SIGURNOST NA PRVOM MJESTU

Industrija osiguranja ostala je stabilan i pouzdan partner građanima i gospodarstvu u sve neizvjesnijim i turbulentnijim vremenima

Ključni statistički pokazatelji poslovanja industrije osiguranja u 2022. godini

Detalji interijera zgrade stradale u potresu

 Vanesa Pandzic/Cropix

Porast broja prirodnih ili izazvanih katastrofalnih šteta nije praćen jednakom dinamikom porasta osiguranja od tih rizika zbog čega je građane potrebno kontinuirano poticati na aktivnije promišljanje o osigurateljnoj zaštiti

Zaračunata bruto premija koju je ostvarilo 15 domaćih osiguravajućih društava u 2022. godine dosegnula je iznos od 1 milijardu i 682 milijuna eura što predstavlja značajan rast od 8,18 posto u odnosu na 2021. godinu, navodi se u priopćenju. Premija u segmentu neživotnog osiguranja porasla je na 1 milijardu i 304 milijuna eura, odnosno za 11,46 posto u odnosu na prethodnu godinu dok je zaračunata bruto premija na godišnjoj razini u segmentu životnog osiguranja zabilježila pad od 1,79 posto, na 377 milijuna eura.

Stabilno i sigurno poslovanje industrije osiguranja koja bilježi konstantan porast broja osiguranja nastavilo se i u protekloj godini čime je sektor osiguranja ostao snažna podrška gospodarstvu i građanima čak i u izrazito nestabilnim uvjetima poslovanja uzrokovanih inflacijom i rastom cijena energenata. Implementacija nove valute – eura ali i uspješno uvođenje novog međunarodnog računovodstvenog standard IFRS 17 predstavljali su izazove koji su uspješno savladani. Industrije osiguranja i dalje predstavlja temelj otporne ekonomije i upravljanja rizicima te brze reakcije u kriznim situacijama te zauzima treće mjesto na financijskom tržištu Republike Hrvatske, iza banaka i obveznih mirovinskih fondova i čija akumulirana imovina iznosi 6 milijardi i 262 milijuna eura.

Iako se tržište osiguranja u našoj zemlji nastavlja uspješno razvijati, Hrvatska i dalje zaostaje za razvijenijim zemljama što potvrđuje podatak da se trenutno nalazi na 40 posto prosjeka EU po penetraciji osiguranja općenito dok je po gustoći osiguranja tek na 20 posto EU prosjeka. Premija osiguranja po stanovniku u Hrvatskoj lani je iznosila 435 eura, dok je prosjek na razini EU dosezao 2093 eura. Primjerice, prosječna premija osiguranja u segmentu životnih osiguranja u EU iznosi 1132 eura, a u Hrvatskoj 98 eura, u segmentu zdravstvenog osiguranja u EU doseže 279 eura, a u Hrvatskoj svega 27 eura, dok u segmentu zaštite imovine u EU iznosi 193 eura, a u Hrvatskoj 67 eura. Upravo iz tih razloga građane je potrebno kontinuirano podsjećati ali i poticati na osiguratelju zaštitu budući da je pokrivenost osiguranjem za dugoročnu stabilnost građana i dalje nedovoljno zastupljena.

Krajem 2022. bilo je 11.312.858 ukupno sklopljenih polica neživotnog osiguranja te 1.303.775 sklopljenih polica životnog osiguranja. Životna osiguranja u ukupnoj premiji sudjelovala su s 22,45 posto dok kod neživotnih osiguranja i dalje dominira obvezno osiguranje od odgovornosti za upotrebu motornih vozila čiji udio u ukupnoj premiji iznosi 25,4 posto. Svakako valja istaknuti i kako ukupni troškovi isplata osigurnina i naknada šteta vezanih uz motorna vozila rastu zbog aktualnih inflatornih pritisaka te se u bliskoj budućnosti očekuje korekcija cijena osiguranja od automobilske odgovornosti za koju je premija u prošloj godini rasla za 3,1 posto.

Učestalost potresa, tuča, požara ali i ostalih prirodnih i elementarnih nepogoda u svim dijelovima Hrvatske bile su izrazito zahtjevne za industriju osiguranja koja se pokazala kao stabilan i pouzdan partner građanima i gospodarstvu prilikom efikasne isplate osigurnina uslijed uzrokovanih prirodnih nepogoda. Doprinos u sanaciji teških posljedica prirodnih nepogoda mogao je biti i značajniji da su građani, ali i gospodarstvenici, u većoj mjeri ugovarali osigurateljne proizvode. Osiguranja od požara i ostalih elementarnih nepogoda u 2022. godini rasla su za 3,8 posto, dok su ostala osiguranja imovine također zabilježila rast, uključujući i rast pokrića od rizika potresa za 6,9 posto u odnosu na 2021. godinu. Potresi su pokazali ono što statistički podaci pokazuju već godinama – razina osiguranja hrvatskog stanovništva od rizika potresa u usporedbi s drugim zemljama EU i dalje je nedostatna. Osiguratelji su mogli značajno više doprinijeti obnovi potresom pogođenih područja da je ugovoreno više osigurateljne zaštite.

Povećala se i premija dopunskog zdravstvenog osiguranja pri čemu je broj dopunskih osiguranja rastao za 7,1 posto uz povećanje zaračunate bruto premije od 9,3 posto dok je broj dodatnih zdravstvenih osiguranja zabilježio pad od 3,1 posto unatoč povećanju premije za 16,3 posto.

Značajan rast premije u protekloj godini hrvatska osiguravajuća društva ostvarila su i na europskim tržištima u odnosu na već uspješnu 2021. godinu. Unatoč činjenici da je najveći dio premije ostvaren na području Hrvatske, poslovanje osiguravajućih društava na tržištima drugih zemalja članica Europske unije bilježi trend rasta čime postaje sve značajnija komponenta u poslovanju pojedinih domaćih društava. Prisutnost na europskim tržištima u protekloj je godini rezultirala zaračunatom bruto premijom u visini od preko 150 milijuna eura, zaključuje se u priopćenju, te predstavlja rast od 23,2 posto dok su najbolji rezultati ostvareni na tržištima Italije, Slovenije i Austrije.

Prošlu, 2022. godinu također je obilježio angažiran i aktivan rad društava za osiguranje na promicanju financijske pismenosti na području osiguranja kroz projekt SIGURNIJE SUTRA s ciljem da se građani ali i društvo u cjelini dodatno potaknu na bolje razumijevanje ali i aktivnije promišljanje o korištenju proizvoda osiguranja kako bi pravovremeno mogli donijeti informirane odluke budući da osigurateljni proizvodi jedini jamče brz put do sanacije šteta. Pred sektorom osiguranja stoga je još je jedan važan izazov u idućem razdoblju, a to je podizanje svijest građana o važnosti osiguranja općenito ali i preuzimanja osobne odgovornosti za život, zdravlje i imovinu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. siječanj 2025 13:52