoru proživljavao pakao, a na slobodu je pušten navodno tek kada je potpisao da neće otkrivati informacije vezane za predsjednika PSG-a.
- Za vrijeme provedeno u pritvoru, Tayeb je pretrpio mučenja, prijetnje smrću i bio podvrgnut nečovječnom postupanju katarskih vlasti. Silom i pod prisilom, oduzeta mu je sva financijska, materijalna i intelektualna imovina koja je predstavljala bitnu potporu njegovom profesionalnom djelovanju. U više navrata pokušao je upozoriti francuske vlasti na ozbiljne napade na njega i članove njegove obitelji. No, odgovor francuskih vlasti bio je takav da je implicitno podržao katarsku vlast - stoji u priopćenju njegovih odvjetnika iz kolovoza prošle godine, prenosi Liberation.
Šef PSG-a u potpunosti je odbacio sve optužbe, u svom priopćenju tvrdi da je Tayeb samo dio profesionalne kriminalne organizacije koja je lažima i manipulacijama obmanula javnost. Ne želi se previše zamarati slučajem, uvjeren je da će pravda izići na vidjelo.
- U ovom slučaju radi se o profesionalnim kriminalcima, koji su više puta promijenili svoje odvjetnike da bi mogli promijeniti priču i govoriti druge laži. Ovo je krajnja medijska manipulacija, ali zapanjuje me što je toliko ljudi prihvatilo sve ove laži i kontradikcije, te ih drži vjerodostojnima. Pravda će ići svojim tijekom, nemam vremena govoriti o sitnim kriminalcima - poručio je Al-Khelaifi u priopćenju.
Katarski biznismen već je bio pod istragom zbog navodnog trgovanja utjecajem u vezi s kandidaturom za SP 2022., kada se posebice ispitivao njegov odnos s bivšim članom FIFA-e Jereomeom Valckeom. Tada mu nije dokazana nikakva krivnja, pitanje je sadrže li Tayebovi spisi kakvu crticu koja bi ponovno otvorila taj ili tomu sličan slučaj. Al-Khelaifi je od početka veljače pod još jednom istragom, a odnosi se na sumnje na "prikriveni rad", odnosno netransparentnu isplatu plaće jednom od svojih savjetnika, za kojeg pak tvrdi da nikada ni nije djelovao u PSG-u.
A ranije, još 2014., Football Leaks pisao je o mnogim tajnim sastancima između Al-Khelaifija i tadašnjeg FIFA-inog vodstva. Bilo je to u vrijeme kada se PSG suočio s optužbama kršenja financijskog fair-playa i korištenja "izmišljenog novca", dobivenog preko Katarske turističke uprave, koja je klubu na temelju "nelogičnog sporazuma" isplaćivala 215 milijuna eura godišnje, premda je dokazano da je stvarna vrijednost ugovora tri milijuna eura. Nakon spomenutih sastanaka, PSG je kažnjen s tek 60 milijuna eura...
Dakle, Al-Khelaifiju nikada nije dokazana neka velika prijevara, ali katarski biznismen svakako je magnet za afere i sudske istrage, iz kojih uglavnom izlazi neokrznut.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....