Dinamovo neobično europsko putovanje, od distopije u Münchenu do londonske utopije o proljeću u Ligi prvaka, ulazi u posljednji tjedan. Nakon što su se raspali odmah prilikom lansiranja protiv Bayerna, plavi su u nastavku kampanje u letu vješto polijepili dijelove rakete i veliki finale dočekali s realnim izgledima za prolaz u nokaut fazu.
Poraz na Emiratesu izglede im ipak svodi na teoriju, niti pobjeda protiv Milana u posljednjem kolu više ne jamči doskok u play-off rundu, ali navijačima za utjehu ostaje podatak da se u Uefinoj mamutskoj ligi njihovi ljubimci gužvaju za mjesto s Manchester Cityjem, bodovno izjednačeni s jednom od najskupljih momčadi na svijetu. Već letimičan pogled na konkurenciju otkriva da je ovaj učinak objektivno Dinamov plafon u ovom trenutku.
1. Od Bayerna do Milana, ili u kavezu s morskim psima
Ako je Čeferin častio kada je ususret hrvatskom prvaku poslao Slovan, Salzburg i Celtic, na drugoj strani Uefa je Dinamov ždrijeb napunila serijskim osvajačima (Bayern, Milan, Dortmund) ili barem finalistima (Arsenal) Lige prvaka. U neravnopravnoj borbi priča se svela na borbu Davida s raštimanom praćkom i Golijata koji već s pola snage upisuje bodove. "Dinamo je devet puta igrao u skupini Lige prvaka, ali nikada nije prošao u sljedeći krug", predstavio je Arsenal suparnika u ‘matchday‘ programu kao srednju klasu europskog nogometa.
Stalni i solidni rezident Uefinih natjecanja svakako bi se ugodnije osjećao u Europskoj ligi, ali novac koji tamo dijele običan je sitniš u usporedbi s bogatstvom koje se nudi u zlatnom kavezu zvanom Liga prvaka. Zlatni kavez donosi financijsko blago, ali se na koncu pokazuje kao iluzija, kavez s morskim psima iz kojeg mali izlaze traumatizirani rekordnim porazima.
2. Dok čekamo Cannavarovu renesansu...
...Podvlačimo crtu i suočavamo se s paradoksom. Dinamo je u jednoj Champions league kampanji promijenio čak trojicu trenera, s tim da je svih osam bodova u skupini osvojio Nenad Bjelica. Uz mrvicu sreće osvojio bi Bjelica i deset, u sudačkoj nadoknadi ostao je bez već uknjižene pobjede protiv Monaca, ali bi svejedno u prosincu bio ispraćen otkazom jer je europske pobjede plaćao dankom u krvi na hrvatskim stadionima. I imao je originalne ideje o obnovi momčadi, tako da ona vozi na pogon domaćih ili barem regionalnih igrača.
Ideju Fabija Cannavara tek trebamo upoznati. Tijekom priprema u Turskoj predstavio se kao zagovornik posjeda i napadačkog nogometa, da bi na službenoj premijeri protiv Arsenala ipak parkirao autobus u kaznenom prostoru. Umjesto romanse u vidu atraktivnog nogometa i pozitivnog rezultata u Londonu je zakopan ‘bromance‘. U izljevima obostrane simpatije Cannavaro i Mikel Arteta jedan drugog su zasipali komplimentima.
3. Plusevi koji su postali minusi
U istom navedenom programu utakmice kapetan Martin Ødegaard otkrio je Arsenalovim navijačima da uživa u zgusnutom ritmu utakmica. "Pun kalendar koštao je našu momčad brojnih ozljeda, ali meni je ugodnije igrati svaka tri dana nego trenirati", rekao je Norvežanin pa nekoliko sati kasnije upisao svoj prvi gol iz igre ove sezone. Očekivalo se u najavama da bi urnebesan siječanjski ritam ‘topnika‘ mogao raditi u Dinamovu korist, ali taj se plus iz teorije nije približio praksi.
Martin u crvenom dresu zasjenio je imenjaka i profilnog dvojnika u plavom, baš kao što su ostali ‘izraubani‘ nogometaši poput Gabriela Magalhaesa (prolaznik kroz Maksimir u sezoni 2017./18. zaslužio je u međuvremenu nadimak ‘Big Gabi‘), Havertza, Ricea ili Martinellija dominirali terenom. Dinamo je imao previše minusa, manje voljnih ili trkačkih, a više tehničkih i taktičkih. Od indisponiranog Ristovskog preko Roga i Ademija do Kulenovića, konkurencija igrača koji nisu stigli sudjelovati u igri bila je alarmantna. U jednom trenutku meča, dok je Arsenal kontrolirao 80 posto posjeda, vratar Nevistić isplivao je kao statistički šampion plavih u rubrici ‘dodiri s loptom‘, podsjetivši nas koliko je igra plavih u proteklih godinu dana postala ovisna o figuri Petra Sučića.
4. Minusi koji mogu prerasti u pluseve
Kapitulacija nakon samo sto sekundi utakmice, nakon toga i nekoliko paničnih reakcija, diskvalificiraju obranu kao adut Dinamove momčadi, ali u nastavku meča Sammy Mmaee i Raul Torrente značajno su podignuli razinu igre i solidno su funkcionirali kao tandem. Niti Max Bernauer kao dežurni Pedro ovaj put nije nizao diletantske pogreške, iako je iz načina njegove igre jasno da se puno bolje snalazi kao razigravač iz pozadine nego kao stoper sa striktnim defenzivnim zaduženjima.
Cannavaro je, čujemo, stopere u Turskoj podvrgnuo posebnom drilu, inzistirao je na usklađenoj igri obrane što definitivno ima smisla nakon što su plavi u jesenskoj polusezoni samo u konkurenciji 1. SHNL progutali više od dvadeset golova u 18 nastupa. Pored često osporavanih igrača uže obrane kao dobitnik iz Londona vraća se Josip Mišić, koji je napokon sanirao ozljedu i ulaskom na teren povezao je Dinamove redove.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....