NESIGURNO TRŽIŠTE

Vlasnici bioničkih očiju prestrašeni: Tvrtka koja se bavi njihovim održavanjem okreće se drugim tehnologijama

Produkti ‘pametne medicine ‘ nisu gotovi proizvodi koje možemo posjedovati ili kontrolirati. Pacijenti ostaju ovisni o nadogradnji softvera i vlasničkim metodama poslovanja

Bioničko oko, ilustracija

 Science Photo Library/Sciencephoto/Profimedia

Stotine ljudi koji su ugradili retinalne implantate za poboljšanje vida suočavaju se s neizvjesnom budućnošću. Naime, tvrtka Second Sight prestala je izrađivati ​​svoje bioničke oči Argus II prije nekoliko godina kako bi se umjesto toga usredotočio na moždani implantat. Prema IEEE Spectrumu(vodeći je časopis i web stranica IEEE -a, najveće svjetske profesionalne organizacije posvećene inženjeringu i primijenjenim znanostima), koji je donio priču, Second Sight se nada spajanju s biofarmaceutskom tvrtkom Nano Precision Medical koja ne proizvodi očne implantate.

Adam Mendelsohn, izvršni direktor Nano Precision Medicala, s kojim se Second Sight planira spojiti, rekao je za BBC da će razmotriti pitanja koja je pokrenuo IEEE nakon što spajanje, zakazano za sredinu 2022. - bude finalizirano

-Namjeravam rješavanje problema s retinalnim implantima učiniti jednim od naših prioriteta ako i kada preuzmem vodeću poziciju u novo nastaloj- izjavio je Mendelsohn.

Prema web stranici Second Sighta, njegov Argus II nudi pogodnosti koje mijenjaju život osobama s oštećenjem vida, uključujući "uživanje u mobilnosti i neovisnosti".

No IEEE Spectrum je izvijestio kako je Second Sight zapravo ukinuo svoje implantate retine - koji učinkovito zauzimaju mjesto fotoreceptora u oku kako bi stvorili oblik umjetnog vida - još 2019. godine.

Kaže da je tvrtka gotovo prestala poslovati 2020. i da se sada koncentrira na uređaj za mozak - Orion - koji također pruža umjetni vid, dok pruža samo ograničenu podršku za oko 350 koji imaju implantate.

Skupa tehnologija

Operacija za implantaciju uređaja obično traje nekoliko sati, a nakon toga slijedi obuka nakon operacije kako bi se korisnicima pomoglo u tumačenju signala sa svojih uređaja. Na web stranici Second Sight također obećava ažuriranja. "Kako se tehnologija poboljšava, tako će unaprijediti i vaš Argus II implantat - bez potrebe za dodatnom operacijom. Uživajte u fleksibilnosti programiranja i kapacitetu za buduće nadogradnje hardvera i softvera.", stoji na službenoj stranici.

Sustav se sastoji od implantata, posebnih naočala s ugrađenom kamerom i jedinice za video obradu (VPU) koja je pričvršćena oko struka korisnika.

Kamera na naočalama šalje video prema jedinici za video obradu, koji zatim pretvara slike u uzorke crno-bijelih piksela i šalje ih natrag uređaju u naočalama, koji ih zauzvrat bežično prenosi na antenu na vanjskoj strani oka. Implantirani niz elektroda iza mrežnice prima uzorke stimulacije s korisnikovih naočala i stimulira oko stvaranjem bljeskova svjetlosti koji odgovaraju video feedu i koje implantat šalje do optičkog živca kako bi se stvorio svojevrsni umjetni vid.

To je pametna i inovativna tehnologija za koju su bila potrebna desetljeća da se stvori i koja nije bila jeftina - procijenjena na oko 150.000 američkih dolara, ne uključujući operaciju i obuku nakon operacije.

Ostavljeni u mraku

Pacijenti ,koje je kontaktirao IEEE Spectrum, izrazili su zabrinutost.

Jedan od njih, imenom Ross Doerr, rekao je da Second Sight kontaktirao nijednog od svojih pacijenata nakon financijskih poteškoća 2020.

-Ovaj implant nas je figurativno i doslovno ostavio u mraku- rekao je.

Drugi korisnik, Jeroen Perk, imao je problema kada se njegov VPU sustav pokvario u studenom 2020.

Razmišljao je o kirurškom uklanjanju uređaja, ali je odlučio zamoliti druge pacijente i liječnike koji su upoznati sa sustavom za pomoć, te je srećom pronašao rezervne dijelove.

Second Sight je magazinu rekao da je tijekom svojih financijskih poteškoća morao smanjiti svoju radnu snagu i "nije mogao nastaviti prijašnju razinu podrške i komunikacije za korisnike Argusa II". Od tada su ,kako kažu, kontaktirali korisnike i liječnike, rekavši da će dati sve od sebe da "pruži virtualnu podršku". No za implantate nisu mogući popravci ili zamjene.

Elizabeth M Renieris, profesorica tehnološke etike na Sveučilištu Notre Dame, u SAD-u, smatra da ovu priču treba shvatiti kao upozorenje.

-Nažalost, ovo je ogledan primjer koliko smo ranjivi pred visokotehnološkim, pametnim i povezanim uređajima koji se šire u zdravstvenom i biomedicinskom sektoru. Treba shvatiti da to nisu gotovi proizvodi ili usluge koje zapravo možemo posjedovati ili kontrolirati. Umjesto toga, ovisni smo o nadogradnji softvera, vlasničkim metodama i dijelovima, te komercijalnom uspjehu ili neuspjehu tvrtki- zaključila je.

Jasno je kako zdravlje stanovnika EU ne smije ovisiti o hiru tržišta. i privatnog sektora. To je jedan od razloga zašto su eurozastupnici prošle godine usvojili program „EU za zdravlje” za razdoblje 2021.–2027. koji će povećati pripravnost zdravstvenih sustava EU-a na buduće prijetnje zdravlju i pandemije. Novi program „EU za zdravlje” donijet će koristi u područjima u kojima Unija nedvojbeno može dodati vrijednost dopunjavajući politike država članica. Glavni ciljevi programa uključuju jačanje zdravstvenih sustava podržavanjem država članica u međusobnom koordiniranju i dijeljenju podataka te povećanje dostupnosti lijekova i medicinskih proizvoda po povoljnijim cijenama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 06:16