PLAN ZA 2025.

Većina poslodavaca razmatra povećanje plaća radnicima, najviše u građevini: Povišice neće biti zanemarive...

Dva su ključna razloga za povećanje plaća

Radnik u tvornici/ Ilustrativna fotografija

 Graham Hughes/Afp

Većina poslodavaca u Hrvatskoj u prvih šest mjeseci 2025. planira povećavati plaće i zapošljavati nove radnike. Plaće će najviše rasti u sektoru turizma i ugostiteljstva te u građevinarstvu. Većina poslodavaca nove zaposlenike pronaći će u domaćem bazenu, dok 32 posto poslodavaca planira zapošljavati strane radnike, pri čemu se većina njih (67 posto) okreće trećim zemljama, izvan Europske unije.

PRAVA ISTINA Velika analiza Tajane Štrige otkriva glavnog krivca za divljanje cijena: ‘Digli marže 50 posto i povećali profite!‘

Povećanje plaća prvenstveno je motivirano potrebom za zadržavanjem postojećih zaposlenika i prilagodbom inflacijskim pritiscima. Također, značajan broj poslodavaca planira uvođenje dodatnih beneficija da bi povećali zadovoljstvo i lojalnost svojih radnika. Posebno je ohrabrujuće što nijedan anketirani poslodavac ne predviđa ili razmatra smanjenje plaća.

Pokazuje tako posljednje istraživanje "Trendovi kretanja plaća i zapošljavanja H1 2025" koje su proveli stručnjaci Manpowera Hrvatska, jedne od vodećih globalnih agencija za selekciju i pretragu osoblja koje se zatim nude tvrtkama s kojima surađuju. Istraživanje je provedeno putem online ankete poslane e-mailom poslodavcima širom Hrvatske te objavljene na društvenim mrežama Manpowera Hrvatska. Anketa je sadržavala pitanja otvorenog i zatvorenog tipa.

Stabilan rast i inflacija

Hrvatsko tržište rada u prvoj polovini 2025. dakle očekuje stabilan rast, ali poslodavci se i dalje bore s pronalaskom i zadržavanjem kvalitetne radne snage. Čak 76,35 posto poslodavaca planira povećati plaće, a najčešće povećanje kretat će se između šest i deset posto. Dodatno, 11 posto poslodavaca razmatra i još veća povećanja, u rasponu od 11 do 20 posto.

image

Radnik u tvornici/ Ilustrativna fotografija

Graham Hughes/Afp

Iza ovih brojki stoje dva ključna razloga - zadržavanje radnika (65,73 posto) i prilagodba inflaciji (61,03 posto). No uz povećanja plaća, trećina poslodavaca planira i poboljšati uvjete rada kroz bonuse i subvencije za prijevoz, dok 63,06 posto ne predviđa promjene u dodatnim pogodnostima.

Koji sektori najviše podižu plaće?

Dok u nekim sektorima prevladava stagnacija, drugi bilježe značajan rast. Građevinarstvo (87,5 posto) te turizam i ugostiteljstvo (84,22 posto) prednjače po udjelu poslodavaca koji planiraju povećati plaće. Telekomunikacije, elektronika i elektrotehnika također bilježe pozitivne trendove, sa 71,43 posto poslodavaca koji najavljuju povećanja.

image

Radnik na građevini/ Ilustrativna fotografija

Frederic J. Brown/Afp

Na drugom kraju spektra su zdravstvo i farmacija, gdje više od 70 posto poslodavaca ne planira povećati plaće. Slična situacija je u trgovini, gdje 30,23 posto poslodavaca ne planira promjene, te u IT sektoru, gdje 20,81 posto poslodavaca ostaje pri postojećim plaćama i uvjetima rada.

Nešto više od 65,7 posto poslodavaca kao razlog povećanja plaća navodi upravo zadržavanje zaposlenika, dok je 61 posto izjavilo da je rast plaća uvjetovan rastom inflacije. Osim toga, dobri individualni rezultati zaposlenika (38 posto) navode se kao razlog povećanja plaća, dok trećina poslodavaca ističe da su dobri poslovni rezultati tvrtke razlog povećanja plaća. Podaci o velikoj namjeri zapošljavanja su potkrijepljeni i podatkom da gotovo 30 posto poslodavaca povisuje plaće da bi privukli nove zaposlenike.

Zapošljavanje u porastu, ali radnika i dalje nedostaje

Manpowerovo istraživanje pokazuje da većina poslodavaca (61 posto) planira više zapošljavati nego otpuštati, što donosi pozitivnu neto prognozu zapošljavanja od plus 59,92 posto. Najveća potražnja za radnicima očekuje se u građevinarstvu, proizvodnji i turizmu.

Iako je stopa fluktuacije zaposlenika u 2024. iznosila 15,33 posto, poslodavci i dalje teško pronalaze i zadržavaju kvalificirane radnike. Najčešći razlozi odlaska su bolje plaće kod konkurencije, manjak mogućnosti za profesionalni razvoj i preopterećenost na radnom mjestu. Najveći problemi s popunjavanjem radnih mjesta zabilježeni su u prodaji, logistici i građevinarstvu.

- Zaključak istraživanja je da će hrvatsko tržište rada u 2025. godini pokazati stabilnost i pozitivne trendove, unatoč određenim izazovima - zaključio je Tamás Fehér, direktor operacija i član Uprave za tržišta Hrvatske, Mađarske, Slovenije, Srbije, Bugarske i BIH. Očekivani rast plaća, smanjenje nezaposlenosti i povećana potražnja za radnicima sugeriraju nastavak povoljnog ekonomskog kretanja, no poslodavci će morati pronaći nove strategije za privlačenje i zadržavanje talenata.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. veljača 2025 19:14