HRVATSKI ULOG U BUDUĆNOST

Ovime počinje borba s Amerikom i Kinom: Infobip razvija globalnu komunikacijski megasustav sljedeće generacije

Radi se o platformi koja će omogućiti osobama i kompanijama da na kontinuiran način pružaju brzu, sigurnu i pouzdanu komunikaciju

Potpisivanje projekta IPCEI-CIS

 Zeljko Puhovski/Cropix

U pokušaju da se barem malo smanji tehnološki jaz između Europe i globalnih lidera kao što su SAD i Kina, danas je u Infobipovom zagrebačkom kampusu predstavljen i potpisan projekt razvoja nove komunikacijske platforme sljedeće generacije - IPCEI-CIS "Next Generation Cloud Infrastructure and Services".

Ako na stranu stavimo tipično eurobirokratski naziv projekta (koji je skraćenica za Important Projects of Common European Interest - Cloud Infrastructure and Services), riječ je o hvalevrijednoj inicijativi koja je pokrenuta još 2020. godine tijekom njemačkog predsjedanja Europskom unijom.

Ideja iza projekta jest stvaranje cloud infrastrukture vođene transparentnošću kako bi se osigurale usluge usklađene s europskim standardima i tehnološkom budućnosti. Kako je istaknuto na predstavljanju, ovim područjem globalno dominiraju modeli koji često nisu u skladu s propisima EU o zaštiti podataka i transparentnosti. Infobip će stoga raditi na razvoju "globalne komunikacijske platforme sljedeće generacije, kojom će industriju komunikacija kroz nova inovativna rješenja podignuti na novu razinu, a koja će naposljetku unaprijediti i učiniti sigurnijom komunikaciju između organizacija, tvrtki i građana Europe".

image

Glavni izvršni direktor Infobipa Silvio Kutić

Zeljko Puhovski/Cropix

"U osnovi se radi o megasustavu koji će omogućiti privatnim osobama i kompanijama da na ležeran i kontinuiran način pružaju brzu, sigurnu i pouzdanu komunikaciju. Iako sam projekt traje tri godine, mi imamo veći broj ideja o tome kako se kasnije nasloniti na IPCEI-CIS, razmišljamo i o superaplikaciji na tragu kineskog WeChata", objasnio je glavni tehnički direktor Infobipa Damir Prusac.

U sklopu razvoja trebao bi se otvoriti veći broj novih radnih mjesta za visokokvalificirane stručnjake. Na realizaciji će raditi oko 300 ljudi, od čega velik dio postojećih, ali i novih zaposlenika Infobipa. Uključit će se i 90 istraživača iz drugih kompanija te iz hrvatskih i europskih sveučilišnih institucija.

Među partnerima su Deutsche Telekom, Sveučilište Twente, Sveučilište Göttingen, Tehničko sveučilište u Grazu, kao i domaće institucije poput Algebre, Fakulteta informatike u Puli i Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

image

Predsjednik hrvatske vlade Andrej Plenković

Zeljko Puhovski/Cropix

"Tri su Infobipova paketa u sklopu projekta: objasniti ljudsku perspektivu u kontekstu umjetne inteligencije, zatim reorganizacija podataka, obrada govora i unapređivanje postojećih AI modela te standardizacija i interoperabilnost infrastrukture. Jedna od ključnih stvari je i borba protiv spama i malicioznog softvera, phishinga, dezinformacija, prevara… Cilj nam je raditi na vlastitim multimodalnim modelima i razviti svoje alate za prepoznavanje malwarea u realnom vremenu", kazao je stručnjak informacijskih tehnologija u Infobipu Emanuel Lacić.

Ukupna vrijednost Infobipova dijela projekta premašuje 80 milijuna eura, od čega je iznos državne potpore 35 milijuna eura, koji će doći iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ostatak financira sam Infobip.

image

Ministar EU fonodova Šime Erlić

Zeljko Puhovski/Cropix

"Ovaj natječaj je bio idealan za nas jer se bavi komunikacijom, ali jako nam je bitno što ćemo surađivati s fakultetima iz europske mreže i strateški se pozicionirati prema SAD-u i Kini", rekao je glavni izvršni direktor Infobipa Silvio Kutić. "Ovu je inicijativu pokrenulo više od 100 tvrtki i istraživačkih organizacija iz 12 članica EU. Infobip je među top tri globalna lidera u svojoj industriji, trenutno zapošljavamo 3450 ljudi diljem svijeta, na šest kontinenata kroz više od 70 ureda, od čega oko 800 inženjera, najviše u Hrvatskoj. Za istraživanje i razvoj godišnje izdvajamo više od 100 milijuna eura i nastavljamo raditi na inovacijama za koje smo redovito priznati od najrelevantnijih analitičkih kuća".

image

Infobipovi eksperti Damir Prusac i Emanuel Lacić

Zeljko Puhovski/Cropix

Službenom pokretanju projekta prisustvovali su i predsjednik Vlade Andrej Plenković, ministar financija Marko Primorac, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan i ministar regionalnoga razvoja i fondova EU Šime Erlić, kao i voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Zrinka Ujević.

"Infobip je pravi primjer hrvatske tehnološke izvrsnosti i globalnog uspjeha, a ulazak u projekt od zajedničkog europskog interesa još jednom potvrđuje njegovu ključnu ulogu u europskoj digitalnoj infrastrukturi. Važno je što će više od 370 visokoobrazovanih stručnjaka raditi na njegovoj realizaciji, a među njima će biti i 90 istraživača iz domaćih tvrtki i sveučilišnih institucija, čime jačamo suradnju između akademske zajednice i industrije.

image

Predstavljanje je održano u Infobipovom kampusu u Zagrebu

Zeljko Puhovski/Cropix

I na AI Action Summitu, prije par dana u Parizu, potvrdili smo opredijeljenost razvoju umjetne inteligencije i etičkoj primjeni naprednih tehnologija koje moraju ostati u službi čovjeka. Hrvatska aktivno sudjeluje u europskim inicijativama za razvoj umjetne inteligencije i digitalne suverenosti, a Infobipov IPCEI projekt dobar je primjer kako domaće tvrtke mogu igrati ključnu ulogu u ovim procesima.

Vjerujemo kako će ovaj projekt pridonijeti stvaranju sigurne oblačne infrastrukture koja će podržati industrije, tvrtke i javne usluge diljem Europe, omogućujući im inovacije i konkurentnost na globalnoj razini", istaknuo je premijer Plenković, uz napomenu kako je cilj države podići ulaganja u digitalizaciju i tehnološki razvoj na 3 posto BDP-a sa sadašnjih manje od 1,5 posto.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. veljača 2025 14:26