33. Muzički biennale Zagreb predstavlja program najaktualnijih glazbenih strujanja koji istražuje teme povezivanja i inovacije

U osam dana trajanja Biennala, u dvadesetak zagrebačkih izvedbenih i drugih kulturnih prostora, nastupit će više od 230 izvođača i izvođačica iz preko 30 zemalja sa šest kontinenata

Muzički biennale Zagreb

Trideset i treće izdanje Muzičkog biennala Zagreb, našeg najvažnijeg festivala suvremene glazbe, održat će se od 5. do 12. travnja 2025. godine u Zagrebu te će publici predstaviti program najrelevantnijih i najaktualnijih glazbenih strujanja današnjice koji istražuje teme povezivanja i inovacije; od suvremenih i eksperimentalnih formi do interdisciplinarnih suradnji s područja vizualne umjetnosti, elektronike i teatra. Ovogodišnje izdanje MBZ-a, tematski podnaslovljeno Prekinute veze, programski su osmislili novi umjetnički direktori manifestacije, skladatelji Tomislav Oliver, Ivan Skender i Davor Vincze, a organizira ga Hrvatsko društvo skladatelja.

image

Ivan Skender, Tomislav Oliver, Davor Vincze

Vedran Metelko/

U osam dana trajanja Biennala, u dvadesetak zagrebačkih izvedbenih i drugih kulturnih prostora, nastupit će više od 230 izvođača i izvođačica iz preko 30 zemalja sa šest kontinenata – od Hrvatske, Australije, Hong Konga, SAD-a, Kanade, Argentine i Kostarike do Finske, Belgije, Španjolske, Francuske, Luksemburga, Njemačke, Rumunjske, Turske, Tunisa i mnogih drugih. Bit će izvedeno više od 20 programa s čak 28 praizvedbi novih skladbi među kojima je dvanaest MBZ-ovih narudžbi hrvatskih skladatelja i osam međunarodnih. Uz intenzivnu međunarodnu suradnju i već tradicionalnu domaću s velikim institucijama poput Hrvatskog narodnog kazališta, Hrvatske radiotelevizije, MSU Zagreb i Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, 33. izdanje MBZ-a obilježit će i tijesna suradnja s raznim lokalnim organizacijama, kolektivima, umjetnicima i izvedbenim prostorima nezavisne kulturne scene poput ZEZ-a, te KONTEJNER-a, MaMe, Močvare i Petog kupea u kojima će se održavati kasnovečernji program, biennalski klasik koji ove godine donosi svjetski aktualne nastupe underground i klupskog predznaka.

image

Simfonijski orkestar HRT-a, foto Matej Grgić

Crpeći inspiraciju iz koncepta međunarodno prepoznatog zagrebačkog simbola, Muzeja prekinutih veza, 33. izdanje MBZ-a svoju tematsku viziju temelji na ideji prekinutih veza i posvećuje cijelu manifestaciju istraživanju razmjera i nijansi različitih umjetničkih interpretacija tog pojma. Umjetnički direktori Biennala ističu kako tema prekinutih veza odražava globalne procese izolacije i protekcionizma koji su sve više prisutni zadnjih nekoliko godina te istovremeno podsjeća na važnost povezivanja. Tematska odrednica poslužila im je i kao svjetionik pri selektiranju programa iz iznimno raznolikog i inovativnog polja suvremene glazbe današnjice.

image

N/OBE i Liik - Monuments (A/V)

Nina Durdevic/

Program 33. izdanja MBZ-a koncentriran je u osam festivalskih dana, s dva do četiri događanja dnevno koji pored izvedbi simfonijskih orkestara, komornih ansambala, suvremenog baleta, opere, improvizirane, elektroničke i alternativne glazbe te zvučnih i audiovizualnih eksperimenata uključuju i dodatne programe poput performansa, izložbi, razgovora, majstorskih radionica, filmskih projekcija i multimedijalnih instalacija. Festival otvara praizvedba triju baleta Prekinute veze u subotu, 5. travnja u Hrvatskom narodnom kazalištu. Izvedba okuplja sedmero umjetnika/-ica koji su se kroz tri baleta upustili u istraživanje emocija rastanka, spajajući fragmentirane priče u jedinstveni umjetnički dijalog. S plesom klupskog ritma nastavljamo iste večeri u klubu Peti kupe, gdje započinje Late Night, kasnovečernji program MBZ-a, ovom prigodom rađen u suradnji s festivalom ZEZ na kojem će se nastupiti domaći i inozemni glazbenici/-ce koji predstavljaju inovativni elektronički zvuk: Aïsha Devi, N/OBE, Meka Drina i Anavi. Istovjetni programski raspored s velikim festivalskim izvedbama u udarnim večernjim terminima, Late Night programom u kasnovečernjem terminu te dnevnim programom izvedbi, razgovora, radionica itd. karakterističan je za sve festivalske dane.

image

Aisha Devi, foto Christian Andersson

image

Cantus Ansambl

image

Hong Kong New Music Ensemble

Kurt Chan/
image

Les Murs meurent aussi, François Sarhan, foto Thaïs Breton

Nedjelju, 6. travnja, u Laubi, obilježit će inovativna i meditativna skladba Systema Naturae autora Maura Lanze i Andree Valle u izvedbi Schallfeld Ensemblea i niza elektromehaničkih naprava inspiriranih fantazmagoričnim srednjovjekovnim katalozima životinja, biljaka i minerala te seminalnim istoimenim djelom botaničara i zoologa Carla Linnaeusa. Portretni koncert australske skladateljice i istraživačice Lize Lim u izvedbi ansambla ELISON,,,supergrupe” međunarodnih glazbenika i pripadajućeg im neuobičajenog instrumentarija, kroz četiri će skladbe istraživati šamanizam, magiju, rituale i životne tranzicije u ponedjeljak, 7. travnja, u Dvorani Gorgona u MSU Zagreb. Komorna opera Alan T. skladatelja i multimedijskog umjetnika Pierra Jodlowskog kroz lik i djelo Alana Turinga, matematičara i kriptologa koji je revolucionirao područje računarstva i umjetne inteligencije, bavi se odnosom čovjeka, stroja i društva, a izvedba je u Zagrebačkom kazalištu mladih u utorak, 8. travnja. U srijedu i četvrtak, 9. i 10. travnja, Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog ugostit će Cantus Ansambl s programom Meandriranja koji donosi praizvedbe domaćih mladih suvremenih glazbenika/-ca i klasika hrvatske avangarde 20. stoljeća, kao i Simfonijski orkestar HRT-a u suradnji s europskim ansamblom svjetskoga glasa Neue Vocalsolisten Stuttgart s, među ostalim, praizvedbom slavnog skladatelja, muzikologa i trombonista Georgea Lewisa.

image

Liza Lim, foto Nik Hunger Roche

image

Manja Ristić

Milica Cvetkovic/
image

Neue Vocalsolisten Stuttgart, foto Vedran Metelko

image

Pierre Jodlowski - Alan T.

Završni vikend 33. Muzičkog biennala Zagreb donosi glazbeni teatar Françoisa Sarhana, djelo Les Murs meurent aussi (MSU Zagreb) u izvedbi luksemburškog ansambla United Instrument of Lucilin koje spaja dokumentarizam i fantastiku te je inspirirano suvremenim sukobima poput rata u Ukrajini i Palestini. Multimedijalni projekt Infused 3’600’000ms nastaje u suradnji argentinskog umjetnika Francisca Uberta i Gorana Nježića, videoumjetnika iz Siska. Zajedničko istraživanje napuštenih i zanemarenih prostora grada Zagreba, a posebno Sveučilišne bolnice u Blatu, urodilo je multimedijalnim koncertom s pet glazbenika koji će za izvedbu koristiti tri gradske lokacije. Biennale u subotu, 12. travnja, gostuje u Tvornici Kulture s dva međunarodna orkestra: Hong Kong New Music Ensemble, vodeći ansambl suvremene glazbe u Aziji, Vertixe Sonora, komorni ansambl koji okuplja glazbenike iz Španjolske i Portugala te domaći violončelist Vid Veljak prvi put se susreću u Zagrebu i na inicijativu prekinutih, stvaraju nove veze. Prilika za refleksiju na raznolik i uzbudljiv festivalski program pruža se u rano nedjeljno jutro u KONTEJNER-u uz ambijentalni nastup glazbenice, skladateljice i improvizatorice Manje Ristić koji spaja zvuk violine s elektronikom uživo i terenskim snimkama. Posljednji nastup 33. izdanja MBZ-a ujedno je simbolička i u tematskom ključu Biennala – zadnja etapa prekida.

Prije nego se 33. MBZ razvije u punom programskom sjaju, od 20. ožujka do 3. travnja u Zagrebu će se održati predbiennalski program koji će započeti otvorenjem audiovizualne izložbe Priče koje odjekuju u Muzeju prekinutih veza (20.3. – 20.4.) i nastaviti s projekcijom filma Deep Listening: The Story of Pauline Oliveros u Dokukinu KIC, audiovizualnim nastupima kolektiva NAE Collective i SNOP u KC Ribnjak, putovanjem kroz vrijeme i prostor nedovršene Sveučilišne bolnice u Blatu u organizaciji MONTAЖ$TROJ-a, pripovjedačkim događanjem u suradnji s magazinom Kàko u Kleti te brojnim drugim druženjima organiziranim oko programa Biennala.

image

Systema Naturae, Mauro Lanza i Andrea Valle

Foto©2023 Thor Egil Leirtrø - Www.thoregilphoto.com/

Cijeli program 33. Muzičkog biennala Zagreb dostupan je na službenim stranicama festivala na adresi www.mbz.hr.

Komunikacijski kanali MBZ-a:

MBZ/web

MBZ/Facebook

MBZ/Instagram

MBZ/YouTube

Medijski partneri: HRT, HRT3, Hina, Jutarnji list, Glazba.hr, Yammat, Novosti, Vida TV, Radio Student, Kulturpunkt, Journal, Mood.hr

Aktivnosti projekta provode se uz podršku zaklade Art Mentor Lucerne, uz prijateljsku potporu zaklade Ernst von Siemens te financijsku podršku Zaklade Kultura nova, Turističke zajednice grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te Ureda za kulturu i civilno društvo grada Zagreba.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. veljača 2025 13:27