Treći "crni petak" za trgovine i nije bio tako crn kao u protekla dva ako je suditi po atmosferi koja je vladala u nekoliko većih zagrebačkih trgovina koje smo posjetili kroz prijepodne.
Osim da vidimo kako protječe treći petak bojkota trgovina, odnosno drugi petak totalnog bojkota trošenja, zanimalo nas je i kako su se trgovci organizirali s novim pravilima oko označavanja cijena, koje moraju biti posebno istaknute za 70 proizoda s ograničenom cijenom. Htjeli smo saznati i kako ide slaganje posebnih polica koje će biti namijenjene navedenim proizvodima.
Odabrali smo Lidl, trgovinu koja je u proteklih 7 dana do četvrtka bila meta bojkota u organizaciji platforme Halo inspektore, te Konzum, koji je na temelju ankete koju je provela platforma odabran za idući tjedni bojkot od ove subote.
Usput smo zavirili u Bipu, koja dijeli parking s Lidlom. Prvo što nas je iznenadilo to što je parking bio vrlo pristojno popunjen, čak smo tražili kamo da se smjestimo. Prvi dojam - dan kao i svaki drugi.
Prvo što nam je upalo u oko na samom ulazu u trgovinu je obavijest koju je Lidl objesio kako bi kupce informirao o svim cijenama, a uz svaki proizvod naveden je i datum od kojeg navedena cijena vrijedi.
Tako za neke proizvode navedene cijene vrijede unazad dvije, tri godine, neke su formirane krajem prošle, neke početkom ove goidne, a iz Lidla su nam pojasnili kako su mnoge od tih cijena i niže od ovih s Vladinog popisa. Nisu nam doduše htjeli komentirati ni rezultate tjednog bojkota, niti nova pravila s odvajanjem polica s jeftinom robom, pa smo to odlučili sami istražiti.
Odvojene police u blokovima
Druga stvar koja se u petak odmah mogla uočiti je da su umirovljenici činili većinu kupaca koji su u Lidlu gurali velika kolica. Onda nam je sinulo, a to nam je potvrdio i dugogodišnji djelatnik Lidla kojeg smo zamolili da nam pokaže gdje su proizvodi s ograničenim cijenama - bila je penzija!
"Uobičajeno je da nam umirovljenici dolaze u veće šopinge kad dobiju mirovinu, kako bi popunili kućne zalihe. Tako ih ima i danas, ali moramo priznati da nas je iznenadilo kako je dobar promet", kazao nam je ovaj djelatnik.
Saznajemo tako da je prošli tjedan promet bio nešto slabiji, najviše prošli petak, kad nije bilo ni potrebe za toliko radnika u trgovini. Sada su nekima od njih rekli da ostanu kod kuće jer su očekivali veći odaziv na bojkot, no ispostavilo se da su se prevarili i da je došao puno veći broj kupaca nego što su očekivali. Sad te iste radnike moraju zvati da se vrate na posao jer ih kupci trebaju.
Tu saznajemo da je Lidl večer ranije pretumbao dućan kako bi organizirao police na kojima su proizvodi s ograničenim cijenama. To nisu fzički odvojene police, i nije samo jedna, nego ih je više po segmentima proizvoda, te su odvojene u blokovima. Isto je napravljeno i u hladnjacima.
PROČITAJTE VIŠE > Trgovci bijesni zbog jedne velike promjene u dućanima
Uz jedan hladnjak susrećemo umirovljenicu koja je kolica pristojno napunila. Pitamo je zašto danas ne bojkotira? "Zato što mi sutra na ručak dolazi familija i treba kupiti namirnice. U Lidl sam došla ciljano zbog ovog soka od naranče koji je tu uvijek najjeftiniji i volimo ga, a onda sam usput kupila i sve ostalo. Ipak su mi tu povoljnije cijene. Ne zamaram se bojkotom, nešto sam malo pauzirala ovih dana, možda ću smanjiti i odlaske u Konzum idući tjedan, ali nije da mi to sad određuje život i da mislim da će se puno promijeniti", kaže nam ova umirovljenica.
Slično razmišljaju i gospođe koje smo susreli ispred obližnjeg Konzuma iako ga planiraju bojkotirati u narednim danima. Kako žive u susjednom domu za umirovljenike, u Konzumovoj zgradi redovito piju kavu u kafiću.
Ispijaju se kave..
"Nećemo u Konzum jer nam puno ni ne treba, ako bude nešto hitno nabavit ćemo. Ali, ne mislim da su samo trgovci tu krivi za te velike cijene, ima odgovornosti i na potrošačima koji kupuju kao da nema sutra. A i razmaženi smo, prije smo jedan kruh jeli četiri dana, nije se išlo svaki dan u trgovinu, sad ni onaj od jutra ne valja navečer", kažu nam. I pratitelj platforme Halo inspektore iz Zadra bilježi kako su umirovljenici posebno aktivni.
"Gledam tu kod mene u Zadru, je*iga, danas su penzije, penzići su doslovno navalili u banku, a onda posljedično vjerojatno i u dućane... Dva kafića blizu mene praktički su puna, ispijaju se kave, preko puta u Müller poprilično ulaze, na obližnjem kiosku Tiska također svako malo se kupuje... Vidim, prolaze neki i s kesama iz Studenca...", kaže.
I po Zagrebu su terase kafiće pune, pogotovo one na suncu.
PROČITAJTE VIŠE > Što smo o cijenama, sebi, trgovcima i državi mogli naučiti iz akcije bojkotiranja dućana
U Konzumu čujemo razgovor blagajnica koje se pripremaju na sutrašnji bojkot, ali obje komentiraju kako ih ne brine i kako od njega ništa ni ne očekuju. I u ovom se Konzumu jasno primijećuju crne oznake za ograničene cijene, ali i one sa znakom lokota za zaključane cijene, koje su objavili prošlog tjedna. I tu je dobna granica u korist umirovljenika, iako je znatno manja gužva nego u Lidlu. Iz Konzuma nam poručuju da su proveli sve potrebne radnje kako bi ispoštovali sve propisane elemente, kao i sve zakonske odredbe relevantne za poslovanje. Neslužbeno doznajemo da su se snašli i s poštivanjem svih propisa za čuvanje i manipulaciju hranom, da neće biti kršenja HACCP-a i ostalih propisa.
U Bipi srećemo djelatnicu koja lijepi cijene, u trgovini je desetak kupaca, kaže nam ona da je to uobičajeno za drogeriju kroz prijepodnevne sate.
"Očekivali smo slabiji promet, kao prošlog petka kad smo zbilja bili dosta prazni, ali sad ovo izgleda kao svaki dan. Ne da se ljudima više, ili misle da su nešto postigli ili ne vjeruju da se nešto može i promijeniti", kaže nam djelatnica.
Pitamo je otkud toliko akcijskih cijena po dućanu, kao da ih je više nego što pamtimo. "Ma ne, to vam je kod nas normalno", ispraća nas.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....