Kako naučiti E-Foil, najatraktivniji i najlakši oblik surfanja

Na fotografiji: E foil.
 

 Tomislav Kristo/Cropix

Daska

Ako planirate sami naučiti ovaj atraktivan sport, prvi vam je korak ispravan odabir opreme. Prvo je važno odabrati ispravnu veličinu daske. Naravno kod odabira veličine daske za početnike najvažniji je faktor težina početnika prema kojoj se odabire volumen daske na kojem će te biti komforni i s lakoćom naučiti letjeti iznad vode.

Recimo da su osobe težine do 85 kg komforne učiti na dasci od 110 litara volumena.

Osobe težine do 105 kg komforne su učiti na dasci volumena 130 litara.

Ako ste u sportu (skijanje, snowboard, rolanje, skejt) i imate dobar balans, možete koristiti manju dasku (osoba težine do 85kg na dasci volumena 100 litara, 100kg na 110 litara ili 120kg na 130 litara).

Za osobe veće težine i osobe koje imaju osjećaj da im je balans slabija strana postoji daska od 170 litara na kojoj svi s lakoćom nauče.

image

E foil

Tomislav Kristo/Cropix

Krila ili wing set

Zatim je na redu wing set (prednje krilo i stabilizator)

Tu je formula jednostavna, veliko krilo od 1900 cm2 sa adekvatnim stabilizatorom 340cm2 idealan je početnički set up, bez obzira na težinu. Važan je efekt koji takav set pruža, a to je polagano dizanje i spuštanje što vam daje vremena da prilagodite svoju reakciju i držite dasku u kontroliranom letu.

Nakon nekog vremena, tjedan dva, kada postanete dobri na velikom wing setu, prebacite se na manji set, prednje krilo 1300cm2 i stabilizator 300cm2. Takva konfiguracija podići će užitak na novu stepenicu, od brzine do agresivnog carvinga.

Slijedeći je odabir powermast seta (jarbol s motorom)

Ako planirate najčešće voziti morem, onda je naša preporuka krenuti s srednje dugim jarbolom od 75cm.

image
Tomislav Kristo/Cropix

Baterija

Na tržištu se nude baterije različitih kapaciteta, pa ajmo to malo pojasniti. Recimo da baterija od 2,3 KWh daje pogon 120 minuta, za osobu od 75kg, za osobu od 90kg to je 90 minuta. Baterija od 1,7 KWh trajat će 90 minuta za osobu od 75kg, za osobu od 90kg to će biti 65min. Ovo su podaci kada se vozi brzinom do 20km/h, na mirnom moru. Povećanje brzine rezultirat će adekvatno većom potrošnjom. Vjetar i valovi također će pridonijeti većoj potrošnji. S obzirom na to, naš je prijedlog za ekipicu iznad 85kg da odaberu bateriju kapaciteta 2,3KWh i krenu punim gasom na valove.

image
Tomislav Kristo/Cropix

Daljinski ili Remote controller

Tu nema puno biranja, jer ovisi o tome koji brand uzmete. Mi preferiramo Remote controllere s bežičnim punjenjem.

image
Tomislav Kristo/Cropix

Tehnologija

Kad ste odabrali sve ispravne veličine slijede detalji, materijal daske i brand.

EPP – Ekstrudirani Polipropilen

Nov je to materijal u domeni proizvodnje surf dasaka. Tehnologija je jednostavna, na kostur od aluminija, nanesen je EPP i dobili smo laganu i na udarce izuzetno otpornu dasku. Primjer Sifly Rider

Epoxy- carbon

Standardan je sendvič materijal od kojeg se daske rade već desetljećima. Primjer SiFly S

Carbon

One najprestižnije daske rade se od karbonskih vlakana jer su tako naravno najlakše. Primjer SiFly Stellar S

Napuhanci

Postoji i ta kategorija, ali kod E-Foila koji ima za razliku od SUP-a ima veća naprezanja i vibracije to nam nije neki sretan odabir.

Što izabrati

Za školice mi odabiremo EPP jer je najotporniji i cijenom najpristupačniji. Ostali odabiri idu po sistemu koliko para toliko muzike, carbon sanwich daske su najlakše i izgledaju najatraktivnije.

Brand – koji odabrati

Tržište je naraslo i uz Lift i Flite pojavili su se brandovi tipa SIFly i Waydoo, koji im kvalitetom opako konkuriraju, a cijenom su znatno povoljniji. Cijene setova se kreću od 6.199 Eura za Waydoo Flyer One Plus, 6.999 Eur za fantastičan SiFly Rider, pa do 20.000 Eura za Flite MN Wave.

Naravno, nemojte zaboraviti na sigurnosnu opremu, kaciga je must have, a prsluk - impact vest je preporučljiv.

image

Surf Shop

Kad ste sve odabrali spremni ste za prvi sat leta

Prvo sve fizički spojite i zatim povežete Bluetoth Remote controller s baterijom i motorom.

Ulazak u more

Dasku u more stavljate naopako, tako da je mast s krilima okrenut u zrak, idealno je odmaknuti se od plićaka na poziciju od koje ste sigurni da je dubina više od 1,5m. Tek zatim okrenete dasku.

Kretanje

Prvo legnete potrbuške i krenete lagano surfat, malo skretat, kako biste dobili osnovni osjećaj za dasku.

image
Tomislav Kristo/Cropix

Surfanje na koljenima

Drugi je korak dizanje na koljena. Namjerno ne napominjemo pri kojoj brzini jer to je vrlo individualno ovisno o težini osobe i naravno volumenu daske. U tom prvom satu najviše će te provesti na koljenima, naime na koljenima prvo učite osnove upravljanja i skretanja.

image
Tomislav Kristo/Cropix

Let na koljenima

Slijedeći je korak poletjeti na koljenima, dobiti osjećaj u kojoj brzini počinjete letjeti i u kojoj se brzini osjećate komforno te naučiti balansirati tj. održati let stabilnim. Zatim slijedi skretanje desno, lijevo, krugovi, carving.

Dizanje na noge

Nakon što ste na koljenima dobili dobar osjećaj i kontrolu, kreće finalni dio škole i dizanje na noge. Na nogama će vam najvažnije biti pogoditi ispravan „stance“, razmak između nogu. Većini ljudi odgovara širina ramena ili širina ramena + 10cm, ovisno o visini. Korak dalje je pronalaženje prave pozicije prednje noge. Sve ostalo je savladavanje balansiranja u kukovima.

image
Tomislav Kristo/Cropix

U Surfmania centru 90% polaznika sve savlada u prvom školskom satu (20 min na plaži i 60min na vodi). 50% njih leti na nogama nakon 30-40 minuta na vodi.

Kod samostalnog učenja, možda će vam trebati koji sat više, ali još uvijek je to surfanje koje će te najbrže naučiti.

Vaš www.e-foil.hr team

image
Tomislav Kristo/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 04:15