Odlične lekcije

Kako djecu učiti štedjeti i pritom se zabaviti? Uz jednu genijalnu metodu neće spiskati baš sav džeparac

Umjesto da ih učite da se do novca dolazi samo uz muku, kao što su vaši roditelji vama govorili, "okrenite ploču" u odgoju, isplatit će se
 Shutterstock

Razgovarati o novcu s djecom (ali i odraslima) nije lako, pogotovo ako su vas cijelog života učili da se "o tome ne razgovara". Vrlo je čudno da je novac još uvijek tabu tema, a dio je našeg svakodnevnog života, baš kao i mnoge druge stvari. Dok Šveđani hladnokrvno štede za mirovinu, Hrvati najčešće štede "za svaki slučaj". Prema jednom istraživanju, prosječan Hrvat mjesečno odvoji 73 eura na stranu, a trećina Hrvata ne štedi ništa. Dakle, na štednju se u našoj zemlji gleda kao na luksuz, a ne na vještinu.

No, upravo to možemo promijeniti ako našu djecu odmalena učimo kako razmišljati o novcu i to ne na zamoran način i prigovaranjem jer su se drznuli zatražiti da im kupite već petu istu igračku, već kroz igru, svakodnevne situacije i puno, puno smijeha. Osim toga, znanost je na vašoj strani – istraživanja pokazuju da djeca koja rano steknu financijsku pismenost imaju veće šanse postati odgovorni i sigurni u upravljanju novcem, što im pruža čvrste temelje za financijski uspjeh u odrasloj dobi.

Lov na čokoladu

Sigurno ste bar jednom svom djetetu rekli: "Možeš uzeti jednu stvar iz dućana?“, a ono je došlo s kolicima punim slatkiša? To je prilika za lekciju! Sljedeći put prije ulaska u trgovinu zajedno napravite popis i recite: “Ok, imamo 50 eura. Ako uzmemo sve što želiš, možda nam ne ostane za ručak. Hoćeš da jedemo čokoladu za večeru ili da uzmemo i tjesteninu?” Tako će mališani naučiti povezivati troškove i prioritete, uz, naravno, malu dozu drame oko izbora čokolade.

image
Shutterstock

Još jedna situacija za mini lekciju? Kupovina školskog pribora. Neka vaš mališan odabere bilježnicu, ali uz uvjet da usporedite cijene: „Ova bilježnica ima Spidermana, ali je skuplja. Ova je obična, ali košta upola manje. Što ćemo izabrati?” Osim što će dijete vježbati matematiku, vi ćete možda izbjeći nepotrebne troškove ili barem imati opravdanje kad izaberu skuplju opciju.

Kasica prasica

Kupite djetetu simpatičnu kasicu prasicu, ali nemojte stati na tome. Uvedite pravilo koje kaže: svaki put kad baka da “nešto malo za sladoled”, dio ide u štednju. Zatim postavite cilj - kada skupi dovoljno novca, odvedite ga u park s dvorcem na napuhavanje. Što je nagrada veća, to će motivacija za štednjom biti jača.

Ako vaše dijete voli "varati sustav" (primjerice, trošiti sav novac na žvake), možete reći: "Ako uštediš više od mene, možda ti posudim svoju kasicu." Humor će dodatno olakšati proces, a vi ćete se osjećati kao financijski maheri. Kasica prasica, međutim, ne mora biti opipljiva jer postoje i virtualne koje su idealne za prve korake štednje nešto starije djece.

Štednja za „buduće ja“

Mirovinska štednja je koncept koji je teško objasniti čak i odraslima pa kako onda to približiti djeci? Zaboravite složene pojmove i umjesto toga uvedite elemente igre i mašte. Djeci se najčešće sviđa ideja njihovog “starijeg ja” kojem mogu “poslati novac u budućnost” pa im možete reći:

„Zamisli da jednog dana imaš 80 godina. Sjediš na plaži, jedeš sladoled i ne moraš ići u školu ili na posao. Ali, da bi taj budući ti mogao uživati, sada moraš odvojiti malo novca, jer će tom budućem tebi trebati sladoled, ležaljka i možda neki cool štap za hodanje koji svijetli kao light-saber”. Možete im objasniti štednju za budućnost i na primjeru njihove omiljene video igre u kojoj skupljaju zlatne kovanice, a onda ih koriste u posljednjem levelu kad sve postane zanimljivije.

image
Shutterstock

Za mlađu djecu možete koristiti primjer vjeverice koja skuplja orahe za zimu te ih zakopa i ne pojede odmah jer zna da će joj trebati kasnije kada padne snijeg. Dodajte malo drame: “Ali zamisli da je vjeverica pojela sve orahe u jednom danu. Što će onda jesti kad dođe zima?”

Nakon što shvate poantu, možete im reći: “Ti si sada mala vjeverica, a tvoj budući starac ili starica treba svoje orahe. Svaki put kad spremiš novčić, pomažeš toj staroj vjeverici.”

Mirovine iz dječje perspektive

Mirovinsku štednju mnogi od nas doživljavaju kao vrlo ozbiljnu temu kojoj se tako treba pristupati. No, zašto bi se moralo? Najvažnije lekcije o štednji za budućnost mogu se objasniti svim dobnim skupinama na humorističan i kreativan način. Da financijska pismenost postane zdrava navika kao jutarnje pranje zubi baš svim Hrvatima, AZ mirovinski fondovi su u suradnji s Robertom Knjazom osmislili edukativni video serijal „Mirovine iz dječje perspektive“.

Što je štednja? Koliko je mirovinskih stupova u Hrvatskoj? U kojem fondu štedite za mirovinu? Knjaz je u svom prepoznatljivom stilu odgovore potražio ne kod stručnjaka za mirovinu, već kod onih koji svojim komentarima uvijek unose prpošnost i humor - onih najmlađih.

"Štednja su novci koje ne smiješ trošiti na gluposti", bio je jedan od iskrenih dječjih odgovora na gornje pitanje, a s njime su zaista pogodili "u sridu".

Informativan, zabavan i edukativan, serijal daje odgovore na dileme koje svi imamo, čak i ako to ne priznamo naglas. A što je najbolje? Knjaz nas uči da mirovinska štednja nije bauk, nego šansa da sutrašnji ti kaže današnjem tebi: “Hvala što nisi sve spiskao na cipele!”

Simulacija stvarnog života

Postoji trenutak u svakom životu djeteta kada shvati da Monopoly nije samo igra. To je „okrutna“ simulacija života gdje te rođeni brat može dovesti do bankrota. Iskoristite taj trenutak da svojem mališanu objasnite pojmove poput ulaganja, štednje i rizika. Primjerice, možete mu reći ako kupi previše hotela, ostat će bez novca za osnovne potrebe. Ako tijekom igre spomenete kamate, dobivate bonus bodove jer ništa ne učvršćuje pojam kamata kao dug prema mlađoj sestri.

Djeca se najbolje uče kroz igru – to je znanstvena činjenica. Osim društvenih igara možete pretvoriti svoj dnevni boravak u trgovinu iz snova. Jedno dijete neka bude prodavač, a drugo kupac koji obavezno prevrće svaki artikl i viče: "Ovo je preskupo!". Umjesto pravog novca koristite papirnate novčanice ili šarene kockice kao valutu. Možda ćete otkriti da vaš mali trgovac ima tajni talent za naplaćivanje poreza na svaku igračku. Kroz ovu zabavu, klinci će nenametljivo naučiti što točno znači "nema povrata" kada kupe plišanog lava umjesto autića.

Radna etika za najmlađe

Mnogo nas je doživjelo one dane kad se stan pretvori u poligon za igračke. Ipak, ti dani su savršeni da ih iskoristite za lekciju o vrijednosti rada. Objasnite im da mogu zaraditi tri eura ako pospreme sve igračke prije večere. Nakon obavljenog posla, zajedno računajte koliko mogu uštedjeti ako pospremaju igračke svaki dan. Ipak, budite spremni. Može se dogoditi da vas dijete pita koliko ste vi danas zaradili. Tu vam potpuno dajemo slobodu da smislite jako dobar odgovor.

image
Shutterstock

Ako djetetu dajete džeparac, pretvorite ga u malog knjigovođu i recite mu da zapisuje svaki euro koji potroši. Na kraju tjedna napravite veliki obračun. Mališanu će možda ovo biti smiješno, ali prije ili kasnije će shvatiti poantu: da bi bio bliže ušteđevini za veliki kamion koji želi da je preskočio nekoliko bombona.

Želje vs. potrebe

“Mama, zašto ne možemo kupiti onu ogromnu plišanu pandu?”, sigurno ste imali već sličnih upita, ali ste itekako znali odgovor: jer je pandina cijena otprilike mjesečna rata kredita. Da djetetu ne srušite snove, probajte sljedeće. Objasnite mu razliku između želja i potreba kroz igru. Primjerice, zajedno pronađite stvari u kući koje spadaju u potrebe - hrana, odjeća, voda i one koje su želje kao četvrti set bojica jer su one druge „dosadne“.

Razgovor o novcu s djecom ne mora biti težak i zamoran kako ga inače često doživljavamo, već može biti prilika za smijeh, kreativnost i zajedničko učenje. Ako svojoj djeci pružite temelje financijske pismenosti uz dozu humora, pomoći ćete im razviti vještine koje će koristiti cijeli život. Tko zna, možda će vas jednog dana pitati: “Mama, tata, želite li posuditi moju kasicu?”.


Sponzorirani sadržaj nastao je u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i AZ mirovinskih fondova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:18