PLASTIC SMART CITIES

Udruga Sunce, u suradnji s WWF Mediterranean, završila je provođenje projekta kojemu je cilj bio smanjenje plastičnog otpada

Dubrovnik i Trogir imaju akcijske planove smanjenja onečišćenja plastikom

 Tonci Plazibat/Cropix

Udruga Sunce izvijestila je kako je, u suradnji s organizacijom WWF Mediterranean, završila provođenje projekta Plastic Smart Cities Croatia kojemu je cilj bio smanjenje plastičnog otpada u moru. Projekt je trajao dvije godine, a u njemu su kao partneri sudjelovali gradovi Dubrovnik i Trogir koji su provedbom projektnih aktivnosti doprinijeli smanjenju plastičnog otiska u različitim segmentima društvenog života i lokalne zajednice te potaknuli upotrebu alternativnih rješenja za jednokratnu plastiku.

Navode kako su na početku uputili poziva na adrese ukupno 82 priobalne općine i grada iz četiri dalmatinske županije, a čak njih 16 izrazilo je interes za suradnju, dok je 11 općina i gradova pristupilo i drugom koraku, detaljnom ispunjavanju upitnika o gospodarenju otpadom.

Nakon toga kao projektni partneri odabrani su gradovi Dubrovnik i Trogir. Na temelju dostupnih podataka o gospodarenju otpadom za pojedine gradove, podsjećaju kako je izrađena Analiza pregleda trenutnog stanja gospodarenja otpadnom plastikom i korištenja jednokratne plastike za grad Dubrovnik i grad Trogir. Potom su izrađeni akcijski planovi smanjenja onečišćenja plastikom u Dubrovniku i Trogiru za razdoblje 2021. – 2026. godine

Gradovi su se obvezali poduzeti mjere i radnje kojima će se smanjiti količina odloženog plastičnog otpada za 30 posto na pilot-području do 2022. i za 55 posto na gradskoj razini do 2025. godine, što će, kako pojašnjavaju u Udruzi Sunce, najvećim dijelom postići primjenom sustava prikupljanja otpada od vrata do vrata u pilot-područjima.

Gradovi Dubrovnik i Trogir, provedbom svih mjera, smanjit će količinu odloženog plastičnog otpada za 4126,58 tona.

Akcijski plan u Gradu Dubrovniku, kako navode, uključuje i mjere za poboljšanje prikupljanja i odlaganja kompostabilnog i biorazgradivog plastičnog otpada, kao i projektiranje, financiranje i implementaciju Centra za ponovnu upotrebu, što će rezultirati smanjenjem količine biorazgradivog otpada za 573,49 tone u Gradu Dubrovniku.

Pojašnjavaju i kako je u skladu s Akcijskim planom usvojena posebna Odluka o ograničavanju upotrebe jednokratne plastike u svim javnim poduzećima i institucijama u vlasništvu Grada Dubrovnika i Grada Trogira, i za sva javna događanja koja (su)organiziraju ili (su)financiraju ta dva grad. Tako će primjenom ove odluke, svaki djelatnik gradskih institucija smanjit 14,56 kilograma plastičnog otpada godišnje.

Nadalje iz udruge Sunce informiraju kako je u sklopu projekta, javnim natječajem, Grad Dubrovnik dobio svoj jedinstveni predmet za višekratnu upotrebu, refil starter set Slobodo koji se sastoji od 100 posto prirodnog praškastog refil gela za pranje ruku, kose i tijela s mirisom dubrovačkog bilja te višekratne staklene boce s dozatorom, koja se može puniti. Takvi proizvodi sadrže 99,2 posto manje plastike u odnosu na konvencionalne proizvode, a smanjuju plastični otpad u svakodnevnom životu i kućanskom otpadu stanovnika grada Dubrovnika za 25 posto.

Gradovi su u sklopu projekta organizirali četiri javna događanja bez jednokratne plastike. Najveći odaziv građana imali su Adventi bez plastike uz pomoć kojih je smanjena upotreba za čak 27.000 plastičnih čaša koje bi inače, na ovakvim događanjima, završile u otpadu, također su istaknuli.

image

Trogir

Tom Dubravec/Cropix

Nadalje, Udruga Sunce je u Trogiru organizirala Sharing is caring – swap sajam namijenjen razmjeni predmeta. Cilj sajma bio je ukazati kako postoji mogućnost pronalaska poklona za najmilije kojima štedimo novac, smanjujemo otpad i čuvamo okoliš.

Organizirana je i studijska posjeta regiji Emilia-Romagna koja u Italiji prednjači u odgovornom gospodarenju otpadom i gradu Reggio Emilia koji svojim sustavom gospodarenja otpadom postiže rezultat od gotovo 85 posto odvojeno prikupljenog otpada. Cilj studijskog putovanja, kako navode, bio je posjet primjerima dobre prakse u odgovornom gospodarenju otpadom utemeljenom na principima smanjenja stvaranja otpada, ponovnog korištenja i recikliranja.

Istaknuto je i kako su gradovi Dubrovnik i Trogir dio globalne inicijative Plastic Smart Cities koja podržava gradove i naselja na obali u poduzimanju konkretnih mjera za zaustavljanje onečišćenja plastikom, zajedno s drugim mediteranskim gradovima poput Nice, Izmira, Tangera, Amsterdama i Venecije.

- Usprkos završetku projekta, Grad Dubrovnik i Grad Trogir nastavit će provoditi navedene mjere i primjenjivati načelo održivog razvoja u svom poslovanju, kao i održavati uspješnu suradnju s Udrugom Sunce. Mi se nadamo da će i ostali gradovi slijediti njihove primjere – zaključuju iz Udruge Sunce u informaciji o projektu Plastic Smart Cities Croatia.

Podsjetimo, kako se Direktivom (EU) 2019/904 Europskog parlamenta i Vijeća od 5. lipnja 2019. o smanjenju utjecaja određenih plastičnih proizvoda na okoliš želi spriječiti i smanjiti utjecaj određenih plastičnih proizvoda na okoliš, i na zdravlje ljudi te promicati prelazak na kružno gospodarstvo s inovativnim i održivim poslovnim modelima, proizvodima i materijalima te time ujedno doprinijeti učinkovitom funkcioniranju unutarnjeg tržišta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 20:26