NEIZVJESNOST RASTE

Zbog Trumpovih najava petina Amerikanca stvara zalihe: Reuters piše o ozbiljnijim rizicima u opskrbnim lancima

Više od polovice onih koji su povećali kupnju kažu da to čine zbog najave predsjednika Trumpa o povećanju carina i očekivanog rasta cijena

Pripremajući se za rast cijena 42 posto Amerikanaca već je počelo stvarati zalihe ili to planira učiniti, uglavnom hrane i toaletnog papira

 Creative Touch Imaging Ltd/Nurphoto Via Afp

Ekonomska nesigurnosti zbog rasta carina i očekivani rast cijena potaknuli su brojne Amerikance da kupuju više nego inače, stvarajući kućne zalihe. Izvješće američke tvrtke CreditCards.com za veljaču, koje se bavi ispitivanjem potrošačkih navika otkad je predsjednik Donald Trump preuzeo dužnost, pokazuje da je jedan od pet Amerikanaca povećao kupnju. Pritom ih 22 posto kaže da velik utjecaj na njihovo ponašanje imaju Trumpove carine, dok ih 30 posto tome pripisuje "određeni utjecaj".

PROČITAJTE VIŠE Ako ne blefira, travanj bi mogao biti početak jednog od najvećih potresa u svjetskoj trgovini: ‘Upozoravam vas već dugo!‘

Carine su obično inflatorne jer povećavaju troškove uvezene robe, potiču poduzeća da apsorbiraju veće troškove ili da ih prenesu na potrošače. Pripremajući se za rast cijena, pokazuje izvješće, 42 posto Amerikanaca već je počelo stvarati zalihe ili to planira učiniti, uglavnom hrane i toaletnog papira. Također, njih 23 posto ove godine očekuje veće zaduživanje putem kreditne kartice.

image

Američki predsjednik Donald Trump

Roberto Schmidt/Afp

Dvojbe središnjih banaka

Od izbora u studenome 2024. godine, pokazuje istraživanje, 28 posto Amerikanaca obavilo je veliku kupnju iznad 500 dolara, a najčešće su kupovali elektroniku (39 posto), zatim kućanske aparate, materijale za uređenje doma, namještaj i automobile. Neizvjesnost oko trgovinske politike, očito je, već utječe na povjerenje potrošača, a koje bi moglo voditi i usporavanju ekonomskog rasta.

Dužnosnici američkih Federalnih rezervi i dalje su neodređeni u pogledu utjecaja carina na inflaciju, ali Reuters navodi da su počeli "ocrtavati ozbiljnije rizike", prije svega vezane uz opskrbne lance i porast inflacijskih očekivanja koja predstavljaju prijetnju da poskupljenja postanu kronična.

PROČITAJTE VIŠE Motor čitave Europe je pred kolapsom. Pitanje je vremena kad će Trump nametnuti carine, a kad ih nametne, oni su gotovi

Da inflacija ulazi u novu fazu, daje naslutiti i Isabel Schnabel, članica Izvršnog odbora ESB-a, koja u razgovoru za FT upozorava da su rizici sve više "nagnuti prema gore". Posljednja tri mjeseca inflacija u eurozoni je iznad dva posto, pri čemu Schnabel upozorava da je domaća inflacija "još uvijek visoka", odnosno da je rast plaća velik u trenutku novih šokova na cijene energije. Stoga je njezino mišljenje da bi ESB sada trebao početi raspravu o "pauzi ili zaustavljanju" smanjenja kamatnih stopa.

Rast dionica

Zbog carina koje bi mogle ubrzati inflaciju u SAD-u zabrinut je i Wall Street, vjerujući da će to odrediti i trend spuštanja kamatnih stopa. No, to se još uvijek ne vidi na cijenama dionica. Naznake mogućeg završetka rata u Ukrajini pogurale su dioničke indekse do novih rekordnih razina, a predvodnici rasta su proizvođači čipova i obrambenog sektora. Brojni analitičari upozoravaju da ulagači podcjenjuju šire implikacije aktualnog ekonomskog intervencionizma, koji uvelike nadilazi carine.

Donald Trump pak odbacuje sva upozorenja da bi trgovinski rat mogao naštetiti gospodarstvu i najavljuje da će njegova administracija uvesti carine od 25 posto na strane automobile, poluvodiče i farmaceutske proizvode.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. veljača 2025 08:24