Pristupačno Međimurje: Sve više turističkih sadržaja Međimurja prilagođeno je osobama s invaliditetom

 promo

Turistička zajednica Međimurske županije dala si je u zadatak osigurati jednaki tretman zdravog i gosta s invaliditetom, partner je trogodišnjeg projekta CE Spaces4All iz programa Interreg Central Europe

Biti osoba s invaliditetom u Hrvatskoj nije lako. Štoviše, iako ćemo uskoro proći četvrtinu 21. stoljeća, država čiji se proračun oslanja na turizam, još uvijek uglavnom nema, čast izuzecima, infrastrukturu prilagođenu osobama s invaliditetom, kako bi ih učinila ravnopravnim građanima, a kakvi bi po zakonu trebali biti. Pa osim što su im nedostupne brojne javne institucije, ništa veći senzibilitet nemaju ni turističke destinacije, što se tiče hotela, prilaza kupalištima i šetnicama, ugostiteljskim objektima, sportskim i kulturnim sadržajima…Rampe za kolica su raritet, vrata na hotelskim sobama su preuska za prolaz u invalidskim kolicima, na kupaonice se puno troši, na mramorne pločice i impozantne tuš kabine, ali ne i na držače za ruke, primjerice, kako bi osoba u invalidskim kolicima mogla samostalno na toalet. Ogledala su visoko, u onoj luksuznoj tuš kabini nema stolice na koju bi sjeli i istuširali se. Na njih se, očigledno je, ne računa, što je ne samo ponižavajuće nego i poražavajuće za društvo u cjelini. I kako u svakom kukolju ima žita, tako i u ovoj nepravdi ima izuzetaka. Istina, rijetki su, ali moguće da svojim primjerima ponukaju i druge da tretiraju invalidne osobe kao i svakog drugog gosta. Onoga koji je „uvijek u pravu“ i koji mora otići zadovoljan sa željom da se vrati, a u međuvremenu i preporuči destinaciju.

image
promo

Nije li to, na početku i na koncu, cilj svakog turističkog djelatnika? Osobito kad se zna, a što bi turistički djelatnici trebali znati, jer pronalaženje novih skupina gostiju i novih turističkih u opisu im je posla, da je samo u Hrvatskoj, prema Izvješću Hrvatskog zavoda za javo zdravstvo o osobama s invaliditetom za 2023. godinu, bila registrirana čak 657.791 osoba s invaliditetom, od čega je najviše njih, 188.623, s oštećenjima lokomotornog sustava. I opet - najviše je njih, gotovo 27.000 invalidizirala cerebralna paraliza i ostali paralitični sindromi. Pomagala za kretanje, prema izvješću koriste 53.021 osoba. I rijetko će se tko od njih, kao i gosti iz inozemstva s istim sa svojim stanjem i sposobnostima, osjećati dobrodošlo u domaćem turističkom smještaju. Rijetko, jer uz sve njima beskorisne smještaje, ima i svijetlih primjera, od kojih svakako valja izdvojiti Međimurje, kao rijetku destinaciju čija si je Županija i njezina Turistička zajednica, dala u zadatak osigurati jednaki tretman zdravog i gosta s invaliditetom. Zbog toga je i partnerstvo na trogodišnjem projektu CE Spaces4All iz programa Interreg Central Europe, započeto 2023. godine, bio logičan potez jer objedinjuje dva međimurska cilja – održivost i inkluzivnost. I nisu jedini partner iz Međimurja, tu su i Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA, a pridruženi partneri projektu su i Međimurska županije te DOSTI, Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom MŽ. Ukupno je partnera 12 iz sedam zemalja Središnje Europe. . Ukupni je budžet projekta veći od 2,6 milijuna eura, u kojemu TZMŽ participira sa 170.100 tisuća eura. Većinu ovog iznosa, 80 % sufinancira Europski fond za regionalni razvoj, dok ostalih 20 %, odnosno 34.020,00 eura sufinancira zajednica sama.

image
promo

Pristupačni turizam omogućuje osobama s invaliditetom samostalno putovanje, ali nedostatak svijesti o njihovim potrebama veliki je problem. Projekt CE-Spaces4All, čiji je osnovni cilj unaprijediti pristupačan turizam za osobe s invaliditetom u ruralnim pograničnim regijama srednje Europe, povezuje javna tijela, turistički sektor i osobe s invaliditetom kako bi se poboljšalo upravljanje za pristupačniji turizam. Partneri razvijaju digitalni alat za mapiranje prepreka u ruralnim regijama i daju im zajedničku strategiju i lokalne akcijske planove za bolju integraciju pitanja pristupačnosti u teritorijalno planiranje.

U sklopu projekta, Međimurci su odabrali tri pilot lokacije, Prelog, Čakovec i Sveti Martin na Muri. I dobro im ide. Riznica Međimurja u Čakovcu, Hotel Panorama u Prelogu i Terme Sveti Martin postali su ogledni primjeri pristupačnog turizma. Zadovoljstvo dijele i domaćini i gosti.

Hotel Panorama u Prelogu, poznat po tome što A reprezentacije rado dolaze ondje na pripreme, više od polovice svojih je soba prilagodio osobama s invaliditetom.

- Najveći su problem, uobičajeno, kupaonice i sam pristup sobama. Naše su kupaonice prilagođene po svim standardima i potrebama osobe u invalidskim kolicima, a svi su dijelovi povezani liftom. Vrata su, pak, dovoljno široka da u njih mogu ući bilo sportskim ili standardnim kolicima. Mnoge hotelske sobe imaju vrata široka 70 – 80 cm, prema nekadašnjim standardima, naša su od 90 – 100 cm. Gotovo sam siguran da nitko u ovom dijelu Hrvatske, nema tako, sasvim prilagođene uvjete – kaže vlasnik i voditelj hotela David Gregoraš.

image
promo

Baš ovih su dana u hotelu boravili članovi paraolimpijske reprezentacije u boćanju i stolnoteniske reprezentacije, a svi su izgledi da će Hotel Panorama postati referentni centar reprezentacije. – Maksimalno se prilagođavamo, da se ljudi osjećaju kao kod kuće u svakom pogledu. Gradu Prelogu smo predložili suradnju da osobama s invaliditetom omogući „korištenje“ Drave, nasip uz nju i šetalište ondje, do kojeg sad ne mogu. Ako već nudimo Dravu kao našu priču, da je svima dostupna. Za nas je svaki gost jednako vrijedan, sportaš rukometne reprezentacije ili paraolimpijac – kaže.

Ubuduće se nada suradnji i s drugim paraolimpijskim reprezentacijama, s tjelesnim invaliditetom, kojima su potrebni posebni uvjeti i standardi. Ukrajinski paraolimpijci u boćanju redovni su, dragi gosti preloškog Hotela Panorama.

image
promo

Riznica Međimurja u Čakovcu sjajan je primjer kako približiti kulturu osobama s invaliditetom.

- Bitno nam je dati doprinos zajednici u kojoj se nalazimo. Ne samo da je naš muzej prilagođen za osobe s poteškoćama u kretanju, ali i za slijepe i slabovidne osobe imamo prilagođene postave, nego je i osoblje educirano za rad sa slijepim i slabovidnim osobama. Organiziramo za njih i posebna vodstva. Zaista nam je važno dati svoj doprinos da pomognemo ljudima koji možda ne bi mogli doživjeti kulturnu baštinu bez da im se pomogne – kaže ravnateljica Maša Hrustek Sobočan.

I jedne od najpoznatijih toplica u Hrvatskoj, Terme Sveti Martin, prilagodile su svoje kapacitete osobama s invaliditetom pa Međimurje, osim održivosti, živi i inkluzivnost po čemu je već prepoznato kao destinacija.

image
promo
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 21:36