Sklopke za tramvaje kakve se više na proizvode, kompletan okvir bicikla za razvoj novog proizvoda, plastični zupčanik... samo su neki od proizvoda koji se mogu naručiti i kupiti u Poduzetničkom inkubatoru BIOS u Osijeku, gdje će 6. prosinca biti otvoren i javnosti predstavljena tri industrijska 3D printera različitih tehnologija (SLS, FDM i DLP), CNC uređaj za preciznu obradu, laserski uređaje za rezanje i graviranje, 3D skener i drugim uređajima i alatima za dodatnu obradu, kojima su opremili svoj hardverski laboratorij.
- Riječ je o projektu ‘‘Opremanje hardverskog laboratorija BIOS – faza 2‘‘ u ukupnom iznosu 4.208.664,32 Kn od čega je 3.577.364,66 kn ili 85% bespovratno sufinanciranje iz poziva ‘‘ITU – Unaprjeđenje poduzetničke infrastrukture urbane aglomeracije Osijek‘‘, na koji se BIOS prijavio u partnerstvu s Gradom Osijekom. Ovaj projekt zapravo je nadogradnja ranijeg projekta ‘‘Rekonstrukcija i opremanje hardverskog laboratorija BIOS‘‘ provedenog u razdoblju od 2017. do 2019. godine, pri čemu je rekonstruirana zgrada C u sklopu Poduzetničkog inkubatora i opremljen laboratorij za brzi razvoj prototipa – kazao nam je Tihomir Pejin, direktor BIOS-a.
Vrijednost tog projekta bila je 6.169.886,42 kn, a projekt je sufinanciram iznosom bespovratnih sredstava 5.020.404,83 kn iz poziva ‘‘Razvoj poslovne infrastrukture‘‘. I u tom projektu partner im je bio Grad Osijek.
- Projekt je pokrenut s ciljem da se uredi i opremi prostor koji će tvrtkama koje razvijaju inovativne i tehnološke projekte omogućiti brži i jeftiniji razvoj prototipa i izradu manjih serija proizvoda. Ideja se rodila u razgovoru sa stanarom inkubatora tvrtkom Orqa koja je u tom trenutku počela razvijati videonaočale za upravljanje dronovima koje će prikazivati sliku u visokoj rezoluciji (takvih naočala tada na tržištu nije bilo). Jedan od problema u razvoju takvog proizvoda bila je i izrada prototipa, jer je Orqa mogla na svojim uređajima izraditi prototip određene kvalitete, ali kada je trebalo napraviti industrijsku verziju prototipa morali su koristiti usluge vanjskog dobavljača koje su bile skupe, ali i vremenski puno duže, što je kod razvoja tehnoloških i inovativnih proizvoda ključno, jer je važno prvi izaći na tržište – objasnio je Jean-Pierre Maričić, voditelj projekta.
Nakon što je laboratorij otvoren, njegovo korištenje otvorilo je nove potrebe korisnika laboratorija, a to su stanari inkubatora, kao i drugi poduzetnici koji ga koriste za izradu prototipova i manjih serija proizvoda.
- Kroz korištenje laboratorija i prijedloge korisnika sastavili smo popis uređaja kojima bi trebalo dopuniti hardverski laboratorij kako bi bio još funkcionalniji i pružio kompletnu uslugu korisnicima. U sklopu projekta hardverski laboratorij opremljen je sa pet novih 3D printera (printer MJ tehnologije i gradnje modela u boji, printer FDM tehnologije sa komorom za gradnju velikih modela (1 x 0,6 x 0,6 metara), dva printera SLS tehnologije i printer SLA tehnologije), informatičkom opremom i programskim paketima za 3D modeliranje i obradu 3D modela – pojasnili su u BIOS-u. Jedan od takvih primjera su i sklopke za tramvaje, koje su specifičan proizvod, koji se ne radi već dulji niz godina. No, moderna tehnologija i tu čini čuda, pa su u BIOS-u za potrebe osječke gradske tvrtke Gradski prijevoz putnika izradili, odnosno isprintali potrebne im sklopke.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....