Kwedi saslušan, policija zove i direktora kluba

ŠIBENIK - Prvotimac šibenskog nogometnog prvoligaša, Patrice Kwedi, tamnoputi Kamerunac, u ponedjeljak nešto prije podne, pozvan je na obavijesni razgovor u policiju.



USKOK pokrenuo kriminalističku obradu zbog namještanja u HNL-u



Kwedi: Svi znaju da sam šaljivdžija, to je samo neslana šala



Policija je vrlo brzo reagirala nakon što je portal Index.hr u nedjelju objavio snimke na kojima Kwedi, navodno, priča kako je namješten rezultat nedavne prvoligaške utakmice između Zadra i Šibenika.



I ravnatelj USKOK-a Dinko Cvitan danas je potvrdio da je u tijeku kriminalistička obrada koja treba razotriki je li bilo lažiranja utakmice nogometnog prvenstva. Naglasio je da je USKOK zatražio svu potrebnu dokumentaciju, potvrdio da je policiji dan nalog da se ispita igrač Šibenika Patrice Kwedi, a zatražili su i svu dokumentaciju i zapise s kojima raspolaže
  Ne znam što je Kwedi govorio, policija će i mene pozvati na razgovor



Dir ektor Karađole

redakcija Index.hr.



O odlasku Kwedija na policiju, potvrdu smo dobili i od direktora HNK Šibenik, Marka Karađole, koji je u tim video zapisima na portalu Indexa, okarakteriziran kao navodno glavni čovjek u namještanju spomenute utakmice.



- Točno je, Kwedi je bio na policiji, na obavijesnom razgovoru. Od njega su tražili da pojasni sve ono što je izašlo na portalu. Što je Kwedi tamo rekao, zna samo on i službene osobe u policijskoj postaji. Sigurno je jedino to, da će u utorak samnom također policija obaviti obavijesni razgovor - rekao je Karađole danas u ranim popodnevnim satima.



Patrice Kwedi nije bio dostupan za izjavu, isključio je mobitel, a nije bio ni na kućnoj adresi. Glasnogovornica PU-šibenske, Marija Kosor, bila je također vrlo suzdržana: Mogu vam samo službeno potvrditi, da je dotična osoba, za koju pitate, bila na obavijesnom razgovoru kod nas. Razlog, zbog čega je pozvan u policiju, ne mogu vam reći, kao ni detalje istoga.



  Počinje  istraga, a za početak će to biti iscrpno očitovanje samog Kwedija



Jo sip Brezni

Nakon obajvljivanja snimke na poralu, prvi su reagirali i službeni organi HNS-a, točnije Josip Brezni, povjerenik 1. HNL, koji je najavio istragu. Za početak, bit će to službeno i iscrpno očitovanje samog Kwedija, a ako se ustvrdi da je sve na snimkama autentično, HNS će zahtijevati i uključivanje državnih organa.



 Kwedi je medijima odlučno demantirao da je govorio o namještenoj utakmici te sebe opisao kao poštenog sportaša koji je u Hrvatsku došao s časnim namjerama. Istraga prvo treba pokazati što je Kwedi usitinu izjavio.



Prema najavama povjerenika 1. lige, dokaže li se da je bilo namještanja rezultata, iz prve lige bit će izbačeni i Zadar i Šibenik, a ukoliko bude kompromitirajućih dokaza za djelatnike klubova upletenih u slučaj, oni će vjerojatno i kazneno odgovarati.



Marko Karađole (lijevo), direktor NK Šibenik, također očekuje poziv policije  na obavijesni razgovor u vezi sa slučajem Kwedi





Igor Štimacoglasio se danas priopćenjem u kojem pozdravlja namjeru USKOK-a da rasvijetli slučaj Kwedi. “Sa željom za nastavak transparentnog rada i očuvanja digniteta našeg nogometa, naših članova (hrvatskih klubova), igrača i sportskih djelatnika, dajemo maksimalnu podršku institucijama i nadležnim organima kako bi što prije rasvijetlili pitanje događaja koji se odnosi na utakmicu 15. kola T-Com 1. HNL Zadar - Šibenik, odigranu 16. studenoga u Zadru.



Udruga 1. HNL stavila se na raspolaganje institucijama te  očekujemo njihovu brzu reakciju”, naveo je predsjednik Udruge prvoligaša. Cijeli bi predmet, nakon što povjerenik natjecanja Josip Brezni skupi dokumentaciju, trebao završiti na stolu disciplinskog suca Krešimira Vlajčevića. Moguće je i da Udruga prvoligaša slučaj delegira Disciplinskoj komisiji HNS-a kao vrhovnoj “sudbenoj vlasti” u nogometnoj organizaciji. (Dražen Krušelj)
Slučaj Kwedi uskoro pred disciplinskim sucem





1. Svakom jedna pobjeda



Kamerunski branič otkrio je relativno rasprostranjenu metodu trgovine, onu kada se bodovi u sustavu “dogovorne ekonomije” jednostavne trampe po formuli tri za tri, odnosno svaka ekipa dogovori po jednu pobjedu. O ovoj se navici u kuloarima 1. HNL bruji barem 10 godina, a među optuženima su klubovi koji oskudijevaju kvalitetnim igračima i novcem. U želji da se na vrijeme osiguraju pred mogućim zamkama remija ili poraza na domaćem terenu, oni su antistres terapiju pronašli u fer razmjeni bodova koja im  omogućuje da zadrže priključak s ostalim kandidatima za ispadanje.



2. ‘Rad sa sucima’



Jedan način režiranja utakmica skriven je pod eufemizmom “rad sa sucima”. To se u praksi svodi se na lobiranje klubova u vrhu sudačke piramide da im ždrijeb što je moguće češće pošalje “tog i tog” suca s kojim se lako dogovara. Klupski se dužnosnik ne ustručava suca stimulirati i  izravnom novčanom ponudom, kao što je to učinio Stjepan Spajić. Nakon što je buknula “afera Katuša” spekuliralo se da je sudac iz Čakovca uzevši 10 tisuća eura zaračunao uslugu H. dragovoljcu po najmanjoj tarifi. Sudačke cijene rastu kako se približava kraj prvenstva, a u zadnjem kolu navodno dostižu i 50 tisuća eura.



3. Pomoć suparnika



U 1. HNL bilo je pokušaja aranžiranja rezultata i uz pomoć suparničkih igrača. Tako je, za ilustraciju, Marin Lalić (tada u H. dragovoljcu) prijavio pokušaj podmićivanja od strane Rene Sinovčića, nakon čega je zadarski šef kažnjen jednogodišnjom suspenzijom. Ulazak u igrače, kako se ta metoda naziva, podrazumijeva dogovor s manjim brojem suparničkih igrača kojima je zadatak pustiti napadača da zabije gol, skriviti penal ili ne postići gol. Ova metoda prilično je rizična jer igrači koji ne znaju za namještaljku mogu sve pokvariti poštenom igrom.  (Dražen Krušelj)

Tri sc enarija za kupnju-prodaju





1. Cr oatia - Zagreb 2-1 (finale kupa, svibanj 1997.) - “pjesnici” su bili raspoloženi za trofej, ali državni poglavar u svečanoj loži i sudac Goran Marić na terenu (izmislio jedanaesterac za Croatiju) preferirali su plavu boju



2. Rijeka - Osijek 1-1
(posljednje kolo prvenstva, svibanj 1999.) - Nacional je od ove utakmice napravio aferu pod radnim naslovom “Croatia prvak u režiji tajnih službi”. Pomoćni sudac Krečak poništio je regularan Hasančićev gol i oduzeo Rijeci naslov prvaka



3. Osijek - Cibalia 2-1 (finale kupa, 1999.) - na službenom portalu grada Vinkovaca i danas možete pročitati ocjenu da su Cibaliju tada “smišljeno i planski pokrali Osijek i sudac Sinovčić”. Vinkovčanima su tog popodneva isključena dva igrača, protiv nje je dosuđen jedanaesterac, a Osijek je izborio produžetak pogotkom u petoj minuti nadoknade premda se trebalo igrati samo četiri minute dodanog vremena 



4. Slaven Belupo - H. dragovoljac 2-1 (prvenstvo, travanj 2002.) - Stjepan Spajić je kasnije javno priznao da je sa 10.000 eura podmitio sucu Ivanu Katušu za “pošteno suđenje”, ali se nakon meča osjećao pokradenim. Nakon istrage Katuša je doživotno suspendiran, a Spajiću je odrezana kazna dvogodišnjeg nogometnog odmora.



5. Zadar - Marsonia 3-2 (prvenstvo, studeni 2003.) - u izvještaju dan kasnije novinar Vjesnika zapisao je da u ovom dvoboju “puno toga nije sličilo nogometu, odnosno sportu” te da se “uoči utakmice najviše pričalo o sportskim kladionicama”. Sumnjalo se na famoznu “iz dva u jedan okladu” budući da su gosti na poluvremenu vodili 1-0 i da su nakon toga očekivano poklekli u nastavku. Neke kladionice potvrdile su kako su zaprimile sumnjive uplate i to baš u Zadru, Slavonskom Brodu i Rijeci (odakle je dolazio sudac dvoboja).
 

Utakmice koje su poslije prerasle u afere





Branko Kurtaj/EPEHA
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 14:18