Godinu dana nakon povijesnog sporazuma o udvostručenju globalnog napretka energetske učinkovitosti na COP28 summitu, svijet još nije na pravom putu da to postigne, ističe se u najnovijem izvješću Međunarodne energetske zajednice (IEA) o globalnoj energetskoj učinkovitosti.
Smanjenje potražnje
"Po pitanju globalnog napretka u energetskoj učinkovitosti, mjerenog stopom promjene u intenzitetu primarne energije, očekuje se tek slabo poboljšanje od oko jedan posto u 2024. To je ista stopa poboljšanja kao u 2023. i oko polovica prosječne stope poboljšanja u odnosu na razdoblje od 2010. do 2019.", izračunala je IEA, podsjećajući da je na summitu COP28 krajem 2023. gotovo 200 zemalja postiglo značajan dogovor o zajedničkom naporu za udvostručenje globalne prosječne godišnje stope poboljšanja energetske učinkovitosti do 2030. To je, ocjenjuje isti izvor, bilo najjače priznanje središnje uloge energetske učinkovitosti koje su dale vlade do sada u energetskoj tranziciji.
"Godinu dana nakon tog povijesnog sporazuma, međutim, dogovor se tek treba pretvoriti u brži napredak u učinkovitosti, a potreban je veliki korak naprijed u provedbi politike", apelira IEA.
Kao ključne mjere poboljšanja energetske učinkovitosti spomenuta organizacija označila je povećanje tehničke učinkovitosti korištenja energije, primjerice u prijevozu zamjenom vozila na fosilna goriva električnim automobilima i u zgradarstvu investicijama u izolaciju i elektrifikaciju grijanja. Prema izračunu IEA, povećanjem tehničke učinkovitost globalna potražnja za naftom može se do 2050. smanjiti za čak 70 posto, a potražnja za plinom za također iznimno respektabilnih 50 posto.
"Ubrzavanje poboljšanja energetske učinkovitosti može dovesti do smanjenja više od jedne trećine svih emisija ugljičnog dioksida (CO2) od sada do 2030. na putu koji je usklađen s postizanjem neto nulte emisije do 2050. To uključuje ubrzanje elektrifikacije i poboljšanja tehničke učinkovitosti. Od 2010. do 2022. poboljšanja u energetskom intenzitetu doprinijela su kumulativnom smanjenju globalnih emisija CO2 od gotovo sedam gigatona", upozorava IEA.
Rast ulaganja
U analizi doprinosa zemalja poboljšanju energetske učinkovitosti, IEA polazi od podatka da 70 posto svjetske potražnje za energijom generiraju SAD, Kina, Indija, Velika Britanija, Kanada, Meksiko, Brazil i Europska unija. Zatim navodi kako je EU, među ostalim, ažurirala propise kako bi do 2050. postigla fond zgrada s nultom emisijom, uključujući mjere za promicanje rekonstrukcije postojećih zgrada.
"Kina je ažurirala standarde za uređaje i ojačala nacionalne ciljeve za učinkovitost, a SAD je pooštrio svoje standarde potrošnje goriva za teška vozila. Prošle godine vlade država su izdvojile oko 60 milijardi dolara za mjere učinkovitosti u zgradarstvu i oko 45 milijardi dolara za vozila s niskim emisijama. Time se ukupno financiranje učinkovitosti koje su vlade izdvojile u proteklih pet godina popelo na više od tisuću milijardi dolara", stoji u izvješću spomenute organizacije.
Analizirajući predviđena ulaganja u povećanje energetske učinkovitosti, IEA procjenjuje da će ove godine globalne investicije u električna vozila i toplinske pumpe porasti za oko četiri posto te dosegnuti 660 milijuna dolara, što je, otkriva, deset posto veći iznos od ukupnih globalnih ulaganja u proizvodnju nafte i plina. Prema istome izračunu, ulaganja u poboljšanje učinkovitosti zgrada, transporta i industrije utrostručit će se do 2030. s 660 milijardi na oko tisuću i 900 milijardi dolara.
Postoje i regionalne razlike kada je riječ o ulaganju u učinkovitost, pri čemu se očekuje da će gospodarstva u nastajanju i razvoju imati najbrži rast ove godine.
"Očekuje se da će ulaganja u učinkovitost najviše porasti u Africi, za oko 60 posto, zatim na Bliskom istoku, za 40 posto, i za oko 20 posto u Srednjoj i Južnoj Americi. Međutim, te regije čine samo oko pet posto globalnih ulaganja u krajnju upotrebu, koja su u velikoj mjeri koncentrirana u Europi, azijsko-pacifičkoj regiji i Sjevernoj Americi. Očekuje se da će se 2024. ulaganja nastaviti povećavati za gotovo deset posto u Kini, kao i u široj azijsko-pacifičkoj regiji. Indija, sa snažnom politikom za industriju i električna vozila, ostvarit će godišnji napredak od 2,5 posto u 2024. U nastojanju da ublaži rastuću potražnju za električnom energijom zbog toplinskih valova, jugoistočna Azija provodi politike za promicanje učinkovitog hlađenja, dok nekoliko afričkih zemalja provodi propise za povećanje učinkovitosti na tržištima rabljenih uređaja i vozila", navodi IEA.
Međudržavna suradnja
Kao neke od mogućih prepreka u realizaciji spomenutih ulaganja IEA prepoznaje, među ostalim, nedostatak kvalificiranih radnika, navodeći kako trenutačno oko deset milijuna ljudi radi na poslovima poboljšanja energetske učinkovitosti, problem ‘peakova‘ u potrošnji električne energije za vrijeme toplinskih valova, a uslijed globalnog rasta temperature i rast cijena energije za kućanstva koje vlade nastoje kompenzirati transakcijama iz proračuna što onda umanjuje državne budžete za poboljšanje energetske učinkovitosti.
Autori izvješća IEA pozivaju države da surađuju na jačanju energetske učinkovitosti putem, primjerice, zajedničkih planova za odlaganje otpada, usklađivanjem propisa i graničnih kontrola. Međudržavna suradnja, zaključuje isti izvor, mora se nasloniti na jači zamah unutar samih država u elektrifikaciji prometa i ulaganjima u uštede energije u zgradarstvu kao glavnim polugama u poboljšanju energetske učinkovitosti.
Sadržaj nastao u suradnji s JANAF-om
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....