![Donald Trump](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2025/02/03/k_36170594_640.jpg)
Hrvatska je 2023. u SAD izvezla robe u vrijednosti od oko milijardu eura, što je rast od 47 posto u odnosu na prethodnu godinu, a dok se čekaju rezultati protekle godine, objavljeno je da je 2024. ostvarena rekordna vrijednost u osmomjesečnom razdoblju (514 milijuna eura).
Takva putanja rasta teško će se nastaviti ako se se ostvare obećanja, odnosno prijetnje novog američkog predsjednika Donalda Trumpa. Nakon što je, u velikom obratu, pauzirao carine Meksiku i Kanadi (Kini teku od danas), kao sljedeću metu Trump je odabrao sve države članice Europske unije.
- Zagovornik sam slobodnog tržišta i vjerujem da carine nisu dobra taktika. Hrvatski izvoznici sigurno će biti pogođeni novim tarifama. Riječ je o potezu koji neće naštetiti samo hrvatskim izvoznicima u Ameriku, nego će pogoditi sve hrvatske građane. Naime, kad Trump uvede carine na uvoz europskih proizvoda, EU će morati odgovoriti.
Odmazda je prava riječ, a ona će rezultirati rastom cijena svih proizvoda koji stižu iz SAD-a. Tako će na kraju cijene još rasti, a potrošači su ti koji će morati platiti cijenu tarifnih ratova - kaže Don Markušić, predsjednik udruge ACAP Zagreb koja se bavi povezivanjem hrvatsko-američkih stručnjaka i jedini odvjetnik iz jurisdikcije anglosaksonskog prava koji je primljen u Hrvatsku odvjetničku komoru.
Markušić dodaje da Trump SAD-om želi upravljati kao korporacijom, no istodobno su njegovi potezi kontradiktorni jer se upleće u tokove slobodnog tržišta.
PROČITAJTE VIŠE Prvo je Trump na sva zvona najavio carine Meksiku, a onda - preokret: ‘Imao sam jedan vrlo srdačan razgovor...‘
Strateški važne industrije
Premijer Andrej Plenković poručio je, pak, kako "američke carine ne predstavljaju osobitu prijetnju za ono što hrvatski građani redovito konzumiraju".
- Ono što je nama važno i bitno i što je dobro u politici predsjednika Trumpa jest mogućnost većeg izvoza plina, budući da je Hrvatska uložila u svoj LNG terminal na Krku - rekao je Plenković jučer u Bruxellesu.
Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica Američke komore u Hrvatskoj (AmCham), slično kao i premijer smatra da hrvatska ekonomija ne bi trebala biti snažno pogođena Trumpovim tarifama.
- Bez konkretnih brojki, dok Amerikanci nisu objavili kolike će biti carine i koje će sektore obuhvatiti, nezahvalno je komentirati kakav će biti izvoz u SAD sljedećih godina. Ipak, najvažniji poslovni odnosi između SAD-a i Hrvatskoj vrte se oko njihovih investicija na našem tlu, a ne same trgovine. Investicije ne bi trebale biti zahvaćene nikakvim ‘penalima‘ - objašnjava Doko Jelušić.
Velike hrvatske tvrtke imat će najmanje problema u novom Trumpovu poretku. Naime, najveći hrvatski izvoznici u SAD je moćna farmaceutska industrija koja posluje preko tvrtki koje proizvode na američkom tlu i time nisu podložne carinama, a strateška važnost industrije oružja i plina trebala bi hrvatskim igračima osigurati sigurne prihode.
No, na tlu SAD-a sve više posluju i hrvatske IT tvrtke i Amerika im je najveće izvozno tržište.
PROČITAJTE VIŠE Datum 3. veljače 2025. mogao bi se dugo pamtiti: Raste cijena nafte, jača dolar, burze i kriptovalute se strmoglavile!
- Naša tvrtka već neko vrijeme posluje na američkom tlu, a to činimo preko tvrtke partnera. Mi smo se za taj potez odlučili ponajprije zbog vremenske razlike. Velik broj tvrtki tamo već posluje preko partnera ili imaju svoje podružnice - rekao je Trpimir Kvesić, suosnivač i direktor tvrtke InSky Solutions, lidera u IT rješenjima za domaći turistički sektor.
Drugi razlog zbog kojih su tvrtke otvarale podružnice i tražile partnere u SAD-u jest dvostruko oporezivanje. Naime, Hrvatska i Sjedinjene Američke Države su krajem 2022. potpisale sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ali još nije ratificiran. Time najviše gube mali hrvatski poduzetnici koji nemaju ispostave u SAD-u.
- Obećavali su nam da će sporazum biti ratificiran, ali sada se čini da ne samo ništa od toga, nego se najavljuju i carine na izvoz. To dovoljno govori o konzistentnosti američke politike - poručio je Aleksandar Gavrilović, direktor gejmerske tvrtke Gamechuck.
- Donald Trump se ne šali i želi ostvariti sve što je najavio tijekom predizborne kampanje. Natjerati strane tvrtke da proizvode i posluju u SAD-u te time njima plaćaju porez možda je i glavna ideja iza trgovinskog rata koji upravo počinje - zaključuje Don Markušić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....