Iako je korona kriza narušila i poslovanje drvno-prerađivačkog sektora, dobar dio domaćih parketara unatoč zatvaranjima globalnog gospodarstva bilježi rast izvoza i prihoda, izvijestili su u ponedjeljak iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) navodeći kako je izvoz parketa porastao za 40 posto.
U prvih osam mjeseci prošle godine, kako ističu iz HGK, ostvaren je porast vrijednosti izvoza gotovog parketa od gotovo 40 posto, sa 26,9 milijuna eura u osam mjeseci 2019. godine, na 37,7 milijuna eura u 2020.
Istodobno je smanjen i uvoz za 14 posto, s 4,43 milijuna eura u prvih osam mjeseci 2019. na 3,67 milijuna u istom razdoblju lani.
HGK je proveo anketu o utjecaju korone na poslovanje drvoprerađivača koju je ispunilo i 11 proizvođača parketa.
Anketa je pokazala da četiri tvrtke imaju rast prihoda i poboljšanu likvidnost, tri bilježe istu razinu prihoda, dok su ostali zabilježili pad.
"Što se izvoza općenito tiče, nažalost, nije bilo velikih sajmova osim Las Vegasa u prvom mjesecu pa nismo imali mogućnost direktnog susreta s potencijalnim kupcima", kazao je predsjednik Udruženja drvno-prerađivačke industrije HGK Igor Josip Leščić iz tvrtke Drvoproizvod koja izvozi 80 posto svoje proizvodnje.
Najveći utjecaj krize, kako je rekao, osjetili su u četvrtom i petom mjesecu, prvenstveno kroz pad na francuskom, talijanskom i engleskom tržištu, ali rješenje su našli u supstituciji.
"Pad potražnje nadoknadili smo povećanjem prodaje na njemačkom tržištu", istaknuo je napominjući i kako se domaće tržište također pokazalo stabilnim zbog velikog broja objekata koji su bili u završnoj fazi izgradnje i tu je bilo dosta posla za proizvođače podova i parketa.
Anketa HGK je pokazala i da je većina ispitanika (6 tvrtki) zadržala radnike ili povećala broj zaposlenih (3 tvrtke), dok su dvije tvrtke već otpustile radnike.
Nepovoljan utjecaj pandemije na tržište najviše se očituje kroz pritisak na ostvarene prodajne cijene, tako sedam tvrtki svjedoči o nižim prodajnim cijenama, nepromijenjene cijene navode četiri tvrtke, dok nitko nije uspio ostvariti više cijene.
Iako prema rezultatima ankete većina domaćih parketara nije imala pretjerano optimistična očekivanja za 2021., priliku za oporavak gospodarstva, pa tako i ove branše, mogli bi pronaći u obnovi objekata razrušenih potresom, navode iz Komore.
"Sve domaće tvrtke iz drvnog sektora imaju kvalitetu i moraju igrati značajnu ulogu u sanaciji Sisačko-moslavačke županije te Zagreba i okolice. Od piljene građe, krovnih konstrukcija, preko podova, parketa i stolarije pa sve do namještaja, imamo vrhunske proizvode i možemo sudjelovati u svakoj fazi obnove", naglasio je Leščić.
Također je poručio da bi se u tom procesu trebalo okrenuti i ugradnji sistema grijanja na obnovljive izvore energije kako bi dali priliku domaćim proizvođačima briketa i peleta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....