Top priča

Zbog nje videoigre više nisu samo mjesto za muškarce: Osmislila je igru inspiriranu Jadranom i čipkom

Studio Tiny meow je jedan od deset projekata koji su ove godine osvojili poduzetničku potporu od 90 tisuća eura

Rea Budić

 Dragan Matić/Cropix

U svijetu prepunom izazova i mogućnosti, tri izvanredna projekta pokazuju kako inovacija i posvećenost mogu donijeti pozitivne promjene u različitim područjima društva. Tiny Meow studio, Physio Kids centar i Tajno šumsko društvo predstavljaju primjere poduzetničkog duha i kreativnosti koji utječu na razvoj video igara, dječje motoričke rehabilitacije i ekološke edukacije. Kroz inovativne pristupe, ovi projekti ne samo da pomiču granice svojih industrija, već i stvaraju značajan društveni utjecaj. Njihove priče o uspjehu odražavaju širu sliku kako individualne inicijative mogu oblikovati bolju budućnost za djecu i zajednicu općenito, a taj je potencijal prepoznat kroz projekt podrške inovativnim poduzetnicima Pokreni nešto svoje, kojeg provode Philip Morris Zagreb i ACT Grupa.

Tiny meow studio

U posljednjih petnaest godina svjedočimo značajnim promjenama u industriji video igara, gdje žene sve više zauzimaju svoje mjesto, a iako su video igre tradicionalno smatrane muškim područjem interesa, sve više žena se zapošljava u ovoj industriji i bavi razvojem i dizajniranjem video igara. Danas industrija video igara sve više prilagođava sadržaj za oba spola, promičući ravnopravnost na tržištu. Osvježenje na domaćem tržištu videoigara je Rea Budić, osnivačica studija za razvoj video igara Tiny Meow koja dokazuje da žene mogu biti prava kreativna sila u svijetu gaminga. Njen prvi proizvod, Bura: The Way the Wind Blows, razvijen je u suradnji sa studijom Raven Insights. Bura je nenasilna avanturistička RPG single-player, indie videoigra. Inspirirana je dalmatinskim krajolicima i kulturnom baštinom - od narativnih momenta do pozadinskih likova, kao i igrivih elemenata poput mehanika vezenja čipke. Videoigra pričom prati odrastanje djevojčice, a u gomili igara koje potiču agresiju, ova igra ističe se time da poziva upravo na suprotno, na usporavanje i smireno istraživanje obale Jadrana.

image

Tiny Meow

/Ustupljena Fotografija

Physio kids

Zahvaljujući Ani Benković, Novi Zagreb je sasvim nedavno dobio polikliniku za motorički razvoj i fizio-rehabilitaciju djece s neuromotornim odstupanjima, invaliditetom, kroničnim lokomotornim, skeletnim ili mišićnim bolestima, ili oštećenjima kakva primjerice mogu nastati poslije moždanog udara. To je prva takva ustanova u Novom Zagrebu. Physio Kids Centar nudi najnaprednije fizioterapijske pristupe za djecu dostupne u Hrvatskoj, pružajući sveobuhvatnu podršku od posljednjih mjeseci trudnoće do djetinjstva. Voditeljica centra specijalizirana je za najnaprednije fizioterapijske pristupe za djecu, a nudi i edukacije za pravilno rukovanje bebama, ranu intervenciju za djecu s razvojnim izazovima i grupne programe za poboljšanje motorike djece bez razvojnih poteškoća. S razumijevanjem važnosti pravilnog razvoja dječjeg tijela i uma, PhysioKids Centar nudi stručnu procjenu i podršku kroz individualne tretmane i grupne programe od samog rođenja bebe do odrastanja, kako za zdrave bebe, tako i za one s određenim neurološkim ili motoričkim izazovima. Centar uz Bobath i Vojta terapije nudi i MAES i Emmet tehniku rehabilitacije, čime je Zagreb dobio dragocjeno mjesto za terapiju djece.

image

Physio kids

/Ustupljena Fotografija

Tajno šumsko društvo

Razvoju djece, na nešto drugačiji način, doprinosi i Ana Zubak, multimedijalna umjetnica koja u posljednje tri godine kroz interdisciplinarni projekt Tajno šumsko društvo kontinuirano radi s generacijama koje će se u budućnosti suočavati s klimatskim izazovima koji su nam danas možda još uvijek nezamislivi. Kroz njen projekt Tajno šumsko društvo, nekonvencionalnim pristupom učenja kroz igru osnažuje se veza s prirodom, budi znatiželja, potiče opažanje, uči empatija i razvija ekološka svijest. Projekt je 2023. godine osvojio i nagradu Global Montessori award for Impact and Change za metodologiju radionica.

Radionice se održavaju na različitim lokacijama u Zagrebu s ciljem da djeca upoznaju svoj grad na drugačiji način. Djeca u dobi od četiri do osam godina kroz ove radionice razvijaju svoju kreativnost, potiču imaginaciju i jačaju samopouzdanje. Sve to doprinosi poboljšanju zdravstvenog stanja, smanjenju stresa i regulaciji osjećaja.

Sljedeći koraci su razrada materijala za druge edukatore, kako bi mogli provoditi radionice po ovoj metodi, razrada vodiča kroz javno dostupne zelene prostore u gradu kao i drugih materijala kako bi se potaknula igra i učenje unutar obitelji i na otvorenom zraku u gradu. Zatim se uskoro pokreće i iduća radionica - Tajni Šumski Vrt u gradu Zagrebu, koji će otvoriti trenutno zapušten i fizički nedostupan javni gradski vrt, a postoji i potencijal za snimanje serijala Tajno Šumsko Društvo.

image
Shutterstock

Potpora društveno osviještenim projektima

Program Pokreni nešto svoje već osmu godinu zaredom nagrađuje impact poduzetnike koji su usmjereni ka kreiranju društvenog dobra. Philip Morris Zagreb i ACT Grupa provode program Pokreni nešto svoje koji potiče poduzetnike s pozitivnim društvenim utjecajem te sudionicima pruža mentorstvo u razvoju poduzeća i financijsku podršku koju osigurava Philip Morris Zagreb. Ove godine je od gotovo 300 prijava izabrano njih deset koji su nagrađeni s ukupno 90 tisuća eura, od čega 50 tisuća eura financijske potpore i uz to 40 tisuće eura vrijednim mentorstvom, webinarima te radom na medijskoj vidljivosti. Ovaj program, kroz koji je Philip Morris Zagreb do sada podržao 58 poduzetničkih pothvata s više od 830 tisuća eura, ima za cilj osnažiti mikro poduzetništvo i potaknuti stvaranje novih radnih mjesta u Hrvatskoj. U sklopu ove inicijative, poduzetnici sudjeluju u šestomjesečnom akceleracijskom programu koji pruža ključne alate za razvoj i rast poslovanja.


Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i Philip Morris Zagreb.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 15:45