Pametnim trošenjem i štednjom do više zadovoljstva u životu

 promo

Naše emocije i misli utječu na naše financijsko ponašanje. Čak i ako smo financijski pismeni to ne znači da uvijek postupamo racionalno s novcem.

Ako uspijemo razumjeti vlastite osjećaje i impulse za trošenjem, možemo donositi bolje financijske odluke i poboljšati svoj život. Možemo promijeniti obrasce ponašanja i preuzeti kontrolu nad svojim novcem i trošenjem. Kako bismo zagospodarili svojim financijama, trebamo razumjeti zašto, zapravo, kupujemo.

Zašto kupujemo?

Odgovor je naizgled vrlo jednostavan. Kupujemo stvari zato što nam trebaju. Hranu i piće kako bismo imali što jesti i piti, odjeću kako bismo imali što odjenuti. To nam je svima zajedničko, no ne objašnjava zašto se toliko razlikujemo u izboru proizvoda koje kupujemo.

Zašto neki od nas u hrani vide samo zadovoljenje primarne potrebe za utaživanjem gladi, dok neki drugi inzistiraju na zdravoj prehrani i namirnicama iz ekološkog uzgoja? Vama je možda svejedno koji ćete mobitel koristiti sve dok vam služi svrsi, ali vaš najbolji prijatelj mora imati isključivo „najpametniji“ uređaj svjetski poznatog brenda. Netko je zadovoljan odjećom koja se može kupiti po pristupačnoj cijeni dok će netko drugi nositi isključivo dizajnersku odjeću.

image
promo

Razlike u obrascima potrošnje nastaju zbog toga što kupujemo proizvode koji nam nešto znače.

Kupujemo priču, ideju, a njome šaljemo poruku drugima tko smo i kojoj skupini pripadamo. Zato ne kupujemo automobil već vozilo određene marke jer želimo uživati društveni status koji se uz taj brend povezuje.

Trgovci su odavno shvatili da je u ponašanju kupaca psihologija presudni faktor pa se koriste bihevioralnim marketingom u osmišljavanju prodajnih kampanja. Njihova je uloga prepoznati naše obrasce ponašanja i potaknuti nas na kupnju. Sreća koju osjećamo nakon takve kupnje kratkoga je vijeka jer najčešće krivo procjenjujemo što će nam donijeti sreću na duge staze.

Psiholozi koji se bave istraživanjem psihologije novca otkrili su kako možemo ostvariti veće zadovoljstvo trošenjem novca. Ovdje nije riječ samo o kontroli, financijskom planiranju, rezanju troškova“ i štednji, već o promjeni navika trošenja koje nas mogu učiniti sretnijima i zadovoljnijima.

image
promo

Kupujte iskustva umjesto stvari

Iskustva nam donose više zadovoljstva od kupnje materijalnih stvari. To i nije neobično jer se na novu stvar brzo naviknemo, dok se iskustva rado prisjećamo i dugo nakon što je završilo. Dugo priželjkivano putovanje ili odmor donijet će nam dugoročno više sreće i zadovoljstva nego ako taj novac utrošimo na kupnju novog namještaja ili nekih drugih stvari. Prisjećanje na događaje koje smo podijelili s drugim ljudima neusporedivo je vrjednije od zadovoljstva koje nam pričinja kupnja materijalnih stvari.

Trošite novac na druge

Darovi i donacije – odvajanje novca za druge – dokazano nas čine sretnijima nego kad kupujemo za sebe! Naše zadovoljstvo u životu uvelike proizlazi iz odnosa s drugim ljudima. Zato smo sretniji kada novac trošimo na druge.

Radije trošite na više manjih stvari nego na jednu veću

Prva kockica čokolade uvijek je najslađa. Bolje je kupiti tri manje čokolade nego jednu veću jer ćemo tako tri puta više uživati u prva tri griza nego u jednom. Tajna je u razdvajanju užitaka na manje dijelove. Više malih užitaka, više sreće!

image
promo

Platite sada, koristite kasnije

Krediti nam omogućuju da sve ono što želimo konzumiramo odmah, a platimo kasnije. Krediti i plaćanje karticama na rate najčešće zadovoljavaju naš iracionalni poriv za impulzivnom kupnjom koju si bez takvih „pogodnosti“ ne bismo mogli priuštiti.

Ponekad je to jedini način da kupimo nekretninu ili automobil, pa je i opravdan jer drugačije ne bismo mogli steći vlastiti krov nad glavom. No ako na isti način plaćamo neki luksuz, poput putovanja ili dizajnerske odjeće, upadamo u zamku kratkotrajnog užitka i dugoročnog nezadovoljstva plaćanjem nečega što smo odavno konzumirali.

Zato je mudro prije bilo kakve kupnje na kredit dobro promisliti: treba li mi zaista taj luksuz sada i odmah i čega ću se u budućnosti morati odreći ako ga kupim? Umjesto impulzivne kupnje, možemo odlučiti svaki mjesec štedjeti za nešto što želimo i kupiti to tek kad uštedimo dovoljan iznos novca da se ne moramo zaduživati.

Time produžujemo zadovoljstvo i užitak jer smo donijeli racionalnu odluku, ne upadamo u dugove i u ugodnom smo iščekivanju ispunjenja svog cilja. A kad se on napokon i ostvari i uštedimo dovoljno da kupimo što smo željeli, možemo u tome neopterećeno uživati, bez dugova koji će nas još mjesecima podsjećati na našu nepromišljenost.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:56