Projekt Chamois

Osobama s invaliditetom želi omogućiti da razgledaju Plitvička jezera

Ako osobe s invaliditetom čine 10 posto europskog stanovništva, onda bi sa s ovom inovacijom broj posjetitelja mogao povećati za dodatnih 100.000

Finalist natjecanja Digi Awards, David Copak

 Josip Bandic/Cropix

Uživanje u ljepotama prirode i nacionalnih parkova trebalo bi biti dostupno svima. Misao je to koja je studenta Fakulteta strojarstva i brodogradnje Davida Copaka potaknula da pronađe način kako osobe s invaliditetom ili smanjenom pokretljivošću mogu posjetiti i ona mjesta koja im do sada nisu bila dostupna. Njegovo rješenje su prilagođena kolica koja će moći savladati stepenice te prateća aplikacija preko koje će moći provjeriti gdje su ona dostupna i unaprijed ih unajmiti.

Ideja je to koja stoji iza projekta Chamois, koji je Davida svrstao među deset najboljih mladih inovatora koji su ušli u finale dodjele Student Digi Awards koju Jutarnji list organizira petu godinu zaredom. U finalu natječaja bio je i prije dvije godine, sa svojim sustavom za nadziranje i upravljanje 3D printanjem, no s vremenom je shvatio da mu više zadovoljstva donosi rad na projektima koji nekome mogu pomoći.

- Ne želim poslovanje koje će se temeljiti na principu "kupi jeftino - prodaj skupo", nego kroz svoj rad i proizvode želim unaprijediti život sebi ili nekome u svojoj okolini - objašnjava David, koji je strastveni zaljubljenik u brdski biciklizam. Pomisao da osobe koje se njime bave u slučaju teških ozljeda, koje nerijetko završavaju invaliditetom, ostaju bez bilo kakvog načina da nadomjeste tu dozu adrenalina potaknula ga je da se s još većim entuzijazmom posveti projektu Chamois, što u prijevodu znači "divokoza". Te su životinje izvrsni penjači kojima nikakva strmina i teren ne predstavljaju problem, a ta se sposobnost podudara s temeljnom idejom koja stoji iza projekta - da i osobe s invaliditetom mogu doći kamo god požele.

- Kada govorimo o nacionalnim parkovima, odmah se sjetimo Plitvičkih jezera, koja godišnje posjeti više od milijun posjetitelja. Ako uzmemo u obzir da osobe s invaliditetom čine deset posto europskog stanovništva, to znači da bi i nacionalni park svake godine mogao imati 100 tisuća dodatnih posjetitelja - objašnjava David.

Umjesto da kupe gotova kolica i prilagode ih konkretnim uvjetima u nacionalnim parkovima, kao bolja opcija se pokazalo iz nule razviti vlastita. Tim više što na tržištu nema puno kolica s prilagodbama za off-road terene pa bi njihovom kupnjom zapravo platili veliku maržu. Za sastavljanje dva ili tri primjerka kolica, implementiranje njihova rješenja i sva testiranja potrebno im je oko 100 tisuća eura.

image

Finalist natjecanja Digi Awards, David Copak

Josip Bandic/Cropix

- Jedan od najvećih izazova u samom razvoju kolica su stepenice kojih u parkovima ima puno, a često su i skliske i mokre. Zbog toga nam je jako važno napraviti poseban sustav za savladavanje stepenica - govori David.

Kolica će biti opremljena sigurnosnim sustavom koji će u slučaju opasnosti zvučnim signalom potaknuti osobe u blizini da pomognu ili će automatski uspostaviti poziv sa spasilačkom službom.

Jednom kada ih dovrše, nacionalni parkovi će ih moći unajmiti ili kupiti. Dodatno bi plaćali oglase i svoju vidljivost na karti koja prikazuje sve lokacije na kojima su dostupna takva kolica. David objašnjava kako bi od uprava parkova i iznajmljivača bicikala u turističkim središtima tvrtka ostvarivala najveći dio prihoda jer ne žele zarađivati na račun osoba s invaliditetom. Da bi njihova aplikacija bila dostupna svima, za korištenje bi plaćali svega pet eura godišnje.

- U aplikaciji će se na mapi moći pronaći željena lokacija, provjeriti dostupnost kolica te ih odmah rezervirati. Tako će se izbjeći čekanje u redu. Osim toga, aplikacija omogućuje i interaktivnu navigaciju koja će im ispričati priču o znamenitostima na koje nailaze - govori David Copak. Ako osoba ne može sama upravljati kolicima, postoji i mogućnost daljinskog upravljanja.

Tim koji radi na projektu Chamois je trenutno u fazi širenja. Prošli tjedan David je obavio razgovor s dvije nove članice - jedna od njih bit će zadužena za financije i poslovnu strategiju, dok će druga razvijati marketinške strategije. Nedavno su dogovorili posao s tvrtkom koja će biti zadužena za elektronske sklopove, a u potrazi su i za još jednom osobom koja će uz Davida raditi na razvoju proizvoda. U stalnom su kontaktu i s travel-influencerom Slavenom Škrobotom, koji je u svojim kolicima obišao cijeli svijet, i hrvatskim paraolimpijcem u skijaškom trčanju Josipom Zimom. Oni im savjetuju kako proizvod najbolje prilagoditi potrebama korisnika.

- Postavili smo si cilj da prototip bude dovršen do 3. prosinca 2025., na Međunarodni dan osoba s invaliditetom - najavljuje David. Dodaje kako je Chamois njihov prvi, ali ne i jedini projekt. Nakon njega planiraju razvoj invalidskih kolica koja će se moći koristiti i svakodnevno i na off-road terenima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2025 11:40