Vladislav Veselica

Član Uprave Janafa: ‘Kapaciteti su nam puni i radimo još dva spremnika‘

Uz solarne elektrane koje smo izgradili na vlastitim terminalima te dvije akvizicije u ovoj godini, solarnu elektranu u Bulincu nedaleko Bjelovara te projekt solarne elektrane u Vođincima, imat ćemo iduće godine gotovo 86 posto samodostatnosti u opskrbi Društva električnom energijom

Vladislav Veselica, član Uprave Janafa

 Janaf/

Jadranski naftovod (JANAF) jedno je od društava koja dokazuju kako država može biti itekako dobar gospodar u biznisu,tvrdi Vladislav Veselica, član Uprave te kompanije. O tome, kao i o poslovnim rezultatima, te zaokretu prema obnovljivim izvorima razgovarali smo s njim.

JANAF je ključan igrač u energetskom sektoru za srednju Europu i zemlje u okruženju. Koja je dugoročna strategija tvrtke u kontekstu globalnih promjena u energetici, poput prelaska na obnovljive izvore energije i smanjenja emisija ugljika?

- JANAF je svoj strateški smjer za prelazak na obnovljive izvore energije počeo definirati stupanjem aktualne Uprave na dužnost u rujnu 2020., a 2022. je usvojena "Strategija tranzicije i razvoja JANAF-a za razdoblje od 2022. do 2030. godine, s vizijom do 2050.", ključni dokument u kojem je definirano sve što sada poduzimamo na području zelene energetske tranzicije. Strateški dokument je zaista opširan, ali u kratkim crtama ono što radimo je da koristimo izvrsnu poslovnu i financijsku poziciju koju JANAF trenutno ima kako bismo snažno ulagali u greenfield i brownfield projekte za dobivanje energije iz obnovljivih izvora. Već smo izvršili više takvih akvizicija, u raznim fazama realizacije imamo nova preuzimanja, a prihvatljivi su nam projekti koji energiju dobivaju iz vjetra, sunca ili geotermalnih izvora. Konačni cilj je transformirati JANAF u jednog od lidera na hrvatskom tržištu električne energije sa značajnim udjelom na tom tržištu.

S obzirom na sve veću geopolitičku nestabilnost, kako JANAF osigurava stabilnost i sigurnost opskrbe energijom u regiji? Planirate li značajnije investicije u modernizaciju ili proširenje infrastrukture?

- JANAF kontinuirano ulaže u ispravnost i učinkovitost svoje infrastrukture, ubrzava poslovne procese digitalizacijom i kao dio strateške infrastrukture Europske unije osobitu pozornost posvećuje sigurnosti. To smo dokazali tijekom proteklih nekoliko teških globalnih kriza - pandemije, rata u Ukrajini i sukoba na Bliskom istoku, kada opskrba korisnika putem JANAF-ovog sustava niti jednog trenutka nije bila u pitanju, a Hrvatske je postala pravi europski energetski hub.

Kad je o proširenju infrastrukture riječ, svakako treba spomenuti izgradnju dvaju novih spremnika kapaciteta 80 tisuća kubičnih metara svaki na Terminalu Omišalj. Za taj projekt vrijedan 62 milijuna eura smo se odlučili jer su postojeći skladišnih kapaciteti već neko vrijeme unaprijed rasprodani. Zahvaljujući razumijevanju Vlade RH projekt je uvršten u popis strateških investicijskih projekata, što će ubrzati realizaciju pa tijekom 2025. možemo očekivati rješavanje sve potrebne dokumentacije, a u 2026. i izgradnju samih tankova.

image

Janaf terminal u Omislju

Janaf/

Na koji način JANAF integrira održive prakse u svoje poslovanje? Postoje li planovi za ulaganje u nove tehnologije koje će omogućiti dekarbonizaciju ili povećanje energetske učinkovitosti?

- JANAF kontinuirano radi na održivosti i smanjenju učinka na okoliš vlastitog poslovanja, o čemu i redovito izvještavamo javnost putem naših godišnjih izvještaja o održivosti. Kontinuirano moderniziramo elektroenergetsku opremu kako bismo postigli uštedu električne energije i time posljedično niže ugljične emisije. Tako smo, primjerice, tijekom 2023. zamijenili rasvjetna tijela na Terminalu Žitnjak, elektroenergetske transformatore na terminalima Sisak i Virje te električne pumpe na stanici Melnice. Svi su ti uređaji zamijenjeni modernijima i učinkovitijima.

Ovog proljeća preuzeli smo prvi projekt solarne elektrane u Vođincima koja je bila u fazi izgradnje. Radovi na izgradnji SE Vođinci napreduju prema planu te su u tijeku radovi postavljanja čelične konstrukcije za 25.740 fotonaponskih modula na površini od 175.901 m² buduće solarne elektrane koja će biti puštena u rad na proljeće 2025. godine.

image

Janaf - SE Vođinci

Janaf/

Uz solarne elektrane koje smo izgradili na vlastitim terminalima te dvije akvizicije u ovoj godini, solarnu elektranu u Bulincu nedaleko Bjelovara te projekt solarne elektrane u Vođincima, imat ćemo iduće godine gotovo 86 posto samodostatnosti u opskrbi Društva električnom energijom. Riječ je o značajnom iskoraku, budući da JANAF troši značajne količine električne energije za pokretanje crpki u naftovodnom sustavu.

JANAF posluje na međunarodnoj razini i surađuje s mnogim državama i partnerima. Kako procjenjujete trenutnu situaciju na tržištu i koje prilike vidite za daljnje širenje poslovanja?

- Jasno je da postupna dekarbonizacija ekonomije zatvara jedno poglavlje poslovanja za sve dionike na tržištu, ali i otvara nove prilike. JANAF stoga radi na povezivanju s kompanijama iz raznih sektora povezanih s održivim energetskim projektima, u rasponu od start-upova s inovativnim rješenjima, do globalnih kompanija koje raspolažu s razvijenim tehnologijama i znanjem. Među ostalima, kao poželjnog partnera nas je prepoznala južnokorejska kompanija SK E&S Co., jedan od tehnoloških lidera u segmentu obnovljivih izvora energije i smanjenja ugljičnih emisija.

Koji su trenutno najveći izazovi s kojima se JANAF suočava u poslovanju? Kako kao član uprave pridonosite prilagodbi tvrtke promjenama na tržištu i jačanju njezine konkurentske pozicije?

- Svakako najveći izazov pred nama je pronalaženje balansa između nužne potrebe za tranzicijom ka klimatski neutralnim izvorima energije te još uvijek snažne potražnje za energijom iz fosilnih goriva. Moramo biti svjesni da ekonomiju fosilnih goriva ne možemo ukinuti preko noći, i dok god ona bude prijeko potrebna, JANAF će svojim partnerima osigurati njenu dostupnost, ali mora biti spreman za to da će, prema svim projekcijama, potražnja za naftom padati iz godine u godinu u predstojećim desetljećima.

Kao član Uprave koji je, među ostalim, nadležan i za odnose s međunarodnim i domaćim partnerima, redom uglednim globalnim traderima i vodećim regionalnim vertikalno integriranim naftnim kompanijama, pažljivo pratim njihove potrebe te osiguravam da one budu zadovoljene na profesionalan i partnerski način. Rastući popis novih i obnove suradnje sa starim partnerima pokazuju da sam uspješan u tome.

JANAF je jedna od ključnih državnih kompanija u Hrvatskoj. Kako osiguravate visoke standarde korporativnog upravljanja, transparentnosti i odgovornosti u poslovanju, posebice u kontekstu javnog interesa i odnosa s dionicima?

- JANAF je jedno od društava koja dokazuju kako država može biti itekako dobar gospodar u biznisu, pogotovo kad je riječ o strateškoj infrastrukturi. Vjerujem da mogu javno reći, a to potvrđuju i rezultati poslovanja, da je JANAF pod upravljanjem predsjednika Uprave mr.sc. Stjepana Adanića i mene kao člana Uprave ogledni primjer dobrog korporativnog upravljanja u trgovačkom društvu u većinskom državnom vlasništvu. Država kao vlasnik može biti strpljiva i ne ovisi o kratkoročnom profitu pa može postaviti dugoročan razvoj i održivost kao glavni cilj poslovanja.

Od stupanja na dužnost proveli smo niz promjena usmjerenih upravo na veću transparentnost i odgovornost u poslovanju, od kojih vrijedi istaknuti uvođenje antikorupcijskog standarda ISO-37001 kao prva tvrtka u većinskom državnom vlasništvu, koje je pratila izmjena niza internih procedura i pravila. Provodimo i digitalizaciju poslovanja, a posebno vodimo brigu o našim zaposlenicima stvarajući poticajno poslovno okruženje koje im omogućava balans između poslovnog i privatnog života.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
01. siječanj 2025 01:07