KRENULO JE!

Veliki planovi s nuklearnom energijom u Hrvatskoj dobili prvi odraz: ‘Slovenija ide svojim putem, a mi ćemo gledati naš interes‘

Hrvatska bi za desetak godina mogla dobiti prve male modularne reaktore

Vanjska kupola od 550 tona podignuta je na mjestu izgradnje prvog svjetskog komercijalnog malog modularnog reaktora Linglong One, označavajući dovršenu glavnu strukturu reaktorske zgrade 6. veljače 2024. (ilustrativna fotografija)

 /Luoyunfei/imago Stock&people/profimedia

Osnivanje državne Agencije za nuklearnu energiju i buduće forsiranje malih nuklearnih reaktora (SMR), glavni se zaključci prvog sastanka radne skupine za izradu novog Zakona o nuklearnoj energiju koju je okupio ministar gospodarstva Ante Šušnjar.


- Agencija bi bila regulatorno tijelo za sve nuklearne procese, a pritom se pridržavati svih međunarodnih konvencija o nuklearnoj energiji kojih je Hrvatska potpisnik - najavio je ministar Šušnjar, pozvavši na strpljenje kada su u pitanju rokovi za donošenje spomenutog zakona i formiranje agencije. Dodao je kako će jedan od zadataka buduće agencije biti definiranje projekata hrvatske nuklearne strategije, kao i, istaknuo je Šušnjar, lokacije na kojima bi se realizirali projekti.

PROČITAJTE VIŠE Kada bi Hrvatska mogla dobiti prve mini nuklearke? Stručnjaci za Jutarnji: To nije tehnologija koja se naručuje iz skladišta...


- Kada je u pitanju nuklearna energija, kazano sportskim riječnikom, silazimo s tribina na teren i počinjemo aktivno igrati ulogu - poručio je Šušnjar, upozorivši na važnost obrazovanja kadrova koji bi radili u budućoj agenciji i na nuklearnim projektima. U radnoj skupini za izradu novog zakona, kako se čulo, su i predstavnici zagrebačkih Fakulteta elektrotehnike i računarstva i Fakulteta strojarstva i brodogradnje.

image

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar.

Josip Bandic/Cropix


- Svi smo suglasni da je nuklearna enegija niskougljična i služi za transformaciju na zelenu i obnovljivu energiju. Nuklearna energija je bazna energija iz koje se može proizvoditi vodik. S druge strane, riječ je o vrlo skupoj tehnologiji. Stoga se okrećemo SMR-ima koji proizvode baznu energiju i puno su lakši za realizaciju - naglasio je Šušnjar, navevši primjer Poljske koja planira između 20 i 25 SMR-a. Izrazio je uvjerenje kako će Hrvatska na svome teritoriju imati nuklearne elektrane kroz izgradnju SMR-a.Pritom Šušnjar nije odbacio opciju da se Hrvatska uključi u slovenski projekt gradnje drugog bloka nuklearke u Krškom.


- Slovenija ide svojim putem, a mi ćemo gledati hrvatski interes. Ako procijenimo da je NEK2 u našem interesu, otvoreni smo za razgovore i sudjelovanje - otkrio je Šušnjar. Govoreći o tehnologiji SMR-a, član spomenute radne skupine Tonči Tadić upozorio je kako to nije tehnologija koja se negdje nalazi i potrebno ju je samo uvesti. Tadić je potvrdio kako u Europi trenutno nije instaliran nijedan SMR, ali je istaknuo da sve članice razmišljaju o SMR-ima.


- Kada govorimo o realizaciji ovakvih projekata ne radi se o tri ili četiri godine, već o desetljeću. Bitno je da idemo prema cilju, izgradnji prvog SMR-a u Hrvatskoj. Imati ćemo SMR kada za to bude spremna - dodao je Tadić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. veljača 2025 12:28