Denis Čupić

Predsjednik Uprave Focus Investa i partner u Redserveu: Ili ćemo mijenjati smjer ili nas više neće biti

Hrvatska ima povijesnu šansu postati gospodarski tigar u segmentu logistike, lake industrije te data-centara. Tu priliku imamo ponajviše zbog geopolitičkog položaja, ali i stabilne energetske situacije

Predsjednik Uprave Focus Investa i partner u Redserveu Denis Čupić

 Darko Tomas/Cropix

Sektor trgovine se već godinama suočava s različitim izazovima, od onih malih na koje smo se možda već i navikli do onih koji nam ugrožavaju egzistenciju, pa ih kolokvijalno zovemo i “gamechangeri”. Samo da podsjetim; cijene energije su od početka rata u Ukrajini postale jako volatilna kategorija, troškovi inputa i sirovina, pa onda i gotovih proizvoda, rastu u neočekivane visine, a inflacija je zahvatila i segmente u kojima nije bila prisutna od devedesetih godina.Unatoč svim izazovima s kojima je suočeno, naše gospodarstvo se još uvijek drži - BDP nam raste, a raste i potrošnja, kao i prosječna kupovna moć građana.

S druge pak strane, europsko gospodarstvo posrće. Ono što je prije bilo znanstvena fantastika danas je stvarnost - Njemačka, Francuska i Austrija gotovo na tjednoj bazi najavljuju otpuštanja, smanjenje poslovanja te stečajeve velikih gospodarskih sustava.

Iako smo o tome u domaćim medijima imali malo prilike čuti i pročitati, Signa Holding, jedna od najvećih trgovačko-nekretninskih grupacija, proglasila je stečaj. Nije to jedini primjer posrnuća do jučer uspješnih tvrtki, ali je zbog svoje veličine svakako najzvučniji. Stečaj je zatražio i KTM, austrijski proizvođač motocikala, što će se možda i konkretnije odraziti na domaće gospodarstvo jer cijeli niz naših poduzetnika su dobavljači sličnim industrijskim grupama u Austriji, Švicarskoj i Njemačkoj.

Ove nove okolnosti nisu utjecale samo na trgovce nego i na cjelokupan sektor investicija povezanih s trgovinom, kao što je primjerice ulaganje u trgovačke nekretnine.

U Hrvatskoj svjedočimo trendu povećanja trgovačkih kvadrata posebice zbog nagle ekspanzije retail-parkova, a čija održivost je prilično upitna. Ipak, u Europi se developeri ponašaju potpuno suprotno.

Ne samo da se novi trgovački centri ne grade nego se i postojeći transformiraju u multifunkcionalne objekte koji imaju trgovačke, ali i zabavne, društvene te poslovne sadržaje, a u nekim slučajevima čak i stambene prostore.Istovremeno, vidimo i “povratak” trgovina u središta gradova, a taj bi trend lako mogao zahvatiti i Zagreb, posebice po završetku protupotresne obnove koja će centru grada zasigurno dati novo ruho, ali i po završetku nekih planiranih investicija i transformacija objekata u samom središtu grada.Hrvatska u ovom trenutku ima povijesnu šansu postati gospodarski tigar u segmentu logistike, lake industrije te data-centara. Tu priliku imamo ponajviše zbog geopolitičkog položaja, ali i iznimno stabilne energetske situacije.Imamo dobar prostorno diverzificirani energetski miks, ali i izniman miks hidroenergije i nuklearne energije iz Krškog, veliki potencijal obnovljivih izvora energije i, naravno, jedinstven “leverage” kroz LNG terminal.

Energetska proizvodnja u Hrvatskoj raste, pa je važno i osigurati rast potrošača da bi domaća mreža bila izbalansirana. Nakon pobjede Donalda Trumpa, a zbog njegove bliskosti s IT trendseterima poput Muska, Bezosa i Zuckerberga, dobivamo impuls da ulaganja u IT značajno rastu, pa svjedočimo i afinitetima velikih equity-fondova koji ubrzavaju svoja ulaganja u SAD-u, ali i njemu suprotstavljenim tržištima Kine, Indije te arapskih i afričkih zemalja, pa i Izraela koji pametno etablira svoje AI sektore. Kada je o ulaganju u IT industriju riječ, Europska unija spava. Nažalost, svjedoci smo da se u nizu zemalja etabliranog FLAP-D tržišta za velike priključke čeka po pet, pa i osam godina, kao i da se veliki projekti zaustavljaju zbog nejasne i nestabilne situacije unatoč pojačanom interesu za AI i hyperscale industriju u EU.

Hrvatska može postati ozbiljan AI hub i nametnuti se kroz mala vrata TIER3 tržištu. Iako je uvjet ovakvih ulaganja dobra elektromreža, a što traži visoka ulaganja u prijenos, naša mreža je daleko jača i lokalno skalabilnija nego mreže u ostalim zemljama srednje Europe.

Što se našeg poslovanja tiče, sljedeću godinu nestrpljivo iščekujemo. U 2025. ulazimo u drugu fazu konverzije trgovačkog centra Westgate City, počinjemo s građevinskim radovima te jedan dio centra fizički zatvaramo i prilagođavamo za uredske prostore i IT kampus. Radovi bi trebali trajati otprilike 18 mjeseci, a ulazak prvih korisnika očekujemo već 2026.

Istovremeno razvijamo i poslovnu zonu oko samog Westgate Cityja. Za potencijalni projekt s objektom od 40.000 kvadrata smo ishodili pravomoćnu građevinsku dozvolu, kao i pozitivnu ocjenu utjecaja na okoliš, pa smo sada u mogućnosti u roku od 30 dana kao špekulativno ulaganje ponuditi objekt koji se može graditi u segmentu industrije, logistike ili pak data-centra. Dodao bih i da smo komunalnu infrastrukturu doveli do svake parcele zone Westgate Business Parka, što nam osigurava dodatnu prednost pred konkurentnim lokacijama.

Možda i jedna od najvećih novosti u našem poslovanju je da smo osigurali dodatni priključak struje od čak 100 MW. Sada smo jedina lokacija u Europskoj uniji koja uz vlastito zemljište ima toliku slobodnu i dostupnu količinu električne energije. Pohvalio bih HOPS jer smo u kratko vrijeme ostvarili projekt kakav bi diljem EU, a ponajviše zbog sporosti birokracije i stanja prijenosnih mreža, trajao barem četiri godine.“Powered land” je segment koji raste i u kojem vidim veliku priliku za naredno razdoblje, pa se tako i sve tvrtke kojih sam dio angažiraju u ovom području. I redserve, naša tvrtka u segmentu pružatelja usluga u “real estateu”, duboko je zagazio u ovaj sektor koji se sve više vrti i oko revitalizacije postojećih nekretnina.

Urbanizirana zemljišta s prostornim planovima i postojećim objektima, kao i “greenfield” zemljišta s mogućnošću velikih priključnih snaga od 20 MW i više, mogla bi u sljedećih pet godina biti predominantna ulagačka sfera u Europskoj uniji za mnoge sektore - od industrije i data-centara pa do velikih sustava pohrane energije.

Mi ćemo u sljedećoj godini realizirati još dvije “powered land” lokacije, u Varaždinu i u Karlovcu, a aktivno tražimo i nove prilike. Istovremeno, kao “service provider” smo aktivniji u ovom segmentu i u Austriji te Mađarskoj, gdje igramo sve jaču ulogu kao konzultantski centar kompetencija za “powered land” u široj regiji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 17:13