Made in Cro

Ove kuće smanjuju otpad, ne traže kopanje temelja i minimalno utječu na okoliš: ‘Ovo je budućnost‘

Inspirativne priče dviju poduzetnica još jednom potvrđuju kako je odvažnost bitan faktor za uspjeh

Studio Modulit

 Ustupljena fotografija

Održivo stanovanje postaje sve važniji koncept u svijetu koji se suočava s klimatskim promjenama i smanjenjem prirodnih resursa. Održivi domovi dizajnirani su tako da smanjuju negativan utjecaj na okoliš kroz korištenje obnovljivih izvora energije, energetski učinkovitih materijala i pametnih tehnologija koje štede vodu i energiju. Održivo stanovanje također promiče zdraviji životni stil, smanjujući izloženost štetnim kemikalijama i povećavajući kvalitetu zraka unutar doma. Ulaganjem u takva rješenja ne samo da doprinosimo očuvanju planeta, već i dugoročno štedimo na troškovima energije. Hrvatska također ima svijetle primjere ljudi koji se trude poboljšati stanovanje, ali i prepoznati projekte i ubrzati realizaciju ekoloških i društvenih projekata osiguravanjem financija.

Arhitektica Marija Laginja Gaćina tako stoji na čelu tvrtke Studio Modulit, čije su kuće već u budućnosti.

- Održivo stanovanje odnosi se na način gradnje i korištenja kuća koji ima minimalan negativan utjecaj na okoliš, uz maksimiziranje energetske učinkovitosti i korištenje ekoloških materijala. To podrazumijeva kuće koje su projektirane kako bi smanjile potrošnju energije, optimizirale resurse i kada je to moguće bile što manje destruktivne prema tlu. Riječ je o kućama koje se izrađuju izvan gradilišta u modulima, u kontroliranim uvjetima, a potom se transportiraju na lokaciju i spajaju. Ovaj način gradnje smanjuje otpad, ubrzava proces izgradnje i minimalno utječe na okoliš, jer smanjuje potrebu za opsežnim iskopima i građevinskim radovima na licu mjesta, čime se značajno smanjuje uništavanje tla i narušavanje prirodnog okoliša - kaže arhitektica Laginja Gaćina.

image

Arhitektica Marija Laginja Gaćina

Ustupljena fotografija

Energetska neovisnost ključna je za budućnost

Kuće dolaze u različitim oblicima i veličinama, ovisno o potrebama korisnika, a mogu se prilagoditi i različitim stilovima - od minimalističkog dizajna, do modernih, luksuznih rješenja, ravnog ili kosog krova. Veličine se kreću od manjih, kompaktnih jedinica za pojedince ili parove, do većih obiteljskih kuća. Cijena modularnih kuća ovisi o veličini, specifikacijama i korištenim materijalima, ali obično su one malo povoljnije u usporedbi s tradicionalnom gradnjom zbog učinkovitosti proizvodnje i ušteda na vremenu.

- Naša vizija budućnosti stanovanja vidi modularne kuće kao ključni element održivog življenja. Stanovanje će u budućnosti biti sve više fokusirano na energetsku neovisnost, fleksibilnost prostora i prilagodljivost klimatskim promjenama. Kuće će biti pametne, povezane, energetski učinkovite i ekološki održive. Sve naše kuće su proizvedene u Hrvatskoj, gdje imamo partnera koji nam pruža stručni tim za izradu konstrukcija i mrežu pouzdanih kooperanta - dodaje arhitektica koja ima bogato iskustvo u arhitekturi i projektiranju, s posebnim fokusom na upravljanje velikim i kompleksnim projektima staklenih fasada i čeličnih konstrukcija.

Njena se tvrtka prijavila na projekt “Pokreni nešto svoje” kako bi dobili potporu i stručne savjete za daljnji razvoj modularnih kuća i širili svijest o važnosti održivog stanovanja. Naime, to je program podrške inovativnim poduzetnicima u Hrvatskoj, kojeg kao jednu od aktivnosti društvene odgovornosti financijski podržava kompanija Philip Morris Zagreb, a provodi Act Grupa. Cilj programa jest kroz šest mjeseci mentorstva i financijsku podršku osnažiti i dati vjetar u leđa impact poduzetnicima koji svojim radom stvaraju pozitivne promjene u društvu. Impact poduzetništvo je inače poslovni model koji, uz financijsku dobit, teži stvaranju pozitivnog društvenog i ekološkog utjecaja, fokusirajući se na rješavanje ključnih problema poput nejednakosti, pristupa obrazovanju i očuvanja okoliša.

Jedna od impact poduzetnica je i Mateja-Angelina Kramar, čija je priča inspirativna i poticajna, nastala kroz njen vlastiti životni put. Njena tvrtka Zelena burza, ima zadaću ubrzati realizaciju ekoloških i društvenih projekata osiguravanjem financija, a misija joj je biti most između dobrih ideja i financiranja.

- Zelena burza pomaže spajati investitore s projektima koji donose konkretne društvene i ekološke koristi. Ulogu vidimo kao podršku onim projektima koji dugoročno čine svijet boljim mjestom, a istovremeno investitorima omogućuju povrat kroz ekonomske i društvene benefite putem dostupnih EROI i SROI modela. Kroz naš rad, pomažemo kreirati održiva rješenja koja su prijeko potrebna. Vizija nam je stvoriti ekosustav u kojem tvrtke svojevoljno ulažu u projekte koji čine svijet boljim, vodeći se etičkim načelima, a ne zakonskim obvezama - rekla je izvršna direktorica Zelene burze, Kramar.

image

Mateja-Angelina Kramar, izvršna direktorica Zelene burze

/Ustupljena Fotografija

Pozitivan utjecaj na društvo

Kriterij pri odabiru zelenih i društvenih projekata je da prije svega projekt mora imati dugoročni pozitivan utjecaj na okoliš ili društvo - bilo da se radi o očuvanju biološke raznolikosti, ili o projektima koji pomažu lokalnim zajednicama kroz edukaciju, održivu poljoprivredu ili socijalne inovacije. Važno je i da postoji jasan plan implementacije, realni financijski okvir, da je uključena lokalna zajednica, te da se koriste lokalni resursi, odnosno da se njeguju načela permakulture. I na kraju, projekti moraju biti usklađeni s ciljevima održivog razvoja.

- Znam koliko je izazovno započeti projekt koji zahtjeva potražnju financija. Kada sam 2019. pokrenula nacionalni projekt sadnje stabala "Zasadi stablo, ne budi panj!", bila sam "samo" samohrana majka četvero djece s velikim snom i puno nepoznanica. No, vjerovala sam u viziju i u to da svaka promjena, ma kako mala bila, ima ogroman utjecaj. Kroz taj proces, naučila sam koliko je važno biti okružen pravim ljudima, na pravom mjestu, u pravo vrijeme - uz mrvicu sreće! Danas, sve skupljeno znanje, iskustvo, kontakte pa i sve greške stavljam na raspolaganje kako oni koji tek kreću u potražnju financija ne bi prolazili ono što sam ja morala. Isto tako, susretala sam se s puno kompanija, njihovim kriterijima i potrebama, koje su imale izazov pronaći sve projekte na jednom mjestu s detaljnim informacijama. Kriteriji i očekivanja s jedne, druge i treće strane mogu biti konfuzni, pa mi predstavljamo neku vrstu mosta - objašnjava ova poduzetnica.

Izgradnja Zelene burze bila je višegodišnji proces i ideja se razvijala praktički sedam godina.

image

Zelena burza

Ustupljena fotografija

- Očekujem da će Zelena burza postati ključno mjesto za financiranje projekata održivog razvoja u Hrvatskoj, a već sada su nam poznati planovi za širenje kroz nekoliko godina kada uspostavimo sidro suradnji na domaćem tržištu. Kako je dugoročni cilj da Zelena Burza bude središnje mjesto za spajanje, financiranje i provedbu održivih projekata u početnoj fazi ciljamo 0,2% - 0,5% ukupnog europskog tržišta. Predviđa se da će tržište održivih investicija, kojem pripadamo, rasti s 5,49 milijardi USD 2023. na 38,19 milijardi do 2034., šireći se po ukupnoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 19,2%, dok Europa prednjači na tržištu. Rast je inače potaknut regulativama za inicijative održivosti​. Važno je napomenuti kako smo primijetili da nam ukupno adresirano tržište nije statično jer novije regulative Europe povećavaju potražnju. Vjerujem da će platforma pomoći stvoriti mrežu suradnje između privatnog sektora, vlada i civilnog društva - rekla je.

"Pokreni nešto svoje" bio je logičan korak za nju i njenu kompaniju jer su kroz taj natječaj vidjeli priliku da dodatno osnaže platformu i dobili priliku da prošire mrežu podrške za Zelenu burzu.

- Dobili smo važne kontakte, mentorstvo i pristup resursima koji su nam pomogli u daljnjem razvoju. S vremena na vrijeme, nama startup poduzetnicima bez obzira na prethodno iskustvo, dobro dođe“drmanje” u vidu mentorstva koje nas ponovno stavlja u balans. Kroz PNS program smo ažurirali i nadogradili sve postojeće planove na bolju razinu. U planu nam je sredstva investirati u razvoj tvrtke, poboljšanje usluga i proširenje kapaciteta kako bismo ubrzali kretanje prema dostupnom tržištu - zaključila je Kramar iz Zelene burze o programu “Pokreni nešto svoje”

On se provodi već osmu godinu zaredom, od čega je prvih pet godina program inovativnim poduzetnicima davao isključivo financijsku podršku, dok je sada značajan dio programa i mentorska podrška. Svake godine, 10 poduzetnika koji sudjeluju u programu prima financijsku i mentorsku podršku te vidljivost. Od izabranih deset ovogodišnjih pobjednika, pet kandidata koji se kroz godinu u procesu mentoringa pokažu najboljima, bit će financirano sa po 7000 eura, dok će pet dobiti potporu od po 3000 eura. Ukupna vrijednost ovogodišnjeg programa iznosi 90.000 eura, od čega će poduzetnici primiti 50.000 eura izravne financijske pomoći i 40.000 eura vrijednu mentorsku pomoć koju im kroz prijenos znanja daje ACT Grupa.


Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i tvrtke Philip Morris Zagreb.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 15:43