Vlada predlaže povratak kvartalnih financijskih izvještaja za sve obveznike poreza na dobit. To bi značilo da bi sve tvrtke ubuduće najkasnije do 20. siječnja, 20. travnja, 20. srpnja i 20. listopada morale predati kvartalna izvješća za prethodna tri mjeseca. Ponovo uvođenje ukinutih obrazaca provodila bi Fina, a detalji su objavljeni u javnoj raspravi o "Prijedlogu Uredbe o praćenju i izvješćivanju o učincima pandemije koronavirusa i mjera za pomoć gospodarstvu" na e-Savjetovanju.
"Obveznici poreza na dobit, osim obveznika čije je poslovanje pod nadzorom Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga i Hrvatske narodne banke, dužni su Financijskoj agenciji dostaviti kvartalne financijske izvještaje za razdoblje: siječanj - ožujak, siječanj - lipanj i siječanj - rujan, najkasnije u roku od 20 dana po isteku zadnjeg dana zadnjeg mjeseca izvještajnog razdoblja", piše Vlada.
Rekordni broj komentara
Blago je rečeno da je prijedlog izazvao bijes poduzetnika. Naime, ispod članka 7. predložene uredbe trenutačno su 184 komentara, što je jedan od rekorda na svim dosadašnjim e-Savjetovanjima. Poduzetnici, naime, strahuju da će im nova mjera povećati troškove poslovanja. Usto, država predviđa i kazne. Za kašnjenje s predajom kvartalnih izvješća Fini, koja bi uz suglasnost ministra financija trebala odrediti strukturu, sadržaj i e-format izvješća, predloženi su penali od 20.000 kuna za tvrtke i 5000 kuna za odgovornu osobu.
"Apsolutno sam protiv članka 7, jer dodatno opterećivanje poduzetnika i računovođe novim obvezama izvještavanja u realnosti gospodarske krize i neizvjesnog opstanka velikog broja hrvatskih poduzetnika potpuno je neprihvatljivo! Nemoguće je nabrojati institucije, obrasce i rokove koje hrvatski računovođe moraju poznavati i popunjavati, a koji se temelje na zakonima, pravilnicima, uputama i mišljenjima kojima nitko ne poznaje ukupan broj", piše Ana Mrković na e-Savjetovanju.
Dodaje da tvrtke već izvještavaju razne segmente države s mnoštvom podataka i da bi država iz toga trebala biti sposobna izvući potrebne zaključke. Navodi da Fina 7. siječnja 2021. još nije objavila godišnje izvješće za 2019. godinu, a ono za 2018. objavila je 29. siječnja 2020., pa se pita kako onda većina hrvatskih tvrtki može stići raditi kvartalna izvješća, kad organizaciji sa 2785 radnika treba više od 365 dana da zaključi prethodnu godinu.
Silvija Vojvoda navodi da ne razumije zašto se predlaže uvođenje novog obrasca kad se svi podaci, koje država treba, već nalaze se u redovnim obrascima koji se šalju iz mjeseca u mjesec.Udruga računovođa i financijskih djelatnika Rijeka objašnjava da su svi podaci vidljivi iz izvješća o PDV-u i JOPPD-u, koje država prima redovito.
Nepotrebni troškovi
"Pandemijom pogođeni poduzetnici već su registrirani u bazi HZZ-a kao tražitelji potpore za očuvanje radnih mjesta ili skraćenog radnog vremena. Predlažemo da, ako nedostaje još koji od podataka za novi izračun učinka pandemije, uvrstite to kao prilog zahtjevima ili dodatak dokazima, što bi predstavljalo manje financijsko opterećenje", navodi udruga.
Slično misle i u Udruzi hrvatskih autobusnih prijevoznika."Ovom Uredbom se stvaraju iznimno visoki nepotrebni troškovi poslodavcima, kao i računovođama dodatan nepotreban posao", navode autobusni prijevoznici.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....