ŠPANJOLSKA - NIZOZEMSKA 1:5 Španjolci na koljenima! Robben i Van Persie pregazili prvake

Povijesna blamaža svjetskog prvaka u reprizi finala iz Južne Afrike. Nizozemci su deklasirali Furiju

Povijesna blamaža svjetskog prvaka Španjolske u reprizi finala iz Južne Afrike. Nizozemci su deklasirali Furiju, utrpali im punu mrežu zgoditaka u veličanstvenoj predstavi uzvrativši im tako za poraz iz 2010.. Bila je to uistinu atraktivna utakmicu koja će se dugo pamtiti, jer zaista se moglo uživati u sjajnim potezima nogometnih velemajstora. Nizozemci su prvi došli do prilike već u 8. minuti. Iskoristili su „narančasti“ zbunjenu reakciju Jordi Albe nakon ubacivanja lopte iz auta na sredini igrališta. Brzom loptom u prostor je izbačen Sneijder. Istrčao je pred Casillasa, ali „zlatna rukavica“ prošlog SP-a i dalje je u formi. Skinuo je desnom rukom pravi „zicer“ Sneijderu koji je očajnički hvatao za glavu. Promašaj u prilici kakve se rijetko događaju. S druge strane je pokušao Iniesta, u 10. minuti je sa 18 metara pucao preko vratiju. Španjolska je preuzela kontrolu igre, uglavnom se tražio Diego Costa koji se izvačio više u lijevu stranu odakle je pokušavao proći.

U trećem pokušaju uspio je iznuditi kazneni udarac na asistenciju Davida Silve. Baš iznuditi, jer Stefan de Vrij je u 26. minuti u klizećem startu prošao pored Diega Coste koji se također okliznuo u kaznenom prostoru. Makar se u prvi tren činilo da je kazneni udarac kristalno čist, detaljna snimka pokazala da je nizozemski branič uistinu samo proklizao pokraj naturaliziranog Brazilc, a da ga pritom nije dotaknuo. Međutim, sudac Rizzoli je pokazao na bijelu točku, a Xabi Alonso je iz jedanaesterca pogodio desni kut nizozemskih vratiju.

Nije se Nizozemska predala nakon primljenog zgoditka, dapače, krenuli su agresivnije, još otvorenije. Prvu prijetnju, kao uvod izjednačujućem zgoditku, poslao je Daley Blind s lijeve strane. U 32. minuti prošao je po lijevom boku, uputio loptu u petarac koju je Ramos promašio, ali Van Persie nije očekivao pogrešku. Ali, iskupio se centarfor Uniteda na velemajstorski način 12 minuta kasnije. Prethodno je Španjolska preko Davida Silve imala rješenje utakmice, na okomitu loptu Inieste izašao je Silva u 43. minuti sam pred Cillissena, ali pokušao je lobom. Nije uspio i kazna je stigla u velikom stilu i to nakon nepunih 30 sekundi.

S lijeve strane, tek nekoliko metara iza središnje linije igrališta, Blind je uputio dugu loptu prema vrhu kaznenog prostora Španjolske. Pique je zakasnio da se napravi zaleđe, Ramos je ponovno bio kratak u skoku, a Van Persie je zaplovio zrakom i udarcem glavom sa 14 metara svladao „skamenjenog“ Casillasa. Zgoditak koji se zaista rijetko viđa. Sjajna reakcija Van Persiea, ali neshvatljivo naivno primljeni zgoditak za reprezentaciju klase Španjolske.

I nije bio jedini. Jer, novi šok uslijedio je već na startu drugog poluvremena, u 53. minuti. Ponovno duga lopta Blinda s lijeve strane, putovala je „tri dana“ od centra, ali između stopera Španjolske prihvatio je Robben u šesnaestercu. Smirio je desnom, zavrtio Piquea, iza leđa ga je pratio Ramos, ali Robben je koncentrirano ljevicom sa 12 metara pogodio mrežu Casillasa.

Tek se onda razigrao Robben, pa je u 59. minuti povukao loptu s centra, uposlio Van Persiea na rubu kaznenog prostora, a ovaj odmah punom nogom šutirao i pogodio gredu ! Spasili su se Španjolci, ali ne zadugo.

Vratilo se De Vriju za nepostojeći kazneni udarac. Sneijder je ubacio iz slobodnog udarca s lijeve strane, lelujava lopta je išla na drugu stativu, kratak je bio Casillas u skoku sa Van Persiem, a loptu je na dva metra od vratiju glavom u mrežu poslao Stefan De Vrij koji je nadskočio Azpilicuetu. Tri zgoditka primila je Španjolska u 20 minuta igre !

Novi pogodak stigao je u 72. minuti kada je se Casillas poigravao s loptom, odbila mu se od noge, a Van Persie je spretno ukrao i pogodio praznu mrežu. Točku na i u sjajnoj večeri Oranja stavio je Robben koji je 'opalio' sprint od od centra igrališta, pretrčao Ramosa, zaobišao Casillasa i pored dvojice braniča posrpemio i petu loptu u mrežu Furije.

ŠPANJOLSKA - NIZOZEMSKA 1:5 (X. Alonso 27' / Van Persie 44', 72', Robben 53', 80', de Vrij 64')

SALVADOR – Arena Fonte Nova. Gledatelja 48.000. Sudac : Rizzoli.

ŠPANJOLSKA (4-2-3-1) : Casillas 5 – Azpilicueta 5, Pique 5, Ramos 5, Jordi Alba 5 – Busquets 5, Xabi Alonso 6 (od 62. Pedro 5) – Silva 5 (od 79. Fabregas), Xavi 5, Iniesta 5,5 – Diego Costa 6 (od 62. Torres) . IZBORNIK : Vincente Del Bosque 5.

NIZOZEMSKA (5-3-2) : Cillessen 7 – Janmat 7, De Vrij 7 (od 77. Veltman-), Vlaar 7, Indi 7, Blind – De Guzman 6,5 (od 62. Winajldum), Sneijder 7,5, De Jong 7– Van Persie 9 (od 79. Lens -), Robben 9. IZBORNIK : Louis Van Gaal 8.

KRAJ UTAKMICE

87. minuta - Wijnaldum je s desetak metara neometan pucao ravno u Casillasa, da bi na odbijenu loptu naletio Robben koji je opalio s ruba šesnaesterca, ali Iker je bio ponovno na mjestu

GOOL 82. minuta - Robben je ušao u veliki sprint od centra, pretrčao Ramosa, zaobišao Casillasa i pored dvojice braniča posrpemio i petu loptu u mrežu Furije

GOOL 72. minuta - Casillas je krivo zaustavio povratnu loptu, a Van Persie je iskoristio njegov kiks i poslao i četvrtu loptu u mrežu Furije

GOOL 64. minuta - Sneijder je ubacio u kazneni prostor, a loptu je u mrežu pospremio de Vrij, ali čini se ipak nakon prekršaja Van Persiea na Casillasu. Sudac se nije oglasio već je poslao jednu i drugu momčad na centar

60. minuta - Nakon brze akcije Nizozemaca Van Persie je snažo opalio s ruba šesnaesterca i zatresao gredu

GOOL 53. minuta - Robben je primio loptu na rubu šesnaesterca, jednim potezom izbcio Piquea i Ramosa i poslao loptu iza leđa Casillasa za vodstvo Nizozemske

50. minuta - Jaki pljusak na otvaranju drugog poluvremena dočekala je igrače jedne i druge momčadi, a igru i tempo nastavila je diktirati Španjolska

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

GOOOL 44. minuta - Dugu loptu u kazneni prostor kapetan Robin Van Persie glavom je s desetak metara poslao preko vratara Casillasa za izjednačenje

43. minuta - Iniesta je dao okomitu loptu za Silvu koji je pokušao lob udarcem prevariti Cillessena, ali ovaj ipak uspijeva odbiti loptu u korner

39. minuta - Španjolska otkako je povela uglavnom kratkim pasevima na sredini terene kontorlira igru i ne dopušta Nizozemcima da uopće dođu u priliku da napadnu vrata Ikera Casillasa

GOOL 27. minuta - Nakon što je Vlaar napravio prekršaj na Diegu Costi, najstrožu kaznu u pogodak je pretvorio Xabi Alonso

18. minuta - Costa je pucao iskosa iz vrlo teške situacije, ali lopta je otišla daleko od gola

10. minuta - Iniseta je opalio s dvadesetak metara, ali lopta je otišla visoko izanad grede

8. minuta - Sneijder je dobio loptu u prostor i izbio oči u oči s Casillasom, ali vratar Španjolske zaustavlja njegov udarac

1. minuta - Utakmica je počela

18. rujan 2024 12:47