Krivo interpretirano?

HUB i RBA: presuda Visokog trgovačkog suda ne odnosi se na konvertirane kredite

Čelnici udruge Franak preporučili su svim oštećenima da pokrenu privatne tužbe
Ilustracija
 Goran Mehkek / CROPIX / CROPIX

Hrvatska udruga banaka (HUB) i Raiffeisenbank Austria (RBA) smatraju da se presuda Visokog trgovačkog suda (VTS) u dijelu ništetnosti valutne klauzule kod kredita u švicarskim francima, ne odnosi na kredite koji su konvertirani.

"Hrvatska udruga banaka zauzima stajalište da se presuda Visokog trgovačkog suda u dijelu ništetnosti valutne klauzule u CHF-u, ne odnosi i nema utjecaj na kredite koji su konvertirani temeljem izmjena zakona iz 2015. godine. Naime, konverzijom koja je temeljem navedenih zakonskih izmjena provedena isključivo na trošak banaka, već je izjednačena pozicija korisnika CHF kredita s onima koji su kredite podizali uz valutnu klauzulu u eurima", kaže se u priopćenju HUB-a.

"Zbog dosadašnjih netočnih interpretacija presude Visokog trgovačkog suda u kojima se na neadekvatan i netočan način interpretira predmet tužitelja Potrošač – Hrvatski savez udruga za zaštitu potrošača protiv osam tuženih banaka vezano za valutnu klauzulu uz CHF, Hrvatska udruga banaka ističe da na sudovima ostaje ocjenjivati značaj i pravni doseg navedene presude, posebice ako se ima u vidu da nije iscrpljen ni pravni put u sudskom odlučivanju u navedenom predmetu", kažu u HUB-u.

Da se presuda Visokog trgovačkog suda ne odnosi na konvertirane kredite smatraju i u Raiffeisenbanku Austria (RBA).

"Presuda VTS-a je utvrdila ništavnost valutne klauzule u švicarskim francima (CHF) na kolektivnoj razini, ali ta ništavost je otklonjena konverzijom u euro, valutu koja je prema presudi VTS-a zakonita i valjana", smatraju u RBA-u.

Naglašavaju da se radi o deklaratornoj presudi, odnosno presudi koja ne vrijedi za svakog potrošača na jednak način.

"Želimo naglasiti činjenicu da bi se u svakom pojedinačnom slučaju utvrđivalo činjenično stanje te sve okolnosti. To bi također za sobom povlačilo i snošenje odgovornosti. Raiffeisen banka trenutno razmatra sve pravne mogućnosti koje su joj na raspolaganju, sukladno svim važećim propisima, te će u zakonskim rokovima poduzeti sve mjere koje smatra primjerenim i dostupnim", kaže se u priopćenju RBA-a.

"Franak" preporuča pokretanje sudskih postupaka

Čelnici Udruge Franak preporučili su u petak svojim članovima i svima drugima koji su oštećeni kreditima u švicarskim francima pokretanje privatnih tužbi protiv banaka, koje bi po njihovoj procjeni u tim postupcima mogle izgubiti od 10 do 15 milijardi kuna, no očekuju i da bi moglo doći do nagodbe s bankama.

Istaknuti član "Franka" i saborski zastupnik Goran Aleksić naglasio je da će svi dužnici biti potpuno obeštećeni, ali će prije toga morati na sud.

Kritizirao je jučerašnju izjavu ministra financija Zdravka Marića koji je, kaže Aleksić, rekao da oni koji su konvertirali kredite neće tužiti banke, jer to piše u zakonu.

"U zakonu to nigdje ne piše. 'Konvertirani' dužnici imaju pravo na tužbu, međutim postoji pravno pitanje hoće li oni uistinu dobiti obeštećenje zbog toga jer će se banke svakako pozivati na konverziju i u svojim će podnescima govoriti kako smo mi konverzijom odustali od tužbi. Međutim, to nije tako zakonski propisano, nego će se banke tako braniti i na kraju će to završiti na Vrhovnom sudu", ocijenio je Aleksić.

Trgovački sud je u srpnju 2013. presudio u korist Saveza udruga za zaštitu potrošača Potrošač koji je zbog kredita u "švicarcima" tužio osam banaka - Zagrebačku, Privrednu, Erste i Steiermarkische banku, Raiffeisenbank Austria, Addiko banku (ranije Hypo Aple-Adria-Bank), OTP banku Hrvatske, Splitsku (ranije Societe General- Splitska banka) i Sberbanku (ranije Volksbank).

Trgovački sud je tada presudio da je osam tuženih banaka ugovaralo nepoštenu i zbog toga ništetnu ugovornu odredbu o valutnoj klauzuli CHF te nepoštenu i zbog toga ništetnu ugovornu odredbu o promjeni kamatne stope odlukom banke u svim potrošačkim ugovorima o kreditu ugovorenim između 10. rujna 2003. i 31. prosinca 2008. godine.

Banke su se na tu presudu žalile, ali Visoki trgovački sud odbio je njihove žalbe i potvrdio presudu Trgovačkog suda.

Presuda je objavljena u srijedu na internetskoj stranici Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 09:24