Svjetska tržišta

Burze pale zbog oštrog pada cijene nafte i izgubljene nade u usporavanje širenja virusa

Ulagači su oprezni jer slijede loši gospodarski pokazatelji i pad zarada kompanija zbog koronakrize
 AFP

Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi blago pali, nakon snažnog rasta dan prije, jer je ulagače pokolebao oštar pad cijena nafte.

Dow Jones oslabio je 26 bodova ili 0,12 posto, na 22.653 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,16 posto, na 2.659 bodova, a Nasdaq indeks 0,33 posto, na 7.887 bodova.

Na samom početku jučerašnjeg trgovanja indeksi su nastavili jačati, nakon skoka za više od 7 posto dan prije, jer su ulagače ohrabrile naznake da se širenje koronavirusa u nekim od najviše pogođenijih dijelova SAD-a možda usporava.

„Tržište vidi neke dobre vijesti po pitanju virusa. Uz to, Fed je uveo puno monetarnih poticajnih mjera, a stižu i fiskalne mjere“, kaže Scott Wren, strateg u Wells Fargo Investment Institute.

No, kasnije su indeksi izgubili početne dobitke, što je ponajviše posljedica pada cijene nafte na američkom tržištu za više od 9 posto jer su splasnule nade u brzi dogovor najvećih svjetskih proizvođača o smanjenju proizvodnje.

Uz to, ulagači su oprezni jer slijede loši gospodarski pokazatelji i pad zarada kompanija zbog koronakrize.

Kako su zbog mjera za suzbijanje širenja virusa mnogi dijelovi gospodarstava paralizirani, jasno je da globalno gospodarstvo uranja u recesiju, a to će se odraziti na poslovne rezultate kompanija.

Stoga analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom kvartalu pasti 6,4 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su prije nekoliko mjeseci očekivali rast za 6,3 posto.

Kako se očekuje i pad zarada kompanija u drugom tromjesečju, to znači da se očekuje recesija zarada, odnosno njihov pad dva kvartala zaredom.

S&P 500 indeks porastao je oko 19 posto od 23. ožujka, kada je zaronio na najnižu razinu u ovoj godini, no i dalje je oko 21,5 posto u minusu u odnosu na svoju rekordnu razinu, dosegnutu polovicom veljače.

Europske burze također u padu

Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica pale, nakon dva dana znatnog rasta, jer su splasnule nade da se širenje koronavirusa u svijetu usporava i jer kompanije izvješćuju o gubicima zbog koronakrize.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u minusu 0,9 posto, nakon dva dana znatnog rasta.

Taj je indeks sada u plusu 20 posto u odnosu na najnižu razinu u osam godina, na koju je skliznuo u ožujku. No, i dalje je u minusu oko 25 posto u odnosu na svoju rekordnu razinu, dosegnutu u veljači.

Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 1,30 posto, na 5.630 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,90 posto, na 10.266 bodova, a pariški CAC 1,70 posto, na 4.363 boda.

Pale i azijske burze

Na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica pale, nakon dva dana znatnog rasta, jer je splasnuo optimizam ulagača u vezi usporavanja širenja koronavirusa u svijetu, s obzirom na to da broj umrlih od tog virusa i dalje raste.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu oko 0,7 posto, nakon dva dana rasta.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,3 posto, a blago su porasle i cijene dionica u Australiji. U Šangaju, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Singapuru pale su, pak, između 0,3 i 1,1 posto.

Posljednjih dana tržišta su rasla zahvaljujući nadi da će se uskoro usporiti širenje koronavirusa, s obzirom na to da se u nekim dijelovima SAD-a i nekim zemljama Europe bilježi usporavanje rasta broja umrlih od tog virusa.

No, broj umrlih od tog virusa skočio je jučer u SAD-u za rekordnih 1.800, pa je optimizam ulagača splasnuo.

Tržištima ne pomažu ni oštre oscilacije cijena nafte. Jučer je na američkom tržištu cijena barela potonula više od 9 posto jer su splasnule nade u brzi dogovor najvećih svjetskih proizvođača o smanjenju proizvodnje, no jutros je porasla 5,5 posto, na 24,95 dolara.

Na londonskom je tržištu, pak, barel poskupio 75 centi, na 32,60 dolara.

No, ima i niz drugih razloga za oprez.

„Ima razloga za oprez, s obzirom na to da idućega tjedna počinje sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija i da će budući gospodarski podaci pokazati kakav je utjecaj virusa“, pišu analitičari JPMorgan banke u osvrtu na situaciju na tržištima.

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom kvartalu pasti 6,4 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su prije nekoliko mjeseci očekivali rast za 6,3 posto.

Kako se očekuje i pad zarada kompanija u drugom tromjesečju, to znači da se očekuje recesija zarada, odnosno njihov pad dva kvartala zaredom.

Predsjednik SAD-a Donald Trump kazao je sinoć da je SAD možda došao do vrhunca po pitanju zaraza virusom, a zatražio je i dodatnih 250 milijardi dolara hitne pomoći za mala poduzeća koja su pred kolapsom zbog mjera za suzbijanje virusa.

„I dok se krivulja slučajeva zaraze izravnava, gospodarski efekti koronakrize osjećat će se još godinama. Gospodarstvima će trebati vremena da se ponovno otvore, neke se kompanije više neće otvoriti, a proći će godine dok se nezaposlenost vrati na niske razine s kraja 2019. godine“, kaže Joseph Capurso, ekonomist u Commonwealth Bank of Australia.

Dolar oslabio

A na valutnim je tržištima dolar prema košarici valuta oslabio drugi dan zaredom. Jutros se njegov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće oko 100,17 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 100,55 bodova.

Pritom se tečaj američke u odnosu na japansku valutu stabilno kreće na jučerašnjim razinama, oko 108,80 jena.

No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0865 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0825 dolara.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 20:09