Veliki radovi

U malom slavonskom mjestu gradi se nova tvornica autodijelova: 'Zaposlit ćemo stotine'

Investitor je tvrtka Intermetal d.o.o. sa sjedištem u Babinoj Gredi, koja je u vlasništvu poduzetnika iz susjedne BiH
Građevinski radnici, ilustracija
 Vlado Kos / CROPIX

Babina Greda postala je veliko gradilište. Započele su nekoliko desetaka milijuna kuna vrijedne investicije, koje će otvoriti nova radna mjesta, mještanima osigurati uvjete i sadržaje za kvalitetniji život, a stanovnike naselja Kladavac konačno prometno povezati s općinskim središtem, izvještava Glas Slavonije.

- Puno je radnika, puno bagera i kamiona, puno je prometa ovih dana u Babinoj Gredi, selo je živnulo. Više od sto ljudi angažirano je na gradilištima, bit će posla i za naše trgovce i ugostitelje - zadovoljan je općinski načelnik Josip Krnić.

Najznačajnija investicija "teška" je približno deset milijuna eura, a riječ je o gradnji tvornice za proizvodnju autodijelova. Investitor je tvrtka Intermetal d.o.o. sa sjedištem u Babinoj Gredi, koja je u vlasništvu poduzetnika iz susjedne BiH.

Počela je i gradnja dječjeg vrtića u selu, a kreće i dugoočekivano asfaltiranje ceste Babina Greda - Prkovci.

Do kraja rujna bit će završena proizvodna hala površine 5500 četvornih metara, a tvornica će biti otvorena početkom 2020. Proizvodit će autodijelove za TMD iz Gradačca, poznatu grupaciju koja radi s najvećim svjetskim kompanijama u automobilskoj industriji. Babina Greda na taj će način postati značajan metalski centar u Hrvatskoj, industrijski kompleks u najbrže rastućoj branši. Radnici će proći kvalitetnu obuku, a na određenim će poslovima moći raditi i žene.

- Ono o čemu smo govorili i što se činilo jako daleko došlo je do realizacije. Završetkom radova planira se otvoriti približno sto radnih mjesta, a redovita i dobra primanja za brojne obitelji puno će značiti. Pozitivno će se odraziti i na percepciju Babine Grede, kao mjesta poželjnog za ulaganje i ugodnog za življenje. Ovim se korakom otvara nova perspektiva naše općine i vjerujem da će se stvoriti uvjeti da mladi ostanu i da se bar dio onih koji su otišli trbuhom za kruhom jednog dana vrate u selo - ističe Krnić.

Babina Greda lokacijski je jako dobro pozicionirana, ima izvrstan geostrateški položaj i komunikacijsku povezanost. Smještena je neposredno uz autocestu A3, koja od Bregane vodi do Bajakova, graničnog prijelaza između Hrvatske i Srbije. A upravo te komparativne prednosti prepoznaju investitori iz okolnih zemalja koje nisu članice EU-a (BiH, Srbija), a svoje proizvode žele plasirati na golemo europsko tržište, s gotovo pola milijarde potrošača. Radi lakše prilagodbe EU standardima, manjih rashoda, ishođenja potrebnih certifikata s ciljem postizanja veće konkurentnosti i daljnjeg razvoja investitori se odlučuju na otvaranje tvrtki u EU-u. A logičan odabir je Hrvatska, kao najbliži susjed i članica EU-a.

Led je u Babinoj Gredi probila tvrtka Uni Viridas iz Zagreba, čiji je osnivač tursko-nizozemska korporacija Unit Investment N.V., a koja je u industrijskoj zoni Tečine sagradila kogeneracijski pogon na šumsku biomasu kapaciteta 9,7 MW, vrijedan 50 milijuna eura, što je bila najveća ‘greenfield‘ investicija u Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Krnić ističe da se i dalje aktivno radi na privlačenju novih investitora. Ovih se dana u Njemačkoj sastao sa zainteresiranim ulagačima. Intencija je, pojašnjava, dovesti ljude koji će ulagati u preradbene kapacitete za primarnu poljoprivrednu proizvodnju, napraviti pogone koji će domaćim sirovinama i proizvodima davati dodatnu vrijednost.

- Nadam se da ćemo u sljedeće četiri godine skočiti prema višim kategorijama razvijenosti. I kad jednog dana ne budem načelnik, tko god dođe na moje mjesto, imat će dobre temelje za rad jer će proračun Babine Grede jako dobro stajati - zaključuje za Glas Slavonije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. siječanj 2025 20:03