NAVAS HEROJ U RECIFEU

Kostarikanci su pobijedili dva svjetska prvaka, sad ih čeka ogled s europskim

Kostarika je prvi puta u povijesti ušla u četvrtfinale svjetskog prvenstva! Nakon što je utakmica poslije 120 odigranih minuta završila 1:1, odlučili su udarci s 11 metara, a tu su njezini igrači bili spretniji od suparničkih.

Utakmica koju nitko nije očekivao u osmini finala, sudar dvije selekcije koje nikad nisu igrale u četvrtfinalu SP. Sasvim dovoljan podatak za savršen motiv. Kostarikanski izbornik Jorge Luis Pinto ostao je dosljedan svemu što su radili na ovom SP, nije mijenjao postavu koja pobjeđuje, koja je rezultatima i igrama istinska senzacija ovog SP-a.

Grci su mijenjali. Vratili su Karneziza na gol, nakon što su mu sredili leđa zbog kojih je napustio utakmicu s Bjelokošćanima. Santos je ‘udovoljio’ jednoj od dvije molbe navijača. U tim nije stavio Katsouranisa, prednost je dao Samarisu koji je imao sjajnu večer protiv Obale Bjelokosti. No, u špicu nije gurno ni ljubimca navijača Mitrogloua, ni iskusnog Gekasa nego je tandemu Salpingidis – Samaras dodao, naravno, defanzivi sklonijeg Christodoulopoulosa.

Da ne bi bilo preofanzivo, jer onda to nije Grčka. Bilo je očekivano dosadno, oprezno, onako kako su sukladno mogućnostim mogli. Grci s jasnijom vizijom napadanja. Dugim loptama su gađali Samarasa i Salpingidisa u špici i čekali ‘sretni trenutak’. Zamalo im se i dogodilo u 37. minuti kada je Holebas prvi puta uspio probiti bok Gamboe koji ga je jako mučio prije toga. Pogodio je Salpingidisa na suprotnoj vratnici, ovaj je odlično pogodio loptu u padu, ali i Navasa u nogu, pa su Grci ostali bezgola u jedinoj pravoj prilici u prvom poluvremenu.

I dok su Grci igrali sasvim pristojno, s vizijom, El Ticosi nisu bili ni sjena momčadi iz prvog kruga. Kostarikaci su najviše koristili greške Grka koji su im odlično pozatvarali bokove, koji su s Diazom i Gamboom bili najveća snaga do sada. No, posebno Diaz protiv Torosidisa se nije ni vidio. Pokušavali su s brzim Campbellom ili Ruizom ‘ušićariti’ neku šansu, koju im je ponudila spora srednja linija Grka, ali nisu uspjeli. Imali su dvije prilike, jednu Bolanos s distance, a drugu nakon skraćenog kornera, no Karnezisa nisu ugrozili. Podvučeno, veliki ulog, malo rizika, malo šansi i 0:0 kao rezultat svega toga.

Uporni i dosljedni bili su Grci u namjerama da dugim loptama prema špici nađu rješenje. Samaras je već na početku nastavka zaprijetio Navasu glavom, no neki kontinuirani pritisak iz toga nije izašao. Bilo je evidentno da su Kostarikanci u želji za dobrim rezultatom upali u zamku grčkog ritma, a onda ih je jedna slučajna akcija izvukla. Ruiz je iskoristio trenutak dekoncentracije Grka i u 54. minuti Kostarikanci su poveli, makar se to po svemu nije moglo očekivati. Taj pogodak u ranoj fazi drugog dijela natjerao je Santosa na izmjenu, odmah je na terenu umjesto jednog defanzivca (Samaris) bio napadač Mitroglou.

Kostarika je čekala priliku da završi priču, preokrenula utakmicu na svoj mlin, a Grci dali sve ne bi li izjednačili. Vratili su se Grci protiv Bjelokošćana, ali protiv Kostarike koja je u skupini s Urugvajem, Italijom i Engleskom primila samo jedan gol, nije bilo lako. No, Duarte im je crvenim kartonom 25. minuta prije kraja dao priliku da ponajbolju obranu ovog SP ipak bace na koljena. No, trebalo je biti kreativan, a Grci u tome baš nisu doma, pa pritisak prema Navasu nije rastao po očekivanjima.

Sve što je mogao Fernando Santos je podigao s klupe, a na kraju je to ipak donijelo toliko željeni gol. U jednoj gužvi pred vratima Kostarike Sokratis je dočekao odbijenu loptu i pospremio je u mrežu. Naravno, bilo je to u sudačkoj nadoknadi, jer Grci su navikli u tom vremenu zabijati kako bi ostali na turniru.

U prvom produžetku Kostarika se uspjela obraniti, što je bio sjajan doseg za momčad s igračem manje. Navas je doista blistao na vratima. Baš kao i u drugom produžetku kada je radio čuda...

KOSTARIKA - GRČKA 5-3 (1-1)

KOSTARIKA: Navas - Gamboa (Acosta, 77), Umana, Gonzalez, Duarte, Junior Diaz - Bolanos (Brenes, 83), Tejeda (Miguel Cubero, 66), Borges, Bryan Ruiz - Campbell.

GRČKA: Karnezis - Torosidis, Papasthathopoulos, Manolas, Holebas - Karagounis, Maniatis (Katsouranis, 78), Christodoulopoulos, Andreas Samaris (Mitroglou, 58) - Salpingidis (Gekas, 69), Giorgos Samaras.

STRIJELCI: 1-0 Bryan Ruiz (52), 1-1 Papastathopoulos (90+1).

CRVENI KARTONI: Duarte (Kostarika, 66)

SUDAC: Benjamin Williams (Australija)

STADION: Pernambuco Arena

GLEDATELJA: 40.000

KOSTARIKA - GRČKA 5-3 (1-1) (Ruiz 54/ Sokratis 90+1)

O prolasku u četvrfinale odlučivati će udarci s bijele točke

120. minuta - Navas i u sudačkoj naoknadi produžetka spašava Kostariku. Mitroglu je bio 'oči u oči' s Navas i vratar Levante je ponovno izašao kao pobjednik

113. minuta - Grčki kontranapad pet na dva nije završen pogotkom. Naravno, spriječio ga je fantastični Navas

106. minuta - Brenes je pucao preko gola. Grčka obrana je na trenutak zaspala

KRAJ PRVOG PRODUŽETKA

104. minuta - Konačno je i Kostarika zaprijetila. Ubačaj Brenesa grčka obrana očistila je ispred natrčalog Borgesa

100. minuta - Velika prilika Grčke. Gonzales je uklizavanjem u posljednjem trenutku spriječio siguran gol

95. minuta - Gekas iz dobre situacije puca glavom pokraj gola

92. minuta - Odmah je Mitroglu zagrijao Navasa. Vratar Kostarike brani pokušaj grčkog napadača

KRAJ DRUGOG POLUVREMENA, IGRAJU SE PRODUŽECI

93. minuta - Navas je sjajnom obranom osigurao Kostarikancima barem produžetak

GOOOOL 91. minuta - Već se ušlo u sudačku nadoknadu kada su Grci u svom stilu zabili. Dugu loptu u šesnaestercu Grci su uspijeli primiriti. Iz okreta je pucao Mitroglu, a Navas je obranio, no na odbijenu loptu natrčao je Sokratis i pospremio je u mrežu

88. minuta - Lazaros je sjajno prošao po desnoj strani, oštro ubacio u peterac, no u gužvi se ponovno najbolje snašao vratar Navas

85. minuta - Totalna opsada gola Kostarike, no pravih prilika nema. Grci ubačajima sa strane pokušavaju doći do izjednačenja

80. minuta - Karagounis je iz slobodnog udarca sa 25 metara poslao loptu na tribine

75. minuta - Ponovno Grčka prijeti. Oštar centaršut u peterac očistio je Umana ispred Samarasa

70. minuta - Gužvu pred vratima Kostarike ponovno je okončao vratar Navas. Grčka sve više prijeti...

65. minuta - Kostarika je ostala s čovjekom manje. Duarte je srušio Cholevas i zaradio crveni karton. Grci će 25 minuta imati igrača više

GOOOOL 54. MINUTA - Bolanos je dugo vukao loptu po lijevoj strani, a da ga nitko od Grka nije niti pokušao zaustaviti. Lijevi bočni Kostarike odlučio je iskoristiti poklon i neometan asistirao Ruizu koji s desetak metara pogađa vrata Grčke

47. minuta - Grčka je prva napala u nastavku. Samarasov udarac glavom brani Navas.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

37. minuta - Prva velika prilika na utakmici. Cholevas je ubacio u peterac, a udarac Salpingidisa fantastično brani Navas

36. minuta - Samaris je na centru pokupio Campbella i zaradio prvi žuti karton na utakmici

28. minuta - Prvu udarac u vrata. Karagounisov udarac lako brani Navas

22. minuta - Centaršut Bolanosa prošao je kroz 'šumu' igrača u petercu Grčke. I dalje nema ozbiljnije prijetnje za Karnezisa

19. minuta - Campbell je konačno na trenutak uspio pobjeći obrani Grka, ali je lopta Bolanosa bila prebrza za napadača Olympiacosa

15. minuta - Grci su uspijeli umrtviti igru i povremenu prijete iz daljine i prekida

12. minuta - Ponovno Christodoulopoulos pokušava iz daljine i ponovno je neprecizan

8. minuta - Kostarikanci su prvi put izigrali obranu Grka. Bolanos se sam našao na lijevo strani grčkog šesnaesterca, a njegov udarac odlazi blizu vratnice

4. minuta - I Kostarikanci prvi napad koriste da isprobaju šut iz daljine, ali i Tejeda je neprecizan

2. minuta - Christodoulopoulos je prvi zaprijetio, no udarac Grka sa 25 metara otišao je iznad gola

UTAKMICA JE POČELA

Kostarika: Navas; Duarte, Gonzalez, Umana; Gamboa, Tejeda, Borges, Diaz; Ruiz, Bolanos; Campbell.

Grčka: Karnezis; Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Cholevas; Maniatis, Samaris, Karagounis; Salpingidis, Christodoulopoulos; Samaras.

21. rujan 2024 23:20