Sierra Leone: UN-ov sud trojicu pobunjeničkih vođa proglasio krivima

ZAGREB - Posebni UN-ov sud za ratne zločine počinjene u Sierra Leoneu u srijedu je trojicu pobunjeničkih vođa proglasio krivima za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti što su ih počinili za 10-godišnjeg građanskog rata (1991. - 2002.), a prvi je put izrečena i presuda za prisilna stupanja u brak, javljaju agencije.



Issa Hassan Sesay, Morris Kallon i Augustine Gbao, trojica preživjelih zapovjednika Revolucionarne ujedinjene fronte (RUF), proglašena su krivima po gotovo svih 18 točaka optužnica podignutih protiv njih. Sva su trojica izjavila da se ne osjećaju krivima. Sesay i Kallo osuđeni su za ukupno 16 od 18 točaka optužnice, a Gbao za 14.



"Ti pobunjenički vođe odgovorni su za najstrašnije zločine počinjene u povijesti ljudskoga roda", rekao je glavni odvjetnik Stephen Rapp u priopćenju objavljenu pošto je sud donio presudu, prenosi Reuters.



Sesay, Kallon i Gbao prvi su u svijetu osuđeni za napade na pripadnike mirovnih snaga te za prisiljavanje žena na brak. Sva su trojica osuđena i za seksualno zlostavljanje. Kazne će biti izrečene u ožujku.



Utemeljitelj RUF-a Foday Sankoh umro je u zatočeništvu 2003. čekajući suđenje, a njegov zamjenik Sam Bockarie umro je nedugo nakon njega. Većina vođa obiju glavnih sukobljenih strana u spomenutu ratu u međuvremenu je nestala ili umrla, prije nego ih je sud uspio proglasiti krivima za njihova nedjela.



Taj je sud osnovan 2002. Današnja je presuda treća skupna presuda Posebnog UN-ova suda u Sierra Leoneu. Dvije su skupine zločinaca osuđene 2007., a ovo je prva presuda članovima RUF-a koji su počeli sukob u zemlji.



U ratovima u Sierra Leoneu i Liberiji (1989. - 2003.) ubijeno je više od 250.000 ljudi. Bivšem liberijskom predsjedniku Charlesu Tayloru, osuđenu za poticanje sukoba u Sierra Leoneu dok je u njegovoj zemlji bjesnio građanski rat, sudi se u Den Haagu.



Taylor, nekoć jedan od najzloglasnijih afričkih "gospodara rata", optužen je za silovanja, ubojstva, sakaćenja i novačenje djece u rat. I on je izjavio da se ne osjeća krivim. Državni odvjetnici tvrde da se Taylor, kontrolirajući i naoružavajući pobunjenike, želio domoći dijamanata u susjednom Sierra Leoneu i destabilizirati tamošnju vladu.



Ratovi u Sierra Leoneu i Liberiji bili su osobito brutalni. Tisuće civila, među kojima i brojna djeca, ostalo je bez pojedinih udova koje su im mačetama odsjekli pobunjenici, često pod utjecajem narkotika. Pošto je svrgnut s vlasti 2003., Taylor je pobjegao u Nigeriju, a sudu u Haagu izručen je nakon međunarodnog pritiska na nigerijsku vladu.  ( Hina)




Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 14:46