PRISTUPAČNOST

U Zagrebu otvoren prvi Centar za digitalnu pismenost slijepih i slabovidnih osoba

Centar vrijedan 165 tisuća kuna nalazi se u prostorijama Udruge slijepih Zagreb koja broji oko 1.500 članovima
Ilustrativna fotografija
 Niksa Stipanicev/Cropix

Ovog tjedna u Zagrebu je otvoren prvi Centar za digitalnu pismenost slijepih i slabovidnih osoba.

Centar vrijedan 165 tisuća kuna nalazi se u prostorijama Udruge slijepih Zagreb koja broji oko 1500 članovima. Njima je ovim projektom omogućena digitalna edukacija koja će im olakšati svakodnevni život i ojačati kompetencije za ulazak na tržište rada.

Predsjednik Udruge slijepih Zagreb Branimir Šutalo, na otvaranju jedinstvenog centra rekao je da bi ovaj projekt trebao poslužiti kao primjer dobre prakse ostalim udrugama slijepih i slabovidnih.

Uz opismenjavanje Brailleovim pismom, moderno doba je pred zajednicu slijepih i slabovidnih digitalnu pismenost postavilo kao temeljni preduvjet samostalnosti i potpunog uključivanja u život šire zajednice.

"Naša zajednica se susreće s ozbiljnim financijskim izazovom jer nužna informatička oprema košta do 25 000 kuna po korisniku", rekao je Šutalo.

Agencija Apriori World bila je zadužena za pripremu strateških smjernica kojima se prikupilo sredstva za opremanje Centra u skladu sa standardima korištenja računala i prijenosnih računala s dodatkom Brailleove tipkovnice.

Nakon završenog edukativnog programa, deset slijepih i slabovidnih osoba danas aktivno sudjeluje u pregledavanju i certificiranju internetskih stranica raznih institucija i kompanija, a koje su usklađene s WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) standardima EU Direktive o pristupačnosti internetskih stranica. Ovim projektom otvaraju se mogućnosti za stvaranje novog modela socijalnog poduzetništva.

"Ovaj centar ima zadatak poslati jasnu poruku svima onima koji još nemaju web-stranice prilagođene prema WCAG standardu, što je smjer europske direktive i zakona koji je već stupio na snagu, da to učine. Slijepe i slabovidne osobe živjet će i dalje u tmini, informatičkoj tmini, ako se to ne učini" poručio je volonter Udruge Danijel Koletić.

Europski parlament i Vijeće EU-a 2016. su donijeli Direktivu o pristupačnosti internetskih stranica i mobilnih aplikacija tijela javnog sektora. U toj direktivi navodi se kako je pravo osoba s invaliditetom i starijih osoba na sudjelovanje i integraciju u društveni i kulturni život neraskidivo povezano s pružanjem pristupačnih audiovizualnih medijskih usluga.

Izrada pristupačnih internetskih stranica i mobilnih aplikacija rezultira boljim iskustvom za sve korisnike, ne samo osobe s invaliditetom. Pristupačnost se očituje u mogućnosti percepcije, operabilnosti, razumljivosti i stabilnosti sadržaja.

Kada web-stranica učini određene manje preinake, poput omogućavanja slušanja teksta kad osvjetljenje nije optimalno ili čitanja titlova kada je zvuk nečujan, time olakšava život svim građanima EU-a.

Države članice morale su uskladiti svoja nacionalna zakonodavstva s EU Direktivom do rujna 2018. godine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 02:30