Čarobni kraj

Ljekovite vode, slasne delicije i poseban duh: Svaka posjeta ovom dijelu Hrvatske traži da mu se vraćate iznova

Brojne legende ovom kraju daju poseban šarm, baš kao i svakakvi slasni zalogaji koji se poslužuju i više nego obilno!
 HTZ

Zagorje, bajkovito srce Hrvatske sa svojim brežuljcima, dvorcima, toplicama, tradicionalnom kuhinjom, bogatom poviješću i legendama, destinacija je koja cijele godine ima puno toga za ponuditi. Kad tamo kročite, osjećate kako vas zove na pustolovinu, nudi vam nezaboravne trenutke, bilo da ste zaljubljenici u prirodu, istraživači povijesti ili jednostavno ljubitelji dobrog zalogaja. Na vrhu svakog zagorskog brijega puca pogled za pamćenje, a dvorci Veliki Tabor, Trakošćan i Oršić u Gornjoj Stubici ponosno svjedoče o slavnoj prošlosti.

Tako Veliki Tabor, veličanstvena tvrđava, skriva tajnu nesretne ljubavi Veronike Desinićke i Fridrika Celjskog. Prema legendi, mladi Fridrik, sin moćnog grofa Hermana Celjskog, zaljubio se u lijepu, ali siromašnu djevojku Veroniku iz obližnjeg sela. Njihova ljubav bila je zabranjena, budući da je Fridrikov otac imao druge planove za svog sina. No, mladi par nije se dao spriječiti - pobjegli su i odlučili živjeti u ljubavi daleko od očevih okrutnih planova. Ali njihova je sreća bila je kratkog vijeka. Kada ih je Herman pronašao, dao je Fridrika zatvoriti, a Veroniku su, prema pričama, zatvorili unutar zidina Velikog Tabora, gdje je navodno umrla od tuge i gladi. Priča se da se i danas, u tihim noćima, može čuti njen tužan jecaj kako odzvanja kamenim zidovima dvorca, podsjećajući na vječnu ljubav koja je završila tragično.

Danas posjetitelji Velikog Tabora mogu vidjeti "Veronikin prozor," mjesto gdje je mlada djevojka navodno bila zatvorena, a svatko tko se približi, može osjetiti lagani miris lavande, cvijeta za koji je se vjeruje da ga je Veronika obožavala.

Jeste li dovoljno hrabri?

U još jednom bajkovitom dvorcu, Trakošćanu, koji se ogleda u kristalnom jezeru, osjećat ćete se kao da ste ušli u drugi svijet, okruženi šumom koja skriva tajanstvenu Zmajevu pećinu. Sagrađen je u 13. stoljeću kao obrambena utvrda, a kroz povijest je mijenjao vlasnike. No, najpoznatiji je po obitelji Drašković, koja je posjedovala dvorac gotovo tri stoljeća. Ta slavna obitelj ostavila je trajne tragove u povijesti Hrvatske i legendama koje i danas kruže ovim krajem.

image
HTZ

Jedna od najpoznatijih priča vezana je za tajanstvenu Zmajevu pećinu, koja se navodno nalazi u blizini dvorca. Prema legendi, zmaj je čuvao skriveno blago u pećini duboko ispod dvorca. Jedne se noći, ide priča, jedan od članova obitelji Drašković - hrabri Nikola - odlučio suočiti sa zmajem i uzeti blago kako bi pomogao svom narodu u teškim vremenima.

Nikola je u dubinama šume pronašao ulaz u pećinu i ušao, osvjetljujući svjetlošću baklje svaki kutak. Kad se iz tame pojavio zmaj s vatrenim očima, on je stao pred zvijer i podigao mač, očiju uprtih u nebo, tražeći zaštitu od viših sila. Zmaj je tada nestao u oblaku dima, ostavivši blago koje je Nikola, kažu, iskoristio za obnovu dvorca i pomoć siromašnima.

Kampanja "Posjeti me", koju možete pratiti na društvenim mrežama i stranicama Hrvatske turističke zajednice, savršeno prenosi doživljaje Hrvatske kroz šest epizoda, koje vas vode na emotivno putovanje kroz neke od najljepših i često zaboravljenih krajeva Hrvatske. Mirisi, zvukovi i onaj osjećaj koji možete osjetiti samo kada dođete u neki kraj stvorit će nezaboravna sjećanja.

Kroz zvučne i vizualne prikaze tradicionalnih običaja i svakodnevnog života posjetiteljima se prenosi autentična atmosfera destinacije, potičući sva osjetila i stvarajući nezaboravno iskustvo.

Zagorje je uz Slavoniju i Gorski Kotar kraj koji očarava bogatstvom ponude i prirodnim ljepotama te će svakoga ostaviti bez daha.

Danas se može istražiti okolica Trakošćana i prošetati kroz "zmajevu šumu," gdje se, kažu mnogi, povremeno može osjetiti čudna energija, kao podsjetnik na legendarni okršaj. Dvorac Oršić u Gornjoj Stubici iz 18. stoljeća povezan je s jednim od najvažnijih povijesnih događaja u Hrvatskoj - Seljačkom bunom 1573. godine. Dvorac je pripadao obitelji Oršić, ali danas je najpoznatiji kao spomen na slavnog vođu bune, Matiju Gupca. Gubec je postao simbol borbe za pravdu i slobodu te se oko njega razvila cijela mitologija i kult heroja.

image
HTZ

Priča kaže da se Gubec u noćima pred veliku bitku molio ispod starog hrasta blizu dvorca, nadajući se čudu koje će mu pomoći da porazi vlastelu. Taj hrast još uvijek stoji, a mještani kažu da tko dotakne njegovo deblo, može osjetiti snagu i odlučnost kojom je Gubec zračio.

Planinarenje i spektakularne panorame

Tu je i dvorac Miljana, smješten nedaleko od Klanjca te jedan od najbolje očuvanih baroknih dvoraca u Zagorju. Sagradila ga je obitelj Ratkay, a kasnije je pripadao obitelji Keglević. Iako možda nije toliko poznat kao Trakošćan ili Veliki Tabor, Miljana krije mnoge tajne, uključujući priče o vještičjim progonima i tajanstvenim komorama u kojima su se odvijali sudovi.

Prema lokalnoj legendi, vlasnik dvorca, grof Keglević, bio je uvjeren da su čudni događaji u dvorcu rezultat vještičjih urota. Kaže se da su ljudi viđali čudna svjetla u šumama i susretali neobična stvorenja koja su lutala blizu dvorca. Keglević je tada pozvao suca da ispita slučaj, a optužbe su brzo pale na mladu seljanku koja je navodno imala znanje o biljkama i lijekovima. Seljanka je zatvorena u tajanstvenoj komori unutar dvorca, ali legenda kaže da je nestala prije nego što joj je izrečena presuda. Tajanstvene komore dvorca Miljana i danas pobuđuju maštu posjetitelja, a obilazak dvorca pruža poseban doživljaj povijesne arhitekture i mistike koja se prenosi generacijama.

image
HTZ

Povijest je utkana na svakom koraku Zagorja. Tu je i muzej krapinskih neandertalaca, a njihova nalazišta u Krapini jedno su od najvažnijih arheoloških nalazišta u Europi. U muzeju se mogu vidjeti fascinantni prikazi života naših predaka, dok je multimedijalna postava prilagođena posjetiteljima svih uzrasta. Bregovito Zagorje idealno isto tako za udahnuti svježi zrak i planinariti. Strahinjčica je poznata po svojim blagim padinama, a uspon je prilagođen i rekreativcima i iskusnim planinarima. S njenog vrha pruža se pogled na cijelo Zagorje, dok markirane staze prolaze kroz šumovite dijelove i čiste planinske izvore.

Ivanščica je najviši vrh Zagorja, a iako planinarenje traje nekoliko sati, pogled s vrha, koji uključuje spektakularne panorame, vrijedan je svakog koraka. Na vrhu se nalazi i planinarski dom gdje se možete okrijepiti.

image
HTZ

Najbolje za kraj

Još jedna znamenitost Zagorja su njeni termalni izvori i toplice - pravi raj za uživanje! Jedan od najpoznatijih termalnih kompleksa u regiji su Terme Tuhelj sa bazenima, wellness tretmanima, saunama i termalnim izvorištima idealnim za opuštanje. Terme Jezerčica u Donjoj Stubici nude i zimski ugođaj u toplim termalnim vodama, a Aquae Vivae u Krapinskim Toplicama imaju ljekovite mineralne vode, poznate po terapijskim svojstvima još od rimskih vremena.

image
HTZ

Putovanje kroz Zagorje nije potpuno bez kušanja njegovih slavnih specijaliteta. Zagorski štrukli, jednostavno jelo koje budi nostalgiju, pripremljeni su s puno ljubavi. Napravljeni su od tankog tijesta i punjeni sirom, a mogu se poslužiti kuhani, pečeni ili čak prženi. Svako domaćinstvo ima svoj tajni recept, a dovoljno ih je jednom okusiti da zauvijek ostanu u sjećanju. Hrskava pečena purica poslužena s mekim mlincima, tijestom natopljenim u umaku od pečenja, još je jedna delicija ovog kraja, kao i slavni medenjaci koji se ne moraju jesti samo za desert.

Zagorje je i vinogradarski raj Hrvatske, gdje se već stoljećima proizvode vina koja osvajaju i domaće i svjetske ljubitelje plemenite kapljice. Ona nisu samo proizvod tradicije, već i strasti prema prirodi, zemlji i jedinstvenom načinu života koji njeguje ravnotežu između prirodnog i kulturnog.

image
HTZ

Zagorje ima ponajprije bijele sorte. One dominiraju zahvaljujući idealnim klimatskim uvjetima kao što su hladne zime i topla ljeta, uz dovoljnu količinu padalina, te pružaju vinovoj lozi priliku za razvoj bogatih aroma i blagih kiselina koje karakteriziraju lokalna vina. Najpoznatija sorta vina u Zagorju je Graševina – lagano, voćno vino koje osvaja svježinom. Tu je i Rajnski Rizling koji ima jedinstven karakter, s prepoznatljivim cvjetnim notama i laganim mineralnim okusom. Vrlo cijenjene sorte su Sauvignona i bijeli Pinot, kao i autohtone sorte – zagorski Veltlinac i Kraljevina. Prvi osvaja svojim blago začinjenim okusom, dok Kraljevina, jednom smatrana kraljicom zagorskih vina, ima lagan i osvježavajući karakter.

Nakon svega, jedino što je potrebno je krenuti i doći u Zagorje, osjetiti ga u svakom pogledu, svakom zalogaju i svakom koraku. Pustite da vas očara neuništivi duh i zauvijek osvoji ovaj kraj priča, legendi, neispričanih ljubavi i fantastičnih delicija koje se uvijek poslužuju - obilno! Nezaboravna avantura, miris vinograda, okus štrukli i šapat tajnih dvorskih hodnika čeka vas da utonete u bajku. I zauvijek nosite Zagorje u srcu!

image
HTZ

Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i Hrvatske turističke zajednice.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. siječanj 2025 23:14