Nova pomama

Sve više Hrvata želi nadograditi solarne elektrane, ali nije svima ista cijena: ‘Pripazite na odabir opreme‘

ENNA Next koristi sustave s mikroinverterima koji omogućuju lakšu nadogradnju, ali i priključak na nove tehnologije. U tijeku je i nagradni natječaj u sklopu kojeg poklanjaju solarnu elektranu

Nenad Ukropina

 Cropix

Pomama za solarnim elektrana u Hrvatskoj ne posustaje, no od ove se godine intenzivirao jedan potpuno novi trend – nadogradnja postojećih kapaciteta solara, iza čega stoji nekoliko čimbenika.

U prvom redu je tu neprestana elektrifikacija hrvatskog voznog parka, kao i sve izraženija želja hrvatskih građana za energetskom neovisnošću. Ipak, glavni razlog krije se u lanjskim izmjenama Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji prema kojima vlasnici kućnih solarnih elektrana više nemaju straha od gubitka statusa samoopskrbe u slučaju da proizvedu više energije nego što godišnje troše.

Spomenuta je odluka potaknula brojne ljude da prošire svoje kapacitete, što nam je potvrdio i Nenad Ukropina, član Uprave ENNA Next, dosadašnje ENNA Opskrbe. Oni su samo ove godine ugovorili više od 100 nadogradnji.

image

Solarni paneli

Shutterstock

- ENNA Next prije instalacija solarne elektrane uvijek napravi procjenu potrošnje električne energije u kućanstvu kako bi znali odrediti snagu elektrane. Procjena koju napravimo odnosi se na potrošnju u tom trenutku, no moramo uzeti u obzir da je kućanstvo živi organizam, kontinuirano se mijenjaju potrebe ukućana, a samim time i potrošnja električne energije, što posljedično zahtijeva i povećanje snage solarne elektrane. Razlozi za nadogradnju su različiti, no prednjače odluke kao što je nabava električnog automobila ili prebacivanje grijanja s plina na toplinsku pumpu. Što god bio slučaj, naši postojeći kupci bez ikakvog problema mogu nadograditi svoju elektranu jer koristimo najmoderniju opremu s mikroinverterima – navodi Ukropina te dodaje da je ENNA Next jedina kompanija u Hrvatskoj koja nudi desetogodišnje osiguranje solarne elektrane.

Razlika između centralnog invertera i mikroinvertera

Prije nego što nastavimo, važno je da objasnimo razliku između invertera i mikroinvertera, dva različita uređaja koja se koriste u solarnim panelima za pretvaranje jednosmjerne struje proizvedene u solarnim panelima u izmjeničnu struju koju možemo koristiti za napajanje uređaja u kućanstvu.

Inverter je centralizirani uređaji koji se obično postavlja na zid kuće ili u garažu. Bez obzira na broj panela na krovu, koristi se jedan inverter za sve solarne ploče u sustavu, a u slučaju kvara invertera, cijeli sistem postaje disfunkcionalan.

S mikroinverterima je pak drugačija priča. To su manji uređaji koji se postavljaju na poleđinu solarnog panela. Svaki mikroinverter zasebno pretvara struju iz pojedinačnog solarnog panela u izmjeničnu struju, što znači da svaki panel može raditi neovisno od drugih u sustavu. Dakle, u slučaju kvara jednog panela, ostatak sistema će nastaviti normalno raditi. Osim toga, sustavi s mikroinverterima, kakve nudi ENNA Next, omogućuju da i u slučaju da je jedan od panela prekriven prljavštinom ili prašinom, ostatak sustava nastavi raditi punim kapacitetom, što smanjuje rizik od većih gubitaka proizvodnje.

Prema tome, kod sustava s centralnim inverterom nije moguće samo tako dodati nove solarne module bez promjene, odnosno kupnje jačeg invertera, dok je s mikroinverterima povećanje kapaciteta elektrane vrlo jednostavno. Kupac samo treba dodati nove module, budući da svaki radi neovisno. Lako se može zaključiti da je kod potonje opcije nadogradnja puno jeftinija, jer nije potrebno kupiti novi inverter koji u suštini čini dobar dio cijene kompletne solarne elektrane.

ENNA Next poklanja solarnu elektranu

ENNA Next je prošle godine poklonila jednu solarnu elektranu u sklopu nagradnog natječaja „Uzmi svoj dio sunca“ te na jednu dala 50 posto popusta i na jednu 25 posto popusta. Ove su godine ponovno odlučili organizirati nagradni natječaj, ovoga puta pod imenom “Život sa zvijezdom”.

Svi koji se žele prijaviti trebaju samo na najoriginalniji i maštovitiji način opisati tko ili što je zvijezda njihova kućanstva te u kojim trenucima zasja najjače. Također, moguće je dodatno učitati i fotografiju ili crtež svoje zvijezde. Najkreativnija prijava osvaja ENNA Next kućnu solarnu elektranu, dok će drugoplasirani osvojiti 50 posto popusta na ENNA Next solarnu elektranu, a treće mjesto dobiva 25 posto popusta na ENNA Next solarnu elektranu.

Prijave traju do 30. studenog 2024. godine. Pravo sudjelovanja u nagradnom natječaju imaju sve fizičke osobe starije od 18 godina, koje su vlasnici kuća.

Važno je razmišljati dugoročno

Unatoč svemu tome, centralni inverter je još uvijek najkorištenija opcija na našem tržištu, zbog čega se postavlja pitanje – zašto? Ukropina ističe tri razloga, od kojih je prvi zakonodavni okvir. U Hrvatskoj je u posljednjih pet godina uvelike olakšana gradnja solarne elektrane, pogotovo u smislu potrebne papirologije i brzine reakcije odgovornih službi. Kao što smo i ranije naveli, zakoni se mijenjaju kako bi išli na ruku vlasnicima solarnih elektrana pa tako po novom ne postoji više ograničenje na jačinu elektrane koja se želi ugraditi, a i ne penalizira se proizvodnja viška energije. Prije spomenutih izmjena su kupci pretežito razmišljali kratkoročno, odnosno nisu vidjeli potrebu za jačom potrošnjom električne energije iz obnovljivih izvora. Danas to više nije slučaj, jer znaju kako mogu računati da će se još više poticati proizvodnja zelene energije za vlastite potrebe.

image

Solarni paneli

Shutterstock

Ostala su nam još dva razloga, koja su pritom vezana jedan na drugoga. Sustavi s centralnim inverterom su nešto jeftiniji od onih s mikroinverterima, zbog čega ih odabiru kupci koji ne razmišljaju dugoročno. No, takva se investicija kasnije pokaže kao puno skuplja jer je potrebno izdvojiti više novaca kako bi se nadogradila elektrana ili se priključiti na nove tehnologije.

- Čvrsto vjerujem da će u bližoj budućnosti doći do decentralizacije i monetizacije proizvodnje električne energije i to kroz sustav virtualnih elektrana. Riječ je o potrošaču ili proizvođaču koji se u datom trenutku mogu uključiti ili isključiti s mreže. Primjerice, ako u mreži ima premalo energije, onda će jedan trgovački centar na 15 minuta isključiti klimu i na taj način rasteretiti sustav. Ako postoji 50-tak takvih potrošača, onda imate jednu veliku bazu uz pomoć koje se može adekvatno regulirati sustav, s time da svaki član virtualne elektrane za svoju participaciju dobiva naknade za pripravnost i korištenje – ističe Ukropina.

- Kada govorimo o promjenama, ne pričamo nužno samo o onima vezanim uz potrošnju električne energije u kućanstvu, već i novim tehnologijama. Industrija se neprestano razvija, rješenja poput baterijskih spremišta i virtualnih elektrana će postati standard kroz nekoliko godina i svakako će promijeniti trenutnu situaciju na tržištu kućnih solarnih elektrana, a svi klijenti ENNA Nexta mogu računati na to da će njihova elektrana biti spremna za tu tranziciju – zaključuje Ukropina.


Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i tvrtke ENNA Next.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 23:13