Ulagačima u male sunčane elektrane i hidroelektrane, kao i vlasnicima već izgrađenih elektrana na "sunce" i "vodu", ovih dana ponuđeni su poticaji države za zajamčeni otkup električne energije po cijeni od 84,66 eura za megavatsat u slučaju solara i 165,12 eura za megavatsat struje proizveden u hidroelektranama. Riječ je o javnom natječaju Hrvatskog operatora tržišta energije (HROTE) za poticaje "obnovljivaca" zajamčenim otkupom električne energije koji je za ponude vlasnika solara i hidroelektrana otvoren do 14. studenoga ove godine.
Ove je godine HROTE odlučio ograničiti snagu sunčanih elektrana i hidroelektrana koje mogu računati na zajamčeni otkup električne energije na 200 kilovata. Kao i u prošlim natječajima za ovu vrstu poticaja proizvodnje iz OiE, najmanja snaga solara i hidroelektrana koje mogu ući u zajamčeni otkup jest 50 kilovata. Za solare ukupna snaga elektrana koje će dobiti poticaje jest 10 tisuća kilovata, a za hidroelektrane prag je 1000 kilovata. Za ukupnu proizvodnju koju je država spremna preuzeti zajamčenim otkupom određen je prag od 51 megavat.
Dominacija solara
Potonji omjer solara i hidroelektrana posljedica je rezultata dosadašnjih natječaja HROTE-a za zajamčeni otkup u kojem je višestruko više zahtjeva zaprimljeno i odobreno za sunčane elektrane. Primjerice, na prvom natječaju HROTE-a za zajamčeni otkup iz solara, raspisanom 2020., stiglo je 75 ponuda, a prihvaćeno 57, dok je za male hidroelektrane zaprimljeno deset ponuda, a otkup je odobren za njih četiri. Iskazani interes bitan je i zbog redovite odredbe u natječajima da odluka o otkupu neće biti donesena ako se ne zaprime barem tri ponude za solare ili hidroelektrane. Kriterij za ocjenu ponuda ili zahtjeva za obvezni otkup jest ponuđena cijena vlasnika elektrana koja mora biti 84,66 eura za megavatsat ili niža od toga iznosa (solari) odnosno 165,12 eura za megavatsat kod hidroelektrana.
Kad je u pitanju "budžet" HROTE-a za zajamčeni otkup električne energije, važećim programom državnih potpora za OiE predviđeni su iznosi od 25 milijuna eura za sunčane i 4,5 milijuna eura za hidroelektrane. Ukupno će država ove godine u poticanje proizvodnje iz OiE usmjeriti 286,8 milijuna eura za proizvodnju 658 megavata električne energije kroz tri mjere. Najizdašnija potpora namijenjena je za tržišne premije za vjetroelektrane, sunčane i hidroelektrane snage veće od jednog megavata u vrijednosti od 153 milijuna eura.
Naknade na računima
Prema spomenutome programu potpora, država je do početka ove godine u sustav poticaja stavila elektrane ukupne snage 1500 megavata sklopivši s njihovim vlasnicima, povlaštenim proizvođačima električne energije, 1650 ugovora. Dok se daleko najveći broj ugovora odnosi na vlasnike solara, najveća priključna snaga povlaštenih proizvođača jest u vjetroelektranama. Najveći izvori za poticaje za proizvodnju iz OiE su naknada za "obnovljivce" koju plaćaju svi potrošači i daljnja prodaja otkupljene električne energije opskrbljivačima strujom. U 2022., primjerice, ospkrbljivači su od HROTE-a otkupili električne energije proizvedene iz "obnovljivaca" u vrijednosti 90 milijuna eura.
Ključna razlika između poticaja u vidu tržišne premije i zajamčenog otkupa, osim snage elektrana, jest u tome što sunčana i hidroelektrana u sustavu tržišne premije može prodavati električnu energiju na tržištu, dok su u sustavu zajamčenog otkupa dužne prodavati svu proizvedenu električnu energiju HROTE-u. Prema pripadajućim odredbama HROTE-a, tržišna premija jednaka је razlici između referentne vrijednosti električne energije i referentne tržišne cijene ро jedinici proizvodnje, koju HROTE isplaćuje povlaštenom proizvođaču električne energije za isporučenu električnu energiju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....