EUROPSKI PARLAMENT

Iskorištavanje tog potencijala ključno je ako Europa želi ostvariti svoje ciljeve smanjenja emisija ugljika
Vjetroelektrane na moru ilustracija
 Sergiy Serdyuk/Alamy/Profimedia

Predrag Fred Matić, SDP-ov zastupnik u Europskom parlamentu i član Odbora za ribarstvo, imenovan je izvjestiteljem eurosocijalista Europskog parlamenta za Strategiju EU-a za iskorištavanje potencijala energije iz obnovljivih izvora na moru za klimatski neutralnu budućnost.

- Razvoj energije iz obnovljivih izvora na moru mora biti u skladu sa zakonodavstvom EU-a u području zaštite okoliša i integriranom pomorskom politikom. Odabir lokacije za projekt energije iz obnovljivih izvora na moru osjetljiv je postupak. Morski prostori određeni za iskorištavanje energije na moru trebali bi biti usklađeni sa zaštitom bioraznolikosti, uzeti u obzir socioekonomske posljedice za sektore koji se oslanjaju na dobro zdravlje morskih ekosustava i u što većoj mjeri integrirati druge načine korištenja morem – rekao je zastupnik Matić. Naglasio vodeću ulogu EU na području energije iz obnovljivih izvora na moru.

EU-ove industrije energije iz obnovljivih izvora snažno razvijaju i nove tehnologije za plutajuće 'offshore' vjetroelektrane. Brojni projekti za plutajuće objekte već postoje ili se izrađuju, ali nijedan ne prevladava u ovoj fazi. Očekuje se da će do 2024. biti puštene u pogon plutajuće 'offshore' vjetroturbine kapaciteta 150 MW. Uz to, industrija EU-a svjetski je predvodnik u razvoju tehnologija za iskorištavanje energije oceana, uglavnom energije valova te energije plime i oseke. Poduzeća iz EU-a posjeduju 66 posto patenata povezanih s energijom plime i oseke te 44 posto patenata povezanih s energijom valova, dok su 70 posto svjetskih kapaciteta za energiju oceana razvila poduzeća sa sjedištem u EU.

- Prednost Europe kao predvodnika u području energije iz obnovljivih izvora na moru temelji se na golemom potencijalu koje nude mora Europske unije, od Sjevernog i Baltičkog mora, preko Atlantskog oceana do Sredozemnog i Crnog mora, kao i mora koja okružuju najudaljenije regije EU-a te prekomorske zemlje i područja. Iskorištavanje tog tehnološkog i fizičkog potencijala ključno je ako Europa želi ostvariti svoje ciljeve smanjenja emisija ugljika za 2030. i postati klimatski neutralna do 2050. godine – istaknuo je Matić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 15:48