Etička pitanja

Radnici Googlea prosvjeduju protiv planova lansiranja cenzurirane tražilice u Kini

Zaposlenici sumnjaju da su nehotice razvijali tehnologiju koja će Kini pomagati u gušenju slobode govora
Sjedište Googlea u Silicijskoj dolini
 Profimedia, Alamy

Stotine zaposlenika tvrtke Google prosvjedovale su u pismu upravi protiv planova o lansiranju cenzurirane tražilice u Kini, izvijestili su britanski mediji.

Googleovi radnici smatraju da taj projekt otvara „niz urgentnih moralnih i etičkih pitanja", pozivajući upravu da bude transparentnija, prenosi BBC.

"Trenutačno ne raspolažemo informacijama potrebnima za donošenje etički utemeljenih odluka o našem radu", dodali su.

Google dosada nije javno govorio o planovima za pokretanje takve tražilice i odbili su komentirati pismo radnika, napominje BBC.

Tvrtka u vlasništvu Alphabeta povukla se prije osam godina iz Kine u znak prosvjeda protiv zakona o cenzuri i navodnog vladinog hakiranja.

U srpnju su pak mediji izvijestili da je Google u tajnosti radio na novoj usluzi pretraživanja Interneta u Kini, koja je interno nazvana projekt Dragonfly (Vretence).

Platformu tek trebaju odobriti kineske vlasti a trebala bi blokirati prikazivanje određenih web stranica i pojmova, poput ljudskih prava i religije, prenosi BBC.

To je razljutilo neke zaposlenike i navelo ih na sumnju da su nehotice razvijali tehnologiju koja će Kini pomagati u gušenju slobode govora.

U pismu upravi, koje su podijelili i medijima, zaposleni također tvrde da će platforma prekršiti klauzulu Googleovog kodeksa "nemojte biti zli".

"Hitno nam treba više transparentnosti, treba nam mjesto za stolom za kojim se donose odluke i obvezivanje na jasne i otvorene procese; mi Googleovi zaposlenici moramo znati što radimo", navodi se u pismu.

To nije prvi puta da Googleovi zaposlenici imaju prigovora na odluke tvrtke, podsjeća BBC.

U travnju su tisuće zaposlenih kritizirale rad na američkom vojnom programu razvoja umjetne inteligencije za dronove. Google je u međuvremenu raskinuo ugovor s Pentagonom o razvoju umjetne inteligencije.

Kina ima najveću internetsku publiku na svijetu ali američke tehnološke tvrtke imaju teškoća s prodorom na to golemo tržište zbog ograničenja sadržaja i blokada.

Facebook, Google, Twitter i Instagram zabranjeni su ali Google još ima tri ureda u toj zemlji, navodi BBC.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 00:15